Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań przejmie Dworzec Zachodni. Co w nim powstanie?

Robert Domżał
Dworzec Zachodni zostanie przejęty przez miasto?
Dworzec Zachodni zostanie przejęty przez miasto? Waldemar Wylegalski
PKP pozbywa się dworców w całym kraju. Przykładem jest przekazanie wyremontowanego dworca samorządowi Koła, przejęcie budynku w Luboniu, a także w Pobiedziskach. Obecnie trwają także rozmowy między spółką PKP a miastem Poznań dotyczące przekazania budynku Dworca Zachodniego. Umowa ma być zawarta do końca czerwca. Ale w przypadku stolicy Wielkopolski ma to być zamiana nieruchomości.

Jak mówi Roman Biniszkiewicz, dyrektor Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP, zamiana nie będzie łatwa, ponieważ trzeba wycenić nieruchomości, by ich wartość była zbliżona. Tylko czy Poznaniowi ten budynek jest w ogóle potrzebny?

- Chcemy przejąć dworzec - to jednoznaczna deklaracja Pawła Marciniaka, rzecznika Urzędu Miasta Poznania. - Rozmowy zamierzamy sfinalizować do końca czerwca. To ważny punkt przesiadkowy, dlatego warto zlokalizować tam Punkt Obsługi Podróżnych. Takie wykorzystanie sugerował już dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego - mówi Paweł Marciniak.

ROZKŁAD MPK POZNAŃ: W SOBOTĘ CZEKA NAS KOMUNIKACYJNA REWOLUCJA. JAK POJADĄ TRAMWAJE?

Ten pomysł popierają też, pod pewnymi warunkami, zapytani przez nas poznańscy radni. Są zdania, że odkąd przy Dworcu Zachodnim znajduje się przystanek Poznańskiego Szybkiego Tramwaju, takie przejęcie ma sens. - Pasażerowie tramwaju i tak korzystają z tego budynku, a miasto płaci za eksploatację ruchomych schodów - opowiada Michał Grześ, wiceprzewodniczący Rady Miasta Poznania. - Tak teraz, jak i po ewentualnej zamianie, korzystać z niego będą i pasażerowie PST, i kolei. Ponadto po przejęciu dworca przez miasto, można by z tego miejsca zrobić jeszcze ładniejszy zakątek. Jeśli jednak kolejarze będą chcieli w zamian zbyt wiele, to do wymiany może nie dojść - podkreśla Michał Grześ.

Radny Wojciech Wośkowiak zaznacza, że nie do wszystkich samorządowców ta informacja już dotarła. Ale jeśli dzięki przejęciu budynku, łatwiej będzie kupić bilety komunikacji miejskiej czy doładować komkarty, to należy rozmawiać. Wojciech Wośkowiak zastrzega, że wcześniej powinna powstać koncepcja zagospodarowania, a cała transakcja musi być również uzasadniona ekonomicznie. Jest też kwestia wynajmu pomieszczeń na Dworcu Zachodnim, na przykład mogłyby w nich powstać kasy biletowe.

Zobacz:
Zajezdnia na Franowie: Komputer będzie prowadził tramwaje [ZDJĘCIA]

Przypomnijmy, że Dworzec Zachodni powstał jako jeden z wielu budynków stawianych w Poznaniu przed Powszechną Wystawą Krajową. Odbywała się ona między 16 maja a 30 września 1929 roku. Wcześniej przy ulicy Głogowskiej znajdował się Dworzec Łazarski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski