Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwolniono mnie z pracy - czy zgodnie z prawem?

Milena Kochanowska
Zwolniono mnie z pracy - czy zgodnie z prawem? Wyjaśnia Piotr Nowak z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu
Zwolniono mnie z pracy - czy zgodnie z prawem? Wyjaśnia Piotr Nowak z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu Piotr Jasiczek
Zwolniono mnie z pracy - czy zgodnie z prawem? Wyjaśnia Piotr Nowak z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu. To trzeba wiedzieć!

Czy wypowiedzenie jest ważne, jeżeli pracownik po przeczytaniu odmówi jego podpisania?
Piotr Nowak z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu: Tak. Wypowiedzenie umowy o pracę jest jednostronnym oświadczeniem woli pracodawcy i nie wymaga dla jego skuteczności zgody pracownika. Zasada ta obowiązuje również wtedy, gdy umowę wypowiada pracownik. Natomiast zgoda pracownika i pracodawcy na rozwiązanie umowy o pracę jest potrzebna tylko przy porozumieniu stron.

**

Wypowiedzenia nie możemy dostać wyłącznie mailem lub sms-em

**

Zwolniono mnie z pracy - czy zgodnie z prawem?
Pracodawca wymówił mi umowę o pracę w rozmowie telefonicznej. Czy takie wypowiedzenie można można uznać za ważne?
Piotr Nowak z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu: Wypowiedzenie jest ważne, bo pracodawca złożył oświadczenie woli. Powinien to jednak zrobić w formie pisemnej. Jeśli nie zrobi tego po rozmowie telefonicznej, będzie pan miał prawo, w ciągu 7 dni odwołać się do sądu pracy. Podobne uprawnienia przysługują nam, jeżeli dostaniemy wypowiedzenie sms-em, faksem, skanem dołączonym do e-maila lub e-mailem, o ile w tym ostatnim przypadku nie zostało ono opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu.

Zwolniono mnie z pracy - czy zgodnie z prawem?
Mam umowę o pracę na czas określony zawartą na dwa lata. Czy pracodawca może ją wypowiedzieć?
Piotr Nowak z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu: Tak. Dopuszczalność wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony jest możliwa, zarówno przez pracodawcę, jak i pracownika, w stosunku do umów zawartych na okres dłuższych niż 6 miesięcy, w których został przewidziany okres wypowiedzenia wynoszący co najmniej dwa tygodnie. Brak takiej klauzuli w umowie, w przypadku jej wypowiedzenia, stanowi naruszenie przepisów i jest podstawą do odwołania się do sądu pracy.

Zwolniono mnie z pracy - czy zgodnie z prawem?
Dostałam od pracodawcy wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony, w którym nie ma przyczyny mego zwolnienia. Czy powinnam odwołać się do sądu pracy?
Piotr Nowak z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu: Pracodawca wypowiadając umowę na czas określony nie musi podawać przyczyny wypowiedzenia. Taki obowiązek dotyczy tylko umów na czas nieokreślony. Odwołanie do sądu pracy jest zasadne tylko wówczas, gdy wypowiedzenie zostało doręczone w czasie usprawiedliwionej nieobecności pracownika, na przykład na urlopie lub zwolnienie lekarskim, chyba że ogłoszono upadłość lub likwidację pracodawcy.

Zwolniono mnie z pracy - czy zgodnie z prawem?
W okresie wypowiedzenia pracodawca wysłał mnie na urlop, na który nie składałem wniosku. Czy postąpił prawidłowo?
Piotr Nowak z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu: Tak. Tylko w okresie wypowiedzenia pracodawca może udzielić pracownikowi urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym do okresu u niego przepracowanego w roku ustania stosunku pracy.

Zwolniono mnie z pracy - czy zgodnie z prawem?
Czy oprócz urlopu wypoczynkowego pracodawca może udzielić mi dodatkowe wolne?
Piotr Nowak z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu: Tak. Pracownikowi w okresie wypowiedzenia przysługuje zwolnienie na szukanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Wymiar zwolnienia to 2 dni robocze w okresie dwutygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia i 3 dni robocze w przypadku trzymiesięcznego wypowiedzenia.

Zwolniono mnie z pracy - czy zgodnie z prawem?
Pracownik po otrzymaniu wypowiedzenia rozchorował się. Czy okres wypowiedzenia wydłuża się do zakończenia choroby?
Piotr Nowak z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu: Nie. Zwolnienie lekarskie pracownika nie wpływa na okres wypowiedzenia. Okres ten kończy się zgodnie z terminem przysługującym danemu pracownikowi ze względu na rodzaj umowy i staż pracy.

Zwolniono mnie z pracy - czy zgodnie z prawem?
Dostałem wypowiedzenie umowy o pracę bez wypowiedzenia, bo pracodawca uznał, że ma powody do zwolnienia mnie dyscyplinarnie. Nie zgadzam się z tym. Ile mam czasu na odwołanie się do sądu pracy?
Piotr Nowak z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu: Od dnia pisemnego powiadomienia o zwolnieniu, ma pan 14 dni kalendarzowych, w czasie których może pan złożyć odwołanie do sądu pracy.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski