Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żużel: II liga kadłubowa, ale na pewno nie nudna

Tomasz Sikorski
Powiększenie ekstraligi oraz wycofanie się PSZ Poznań i Kaskadu Równe z rozgrywek ligowych sprawiło, że w nowym sezonie, w drugiej lidze występować będzie zaledwie pięć ekip. Wielu zawodnikom oraz trenerom taki wariant rozgrywek niezbyt się podoba i nie dziwi, że niektórzy, jak choćby trener Kolejarza Rawicz - Piotr Żyto, nawoływali do połączenia pierwszej i drugiej ligi.

Póki co jednak, Główna Komisja Sportu Żużlowego o czymś takim nie chce słyszeć. Żużlowcom z Opola, Krakowa, Rybnika, Krosna i Rawicza nie pozostaje zatem nic innego jak odjechać tę kadłubową ligę i powalczyć o awans, który pozwoliłby im wyrwać się z drugoligowej, szarej rzeczywistości.

ZOBACZ TEŻ:
Żużel w Głosie Wielkopolskim
Będzie stadion zużlowy. Projekt jest już w Urzędzie Miasta
Jarosław Hampel z Unii Leszno żuzlowcem roku

Kto zatem ma największe szanse na promocję do pierwszej ligi? Teoretycznie najmocniejsze składy wydają się mieć ROW oraz Kolejarz Rawag. To wcale jednak nie znaczy, że to właśnie te dwie ekipy powalczą o czołowe lokaty. Na tym szczeblu rozgrywek ogromne znaczenie ma bowiem płynność finansowa klubów, a z tą różnie bywa w trakcie sezonu. Nie zawsze też mocny na papierze zespół swoją wartość potwierdza na torze. Przekonali się o tym rawiczanie w ubiegłym sezonie. Teraz ma być jednak inaczej.

Ma w tym pomóc m.in. Sławomir Musielak, który nie miał wprawdzie szans na miejsce w składzie leszczyńskiej Unii, ale na drugoligowym froncie powinien być bardzo mocnym punktem zespołu. Magnesem dla kibiców będzie również Piotr Dym, który po niezbyt udanej przygodzie z Orłem Łódź, wraca na stare śmieci. Ta dwójka w połączeniu z Wiktorem Gołubo-wskim, Erikiem Anderssonem i Szymonem Kiełbasą powinna gwarantować niezły poziom. A przecież w rezerwie są jeszcze Claus Vissing i Marcin Nowaczyk!

Pozostali drugoligowcy takim potencjałem kadrowym nie mogą się pochwalić. I w innych drużynach nie brakuje jednak "armat". Kolejarz Opole ma bardzo skutecznego w poprzednim sezonie Michała Mitko, KSM Krosno - uznawanego jeszcze nie tak dawno za duży talent Pawła Hliba, a ROW Rybnik - mocnych jak na drugą ligę obcokrajowców, Duńczyka Kenni Larsena oraz Anglika Olivera Allena. Warto w tym miejscu przypomnieć, że rybniczanie nie otrzymali licencji na starty w pierwszej lidze i już jako nowy klub startują od zera w najniższej klasie rozgrywkowej. W niej, jak zwykle, nie brakuje też różnego rodzaju żużlowych "wynalazków". Kilka klubów budując kadry drużyn, zdecydowanie postawiło bowiem na ilość, a nie na jakość.

To sprawiło, że kilka nazwisk, które można zobaczyć w składach drugoligowców niewiele mówi nawet zagorzałym kibicom czarnego sportu. Najwięcej jest ich chyba w Krośnie, gdzie do tej pory podpisano kontrakty z aż dwudziestoma żużlowcami z dziewięciu krajów! W tym gronie jest m.in. Argentyńczyk Nicolas Covatti. I jak tutaj mówić, że polska druga liga jest nudna...

Podstawowe składy drużyn II ligi
Kolejarz Opole:
Mitko, R. Fleger, T. Rempała, M. Rempała, Czechowicz, Biełousow, Bojarski, rez. K. Fleger.
Kolejarz Rawag Rawicz: Gołubowskij, Kiełbasa, Andersson, Dym, S. Musielak, Rosen, Drożdżowski, rez. Vissing.
Wanda Kraków: Miturski, Hefenbrock, Ago, Tabaka, Pyszny, Cukanow, Nowak, rez. Kajzer.
KSM Krosno: Hlib, Szewczykowski, Szatmari, Busch, Bondarenko, Lesiak, Nosow, rez. Malek.
ROW Rybnik: Larsen, Allen, Chromik, Pawlaszczyk, Charczenko, M.B. Jensen, Domański, rez. Ekloef.

W kadrze zespołu drugoligowego musi startować dwóch polskich seniorów oraz jeden krajowy junior

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski