Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZUS: urlop i zasiłek macierzyński. Jakie zmiany od tego roku?

Milena Kochanowska
ZUS: urlop i zasiłek macierzyński. Jakie zmiany od tego roku? Z urlopu ojcowskiego można korzystać nawet przez 2 tygodnie
ZUS: urlop i zasiłek macierzyński. Jakie zmiany od tego roku? Z urlopu ojcowskiego można korzystać nawet przez 2 tygodnie 123 RF
Czy został skrócony okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego? Ile wynosi teraz urlop ojcowski? Na te i inne pytania odpowiada Katarzyna Majchrzak z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu

ZUS: urlop i zasiłek macierzyński. Jakie zmiany od tego roku?
Mam firmę, a mąż pracuje na etacie. Spodziewam się dziecka. Czy będziemy mogli korzystać z mężem z urlopu rodzicielskiego na przemian?
Tak. Możliwe jest dzielenie się przez rodziców dziecka uprawnieniami z tytułu macierzyństwa, również wtedy, gdy jedno z nich jest pracownikiem, a drugie osobą ubezpieczoną w systemie pozapracowniczym.

ZUS: urlop i zasiłek macierzyński. Jakie zmiany od tego roku?
Spodziewam się dziecka. Słyszałam, że nie ma już dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Czy w związku z tym skrócono okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego?
Zasiłek przysługuje przez okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz ojcowskiego. Od 2 stycznia zlikwidowany został dodatkowy urlop macierzyński, ale długość rodzicielskiego wydłużono o okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu na warunkach macierzyńskiego, a więc łączny okres, który przysługuje rodzicom, nie skrócił się.

ZUS: urlop i zasiłek macierzyński. Jakie zmiany od tego roku?
W lutym urodzę dziecko. Jak wysoki dostanę zasiłek macierzyński, skoro zlikwidowany został dodatkowy urlop macierzyński i kiedy powinnam złożyć wniosek u pracodawcy?
Po zmianach maksymalny termin na złożenie wniosku o udzielenie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego wydłużył się z 14 do 21 dni. Jeżeli wniosek złoży pani w tym terminie o urlop macierzyński i rodzicielski, wówczas zasiłek macierzyński za cały okres dostanie pani w wysokości 80 procent wyliczonej kwoty. Jeżeli o urlop rodzicielski wystąpi pani później, wówczas za okres urlopu macierzyńskiego i pierwsze sześć tygodni rodzicielskiego, w przypadku urodzenia jednego dziecka, dostanie pani 100 procent, a za pozostały okres już 60 procent.

ZUS: urlop i zasiłek macierzyński. Jakie zmiany od tego roku?
Jestem na urlopie macierzyńskim. W czasie urlopu rodzicielskiego chciałabym wrócić na pół etatu do pracy. Czy urlop mi się wydłuży?
Tak. Jeśli będzie pani łączyła urlop rodzicielski i pracę na nie więcej niż pół etatu u pracodawcy, który tego urlopu pani udzielił, urlop wydłuży się proporcjonalnie do okresu pracy i jej wymiaru. Jeśli więc na przykład przepracuje pani na pół etatu 20 dni, urlop wydłuży się o 10 dni. Urlop ten maksymalnie może wynosić 64 tygodnie – w przypadku urodzenia lub przyjęcia na wychowanie jednego dziecka, 68 tygodni – w przypadku urodzenia dwojga lub więcej dzieci albo przyjęcia na wychowanie więcej niż jednego dziecka.

ZUS: urlop i zasiłek macierzyński. Jakie zmiany od tego roku?
W tym roku zostanę ojcem i chciałbym skorzystać z urlopu ojcowskiego. Jak długo należą mi się świadczenia z tego tytułu?
Od 2 stycznia br. urlop ojcowski wynosi maksymalnie 2 tygodnie. Można z niego skorzystać tylko do ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia albo do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia. W przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia. Urlop ojcowski oraz zasiłek macierzyński za okres tego urlopu może zostać wykorzystany jednorazowo albo w dwóch częściach, z których kolejna nie musi przypadać bezpośrednio po poprzedniej. Każda z tych części nie może być jednak krótsza niż tydzień.

ZUS: urlop i zasiłek macierzyński. Jakie zmiany od tego roku?
Za miesiąc urodzi nam się dziecko. Żona od dwóch lat ma orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym i nigdy nie pracowała. Czy jeśli przerwę pracę, będzie mi przysługiwał zasiłek macierzyński z ZUS-u?
Jeżeli żona była niepełnosprawna już przed urodzeniem dziecka i nie podlega ubezpieczeniu chorobowemu, pan jako ubezpieczony ojciec dziecka ma prawo do zasiłku macierzyńskiego przez cały okres urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski