Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZTM Poznań wprowadzi bilet dla seniorów?

Marcin Idczak
ZTM Poznań wprowadzi bilet dla seniorów?
ZTM Poznań wprowadzi bilet dla seniorów? PTZM Warszawa
Warszawscy seniorzy mają roczny bilet za 50 złotych. Poznańscy radni chcą, by podobne rozwiązanie wprowadzić również w naszym mieście. Zarząd Transportu Miejskiego mówi, że analizuje zgłaszane pomysły.

- Po przeczytaniu w "Głosie" o tym, że taki funkcjonuje w Warszawie, zwróciło się do mnie wiele osób w tej sprawie. Chcą, by podobne rozwiązanie wprowadzono również u nas - mówi radna Dominika Król. W artykule dotyczącym cen biletów miesięcznych w Polsce napisaliśmy, że z naszego porównania wynika, że mamy najdroższą sieciówkę. Dodatkowo przedstawiliśmy przykład Warszawy, gdzie obowiązuje specjalny bilet dla seniorów. Jest ważny przez 365 dni od momentu skasowania i kosztuje... 50 złotych.

- Jest przypisany do Warszawskiej Karty Aglomeracyjnej i cieszy się ogromnym powodzeniem - mówi Igor Krajnow z warszawskiego Zarządu Transportu Miejskiego. - Wydaliśmy takich biletów ponad 76 tysięcy - dodaje. - Przeznaczone są dla osób, które ukończyły 65. rok życia, a nie mają jeszcze 70 lat (wówczas przejazdy są darmowe).

Warszawscy seniorzy bardzo chwalą sobie takie rozwiązanie. - Dzięki temu można swobodnie poruszać się po całym mieście wszystkimi środkami komunikacji publicznej - mówi Krzysztof Sklepowicz. - To na pewno wpływa na to, że więcej jeździmy, spotkamy się ze znajomymi czy też jedziemy do muzeum, na wystawy - dodaje.
- Właśnie ten aspekt jest też bardzo często poruszany przez poznańskich seniorów, którzy niestety mówią, że ich aktywność jest ogranicza przez ceny biletów komunikacji miejskiej - dodaje radna Dominika Król. W Poznaniu za przejazdy, w przypadku kupna biletu metropolitalnego, muszą płacić niemal 12 razy więcej niż w Warszawie.

- Sprawdziłam, że podobne rozwiązania są także w Krakowie i Szczecinie (tam dla osób pomiędzy 68. a 70. rokiem życia), choć w tych miastach bilet seniora jest droższy, czyli kosztuje odpowiednio 94 i 90 złotych za rok - wylicza Dominika Król. Dlatego według niej w naszym mieście powinno zostać przyjęte podobne rozwiązanie. Przyłącza się do niej radny Szymon Szynkowski vel Sęk. - W sumie nie musi to być tak jak Warszawie, wspomniane 50 złotych. Gdyby koszty wprowadzenia takiego rozwiązania okazały się wysokie, niech to będzie wyższa cena, ale nadal przystępna. Trzeba jak najszybciej rozpocząć prace przy wprowadzeniu biletu seniora - dodaje.

- Dzięki temu ludzie starsi będą mieli większą możliwość do wyjścia z domu i korzystania z ofert, które dla nich przygotowano w naszym mieście - podsumowuje Dominika Król.

Co na to poznański ZTM? Bardzo ogólnikowo odpowiada słowami swojego rzecznika Bartosza Trzebiatowskiego: Preferencje dla wybranych grup pasażerów znajdują się w obecnie obowiązujących uchwałach dotyczących: taryfy biletowej oraz ulg i zwolnień w lokalnym transporcie zbiorowym organizowanym przez ZTM w Poznaniu. Jeśli chodzi o pomysł zwiększenia zakresu ulg lub wprowadzenia biletów specjalnych dla kolejnych grup pasażerów, informujemy że ZTM Poznań monitoruje i analizuje wszelkie zgłaszane pomysły i uwagi. Naszym celem jest zapewnienie jak najwyższego standardu funkcjonowania transportu publicznego i maksymalnego zaspokojenia potrzeb pasażerów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski