Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZSS nr 103 w Poznaniu: Przy Kanclerskiej powstaje szkoła bez barier, nowoczesna, wyposażona na miarę XXI wieku [ZDJĘCIA]

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Prace wyburzeniowe wewnątrz obiektu zostały zakończone, stawiane są nowe ściany
Prace wyburzeniowe wewnątrz obiektu zostały zakończone, stawiane są nowe ściany Grzegorz Dembiński
Podopieczni Zespołu Szkół Specjalnych nr 103 obecnie uczą się w trzech miejscach. Główna siedziba placówki mieści się przy Rycerskiej. Zajęcia odbywają się też przy ulicach Ognik i św. Floriana. Miasto postanowiło przenieść ZSS nr 103 do budynku przy Kanclerskiej, który w 2015 r. opuściło Gimnazjum i Liceum Katolickie.

– Najpierw jednak trzeba było przygotować koncepcję i projekt budowlany, przygotować obiekt do potrzeba osób niepełnosprawnych – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta. I dodaje: – W tym czasie budynek przy Kanclerskiej nie stał pusty. Wynajęliśmy go prywatnej International School of Poznań.

Remont i rozbudowa istniejącego budynku przy Kanclerskiej oraz wyposażenie szkoły będą kosztować nieco ponad 11,2 mln zł. Prace na budowie trwają od połowy stycznia. – Obecnie trwają prace instalacyjne, tynkarskie – mówi Artur Przybylski, właściciel firmy ART.BUD, która jest generalnym wykonawcą inwestycji. – Pracujemy od rana do godziny 22. W tej chwili wyprzedzamy założony harmonogram o dwa miesiące. Do listopada mamy termin zrealizowania zadania, chcielibyśmy je zakończyć we wrześniu.

Czytaj także: Pomysły na wykorzystanie budynków szkolnych

Prezydent Wiśniewski podkreśla, że jest to szkoła specjalna więc potrzeby są szczególne. W obiekcie nie będzie barier architektonicznych, by osoby niepełnosprawne mogły swobodnie się przemieszczać. Zostanie on wyposażony w szyny do powieszenia podnośników transportowych, dzięki czemu uczniom łatwiej będzie poruszać się po głównych korytarzach. Powstanie podjazd dla samochodów dowożących uczniów, miejsca postojowe.

Pracownia do hydroterapii
Główne wejście do szkoły będzie znajdować się od Kanclerskiej. W dobudowanej tutaj części przewidziano sekretariat i gabinet dyrektora placówki. Nad nim, na piętrze znajdzie się pokój nauczycielski. Idąc korytarzem od głównego wejścia zaplanowano pomieszczenia dla najmłodszych. Z każdej sali dla klas 1-3 wczesnego wspomagania jest wyjście na taras do ogrodu. Na parterze (istniejąca część budynku) zajęcia będą mieć uczniowie z drugiego etapu edukacji, natomiast na piętrze przewidziano klasy przysposabiające do zawodu. Obok sal dydaktycznych znalazły się też mniejsze pomieszczenia.

– To gabinety do pracy indywidualnej z dzieckiem. Będą się w nich odbywać zajęcia rewalidacyjne, psychologiczne, integracji sensorycznej, logopedii. Powstanie też gabinet pielęgniarki, która jest w szkole od rana aż do zakończenia zajęć lekcyjnych – tłumaczy Lidia Wojsznis, dyrektor ZSS nr 103. –W każdej sali jest aneks kuchenny, zaplecze klasowe, szatnia. Na każdym piętrze będą łazienki. Ponadto w salach przeznaczonych dla maluszków są węzły sanitarne z toaletami.
Obecnie uczniowie mają do dyspozycji niewielką bibliotekę, jest ciasno, bo część dzieci porusza się na wózkach. Pomieszczenie z wanną z hydromasażem jest niewielkie. Mieści się tutaj jedno dziecko, nauczyciel już nie.

Przy Kanclerskiej pomieszczenie na bibliotekę jest przestronne. – W dobudowanej części będzie pracownia do hydroterapii, która zostanie wyposażona w niezbędny sprzęt pozwalający na bezpieczny transport dziecka do wody – mówi L. Wojsznis. – Zostanie zainstalowana winda, która będzie poruszała się od poziomu „minus jeden” aż po dach, ponieważ na dachu szkoły powstanie taras, służący do wypoczynku.

Zobacz także: Kto zapłaci za naukę dzieci w poznańskich szkołach?

W przyziemiu postanowiono utworzyć salkę audiowizualną, która przyda się, bo szkoła od czterech lat jest organizatorem Festiwalu Filmów Niecodziennych. Znajdzie się też miejsce na pracownię np. techniczną, kulinarną, artystyczną, muzyko-terapeutyczną oraz jadalnię. W sąsiedztwie tej ostatniej będzie wyjście na patio. Teren wokół szkoły zostanie zagospodarowany, powstanie ogród sensoryczny (działa na zmysły).

Marzenia się spełniają
– Mamy plan, by święta Bożego Narodzenia spędzić w nowym domu – zdradza L. Wojsznis. I dodaje: – Wygląda na to, że marzenia się spełniają. Moim marzeniem było, by szkoła funkcjonowała w jednym miejscu i abyśmy mogli wszyscy pracować razem.

M. Wiśniewski podkreśla, że miasto dba o szkolnictwo specjalne. – Przenieśliśmy Zespół Szkół Specjalnych nr 105 z Gdańskiej na Nieszawską, gdzie są lepsze warunki. Rok temu znaleźliśmy pomieszczenia dla liceum w szpitalu Degi. Podpisaliśmy list intencyjny ze starostą, dotyczący partycypowania powiatu poznańskiego w kosztach szkolnictwa specjalnego – wymienia M. Wiśniewski.

Stację będzie można podłączyć do sieci międzynarodowych pomiarów Globe.

Poznań: Stacja meteorologiczna dla dzieci w szkole Łejery. B...

Źródło: Dzień Dobry TVN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski