Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Zranieni w Kościele”, czyli czym zajmuje się telefon zaufania dla katolików?

AD
Inicjatywa „Zranieni w Kościele” działa nieprzerwanie od 2019 roku i jest prowadzona przez osoby świeckie z warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej.
Inicjatywa „Zranieni w Kościele” działa nieprzerwanie od 2019 roku i jest prowadzona przez osoby świeckie z warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. Pixabay
Katolicki telefon zaufania działa już ponad trzy lata. „Zranieni w Kościele” to inicjatywa, która ma na celu wesprzeć osoby dotknięte przemocą w Kościele.

Telefon zaufania dla skrzywdzonych w Kościele

Inicjatywa „Zranieni w Kościele” działa nieprzerwanie od 2019 roku i jest prowadzona przez osoby świeckie, ale zaangażowane w religię z warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. Działalność skupia się przede wszystkim na pomocy osobom dotkniętym przemocą, przede wszystkich seksualną, w Kościele.

Od marca 2021 r. do końca lutego 2022 r. odbyły się 63 dyżury (w tym 12 w ramach interwencji kryzysowej po ogłoszeniu raportu komisji dominikańskiej), podczas których terapeutki i terapeuci współpracujący z Inicjatywą odebrali 147 telefonów (110 razy dzwoniły kobiety, 37 razy – mężczyźni). Trzynaście spraw zostało przekazanych do prawników. W sumie telefon działał przez 189 godzin, a dodatkowo telefon asystentki osób pokrzywdzonych – 208 godzin.

– Coraz częściej dzwonią do nas osoby, które wcześniej zgłaszały już sprawę przemocy, jakiej doświadczyły, do władz kościelnych, ale potrzebują wsparcia na dalszych etapach jej procedowania. Skarżą się na przedłużające się postępowanie i brak informacji na jego temat. Szczególnie poruszające są telefony od sióstr zakonnych i byłych zakonnic, które doświadczyły przemocy seksualnej. Te kobiety opowiadają także o doświadczeniu przemocy psychicznej i ekonomicznej w zakonach

– mówi Katarzyna Sroczyńska, rzeczniczka Inicjatywy „Zranieni w Kościele”.

Kiedy działa katolicki telefon zaufania?

Osoby potrzebujące takiego wsparcia mogą dzwonić pod numer 800 280 900 w każdy wtorek od godziny 19 do 22. W tych godzinach dyżurują psychoterapeuci, wysłuchują osób skrzywdzonych oraz udzielają im informacji o możliwości otrzymania pomocy prawnej, psychologicznej czy duchowej, a także kierują je do odpowiednich i zaufanych specjalistów.

Dodatkowo funkcjonuje numer asystencki przeznaczony dla osób, które po rozmowie telefonicznej z terapeutami podejmują bliższy kontakt z Inicjatywą, szukając konkretnej formy wsparcia.

Zobacz też:

Do dyspozycji mieszkańców jest lista kilkunastu miejsc. W większości punktów stacjonarnych obsługiwane są wyłącznie osoby wcześniej umówione telefonicznie. Informacje oraz termin wizyty można uzyskać pod numerem 616 463 344 (od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 20).  Przewiń w prawo, by zobaczyć konkretne lokalizacje -->

Bezpłatna pomoc prawna w Poznaniu. Gdzie i w jakiej sytuacji...

Jak wygląda Poznań z lotu ptaka? Dzięki użytkownikom Instagrama nie musimy wsiadać do samolotu, by się o tym przekonać. Wielu z nich chętnie publikuje swoje klimatyczne zdjęcia uchwycone przy pomocy drona. W galerii zebraliśmy najciekawsze. Poznajesz te miejsca? Zobacz zdjęcia --->

Poznań z drona. Zobacz piękne zdjęcia z Poznania uchwycone p...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski