MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ZMIENIAMY WIELKOPOLSKĘ: Pieniądze unijne coraz bliżej - trwa ustalanie zasad wyboru projektów. Zebrał się Komitet Monitorujący

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
W wielkopolskim urzędzie marszałkowskim odbyło się pierwsze posiedzenie Komitetu Monitorującego. Zapadły już pierwsze decyzje dotyczące kryteriów wyboru projektów w konkursach
W wielkopolskim urzędzie marszałkowskim odbyło się pierwsze posiedzenie Komitetu Monitorującego. Zapadły już pierwsze decyzje dotyczące kryteriów wyboru projektów w konkursach UMWW
Ponad 2,15 mld euro to pieniądze, którymi Wielkopolska będzie dysponowała w europejskiej perspektywie 2021 - 2027. Już zostały ustalone pierwsze kryteria wyboru projektów.

Na możliwość skorzystania z pieniędzy unijnych w ramach programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski czekają niecierpliwie samorządowcy, organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy, uczelnie i wiele innych podmiotów. By jednak mogły wystartować konkursy, które będą podstawowym narzędziem wyłaniania najlepszych projektów konieczne jest jasne określenie kryteriów ich wyboru.

- To jeden z ostatnich kroków, który dzieli nas od ogłoszenia pierwszych konkursów z naszego programu regionalnego - zapowiedział marszałek Marek Woźniak.

Komitet Monitorujący ponad podziałami

Nad tymi zasadami pracuje Komitet Monitorujący. Jego powołanie stanowiło jeden z kluczowych warunków rozpoczęcia realizacji programu nowej perspektywy finansowej UE na lata 2021-2027.

Komitet zebrał się w środę, 1 marca. Przy tej okazji marszałek Woźniak uroczyście wręczył członkiniom i członkom akty powołania

- Staramy się tworzyć nasz program regionalny w sposób maksymalnie uspołeczniony i transparentny, a powołanie Komitetu Monitorującego jest tego najlepszym dowodem - mówił marszałek Marek Woźniak. - Siłą tego gremium są ludzie, którzy reprezentują różne interesy i sektory życia społecznego: od samorządowców, przez przedsiębiorców, a na organizacjach obywatelskich skończywszy. To są liderzy swoich środowisk. Ich głos będzie kluczowy w procesie wdrażania naszego programu unijnego - podkreślał.

W Komitecie Monitorującym zasiada 42 stałych członków wraz z zastępcami oraz 9 obserwatorów ze strony rządowej, samorządowej, partnerów społecznych i gospodarczych oraz społeczeństwa obywatelskiego.
Wśród partnerów społecznych, zasiadających w Komitecie Monitorującym warto chociażby wymienić przedstawicieli trzech central i porozumień związków zawodowych, reprezentujących środowisko rzemieślnicze, a także członków organizacji pracodawców i izb gospodarczych.

Bardzo silnie są reprezentowane także wywodzące się z różnych środowisk organizacje społeczne. W pracach Komitetu Monitorującego biorą udział przedstawiciele fundacji, stowarzyszeń, ich związków czy federacji, których działania koncentrują się na rozmaitych obszarach życia - od ekologii, działań na rzecz zrównoważonego rozwoju przez aktywność edukacyjną i kulturalną po wsparcie dla najsłabszych - osób dotkniętych ubóstwem, z niepełnosprawnościami czy z innych powodów zagrożonych wykluczeniem.

Łączna liczba przedstawicieli z prawem do głosowania z sektora podmiotów publicznych wynosi 19, natomiast podmiotów niepublicznych - 23. W praktyce do tych ostatnich należy więc głos decydujący w komitecie.

Pierwsze posiedzenie, pierwsze decyzje

Komitet Monitorujący jest przede wszystkim niezależnym organem opiniodawczo-doradczym, którego głównym celem jest wsparcie instytucji zarządzającej programem Fundusze Europejskie dla Wielkopolski, czyli zarządu województwa wielkopolskiego, w procesie monitorowania i wdrażania programu.

Komitet zatwierdza więc metody i kryteria stosowane przy wyborze projektów do dofinansowania. Jego akceptacja jest także konieczna przy zatwierdzaniu wszelkich zmian w tym zakresie. Kolejne zadania to zatwierdzanie końcowego sprawozdania z wykonania programu, planu ewaluacji czy propozycji zmian programu, które chciałaby zaproponować instytucja zarządzająca.
Dla wszystkich tych, którzy z niecierpliwością czekają na ogłoszenie konkursów ważne jest to, że Komitet Monitorujący już na pierwszym posiedzeniu zatwierdził propozycje metod i kryteriów wyboru dla kilku konkursów unijnych oraz zasad horyzontalnych, które wkrótce zostaną ogłoszone z puli programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027.
Te ostatnie to zasady, które muszą zostać uwzględnione we wszystkich projektach realizowanych z wykorzystaniem funduszy unijnych takie jak zasady zrównoważonego rozwoju, dostępności dla osób z niepełnosprawnościami, niedyskryminacji oraz równości praw kobiet i mężczyzn.

Na ich stosowanie oraz praktyczny wymiar zasady partnerstwa , który musi znaleźć zastosowanie w projektach, zwracali uwagę także obecni na posiedzeniu Komitetu Monitorującego przedstawiciele Komisji Europejskiej: Severina Markova i Grzegorz Orawiec oraz Adam Gajek. Baczenie na to, by były faktycznie stosowane to także ważne zadanie komitetu.
Podczas posiedzenia przegłosowano powstanie grupy roboczej przy Komitecie Monitorującym ds. transformacji Wielkopolski Wschodniej.

Kolejne posiedzenie Komitetu Monitorującego zaplanowano na 28 marca.

Program pełen wyzwań

- Mimo opóźnień w przygotowaniu perspektywy 2021-2027 (niezależnych od nas) staramy się uruchomić w 2023 roku dość dużą liczbę konkursów. Będą one skierowane do samorządów, przedsiębiorców czy organizacji społecznych. Do końca roku mamy w planie ogłosić około 20 naborów z FEW - podkreślał Grzegorz Potrzebowski, dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej UMWW w Poznaniu.

W bieżącej perspektywie unijnej Wielkopolska ma do dyspozycji 2 154 405 816 euro. Kwo-ta ta uwzględnia trzy źródła finansowania programu: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (1 251 999 208 euro) i Europejski Fundusz Społeczny (487 598 161 euro) oraz Fundusz Sprawiedliwej Transformacji (około 414 808 447 euro), który jest skierowany do Wielkopolski Wschodniej.
Jak podkreśla marszałek Marek Woźniak wyzwań jest sporo. Wielkopolsce postawiono bardziej zaawansowane cele, dotyczące m.in. ochrony klimatu, ograniczenia emisji, cyfryzacji, edukacji, badań naukowych, ale też włączenia społecznego czy walki z ubóstwem.

- Jesteśmy gotowi do dalszego działania. Nie zatrzymujemy się i liczę, że płynnie przejdziemy ze starej perspektywy finansowej UE w nową, konsekwentnie podejmując wspólny wysiłek na rzecz rozwoju całego regionu - podsumował marszałek.

ZMIENIAMY WIELKOPOLSKĘ: Pieniądze unijne coraz bliżej - trwa ustalanie zasad wyboru projektów. Zebrał się Komitet Monitorujący
od 7 lat
Wideo

NATO na Ukrainie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski