Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZMIENIAMY WIELKOPOLSKĘ: Lekcje o funduszach europejskich zachęcają do aktywnego korzystania z nich w przyszłości

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
W czasie lekcji uczniowie prezentowali swoje własne pomysły na innowacje
W czasie lekcji uczniowie prezentowali swoje własne pomysły na innowacje UMWW
Uczniowie szkół ponadpodstawowych, a także słuchacze uczelni mogą zdobyć wiedzę na temat funduszy europejskich na specjalnie dla nich przygotowanych wykładach i warsztatach.

Skąd biorą się fundusze europejskie, kto nimi zarządza, w jaki sposób można z nich korzystać, jaki wpływ mają na nasze codzienne życie? Odpowiedzi na te i inne pytania uczniowie i studenci z Wielkopolski mogą uzyskać w czasie lekcji i wykładów przygotowanych specjalnie dla nich przez pracowników Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich, działających w naszym regionie.

- Takie lekcje i wykłady prowadzimy już od kilku lat. Liczba uczniów i studentów, którzy z nich skorzystali liczy się już w tysiącach - informuje Bartosz Nochowicz, konsultant z Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Poznaniu. - Po przerwie spowodowanej pandemią, kiedy tego typu lekcje odbywały się jedynie zdalnie i w ograniczonej skali, od lutego znów możemy odwiedzać szkoły i uczelnie. W 2021 roku w szkołach Wielkopolski odbyło się 26 takich lekcji.

Tegoroczne mają tym większe znaczenie, że 2022 rok został ogłoszony przez Komisję Europejską Europejskim Rokiem Młodzieży. Bo to właśnie młodzi ludzie będą budowali naszą przyszłość - bardziej ekologiczną, z silniej zintegrowaną i głębiej osadzoną w cyfrowym świecie Europą.

Dla szkoły czy uczelni, która zechce skorzystać z takiej oferty, zajęcia są oczywiście bezpłatne. Wystarczy zgłosić się do Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich (obecnie w Wielkopolsce działają cztery: w Poznaniu, Koninie, Kaliszu i Pile) i uzgodnić dogodny termin, a także formę w jakiej lekcja ma zostać przeprowadzona.

- Możemy to zrobić na dwa sposoby - mówi Bartosz Nochowicz. - Pierwsza to formuła to wykład. W jego trakcie przekazujemy wiedzę na temat funduszy europejskich, tłumaczymy kto nimi zarządza, w jaki sposób są wykorzystywane. Oczywiście w trakcie takich zajęć posługujemy się też prezentacjami, a także pokazujemy konkretne przykłady wykorzystania funduszy europejskich przez wielkopolskie firmy i instytucje. Wśród nich są przykłady firm, prowadzonych przez bardzo młodych ludzi, którzy dzięki wsparciu z Unii mogli zrealizować swoje pomysły i dobrze radzą sobie na rynku. Dzielimy się także własnymi doświadczeniami. Jako uczeń działałem w szkole w Klubie Europejskim, później brałem udział w wymianie w ramach programu Erasmus. Te możliwości dla obecnie uczęszczających do szkół są otwarte. Druga formuła zajęć, którą proponujemy i która bardzo dobrze się sprawdza to formuła warsztatowa zajęć - wyjaśnia ekspert.

Zajęcia warsztatowe w większym stopniu angażują twórczy potencjał uczestników. Oczywiście dostają także porcję niezbędnej wiedzy na temat funduszy europejskich jako takich, ale mają szanse także wykazać się pomysłowością.

- W nowej perspektywie unijnej Komisja Europejska stawia na rozwijanie innowacyjności i na ten cel są przeznaczone duże środki. W czasie zajęć uczniowie są dzieleni na kilkuosobowe grupy, których zadaniem jest wymyślenie innowacji z dowolnej dziedziny i przedstawienie pomysłu graficznie - relacjonuje Bartosz Nochowicz. - Później przedstawiciele każdej z grup prezentują pomysł innym.

Jak wyjaśnia ekspert takie ćwiczenia pozwalają uczniom myśleć o funduszach europejskich praktycznie.

- Część z uczestników tych zajęć to przyszli przedsiębiorcy - mówi Nochowicz. - Już za kilka lat, po ukończeniu szkoły mogą zostać przedsiębiorcami i korzystać z możliwości , jakie dają fundusze.

Oprócz uczniów wszystkich typów szkół ponadpodstawowych (a więc szkół branżowych, techników i szkół ogólnokształcących) z zajęć na temat funduszy europejskich mogą korzystać także studenci wielkopolskich uczelni. - W czasie takich spotkań często jesteśmy zaskoczeni ich szeroką i dogłębną wiedzą na ten temat - mówi Bartosz Nochowicz. - W wielu przypadkach zadawane pytania są już bardzo szczegółowe i dotyczą konkretnych rozwiązań.

Jednak także uczniowie szkół ponadpodstawowych coraz częściej wiedzą o funduszach znacznie więcej niż ich koledzy jeszcze kilka lat temu.

- Przede wszystkim wynika to z faktu, że z efektami korzystania z możliwości, które stwarza Unia Europejska spotykamy się na co dzień. Na każdym kroku, w każdym zakątku Wielkopolski można spotkać tablice informujące o tym, że ta czy inna inwestycja powstała z udziałem funduszy europejskich. Coraz częściej także informacje na ten temat docierają do młodzieży chociażby z Internetu. Nie można zapominać także o tym, że wiele szkół realizuje bądź realizowało własne projekty współfinansowane przez Unię Europejską. Uczniowie bezpośrednio korzystają z ich efektów - twierdzi Bartosz Nochowicz.- Nasze działania mają na celu przybliżyć je jeszcze bardziej, a zwłaszcza - w kontekście najbliższej perspektywy unijnej - pokazać, że z innowacyjnością warto wiązać swoją przyszłość. Czy to prowadząc własną działalność gospodarczą, czy to poświęcając się nauce - podkreśla.

Informacje na temat możliwości skorzystania z lekcji o funduszach europejskich można uzyskać kontaktując się z wybranym Punktem Informacyjnym Funduszy Europejskich. Ich adresy, telefony oraz adresy e-mail można znaleźć na stronie wrpo.wielkopolskie.pl w zakładce Punkty Informacyjne.

ZMIENIAMY WIELKOPOLSKĘ: Lekcje o funduszach europejskich zachęcają do aktywnego korzystania z nich w przyszłości
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski