Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w skierowaniach do sanatorium. Od lipca w nowej wersji. Co trzeba wiedzieć?

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Skierowania w wersji papierowej wystawiane będą do 30 czerwca.
Skierowania w wersji papierowej wystawiane będą do 30 czerwca. Archiwum Polskapress
Koniec papierowych skierowań do sanatorium. Od lipca skierowanie na leczenie uzdrowiskowe ma być prostsze i wygodniejsze - zarówno dla pacjenta, jak i lekarza. Wszystko za sprawą nowej elektronicznej formy skierowań.

Mamy już e-recepty i e-skierowania do szpitali czy poradni czy na rehabilitację. Teraz przyszedł czas na skierowania do sanatorium. Wprowadzenie elektronicznych skierowań wiąże się z wyeliminowaniem tych w wersji papierowej.

- Obecnie lekarz wystawia skierowanie w formie papierowej i należy je dostarczyć do oddziału NFZ. Może to zrobić lekarz lub pacjent korzystając z tradycyjnej poczty albo przynosząc skierowanie bezpośrednio do oddziału - tłumaczy Marta Żbikowska-Cieśla, rzecznik Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Prosto i wygodnie - tak teraz lekarz skieruje nas do sanatorium

Teraz, od 1 lipca, ma to się zupełnie zmienić. Jak tłumaczą przedstawiciele NFZ, ma być prościej i wygodniej.

– E-skierowanie na leczenie uzdrowiskowe jest automatycznie przesyłane do odpowiedniego oddziału NFZ już w momencie wystawienia. Pacjent nie musi więc pilnować terminów i przynosić papierowego wydruku skierowania do oddziału. Dzięki automatycznemu zapisowi załatwienie formalności staje się szybsze i bardziej efektywne – mówi Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

– E-skierowanie to nie tylko wygoda dla pacjentów, ale także korzyść dla całego systemu opieki zdrowotnej. Dzięki temu rozwiązaniu proces skierowania na turnus leczniczy staje się bardziej przejrzysty i efektywny, co przekłada się na lepszą jakość leczenia uzdrowiskowego – dodaje Paweł Kikosicki, dyrektor Centrum e-Zdrowia.

Co więcej, jak podkreślają przedstawiciele NFZ, e-skierowanie na leczenie uzdrowiskowe to dokument, którego – w odróżnieniu od papierowej wersji – nie da się zgubić. W każdej chwili pacjent ma do niego dostęp na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) oraz w aplikacji mojeIKP.

Jak działa e-skierowanie?

E-skierowanie przekazywane jest przez system informacji medycznej do odpowiedniego wydziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Pacjent może śledzić drogę skierowania. O kolejnych jego etapach - w tym o rejestracji i akceptacji wniosku informowany jest drogą elektroniczną - za pomocą aplikacji mobilnej Internetowego Konta Pacjenta, wiadomości SMS na numer telefonu lub wiadomości e-mail. W przypadku pozytywnej decyzji na IKP dostępne są m.in.: orientacyjny czas oczekiwania, miejsce w kolejce oczekujących, termin i miejsce leczenia, a także nazwa uzdrowiska i jego adres. Można znaleźć tam także historię poprzednich e-skierowań, a rodzicowi umożliwiono śledzenie historii leczenia dzieci.

Koniec z papierowymi skierowaniami

Przypomnijmy, że zmiany związane z formą skierowania do sanatorium wprowadzone zostały w pierwszym kwartale tego roku. Jednak przez pierwszą połowę (tylko do 30 czerwca) dopuszczalne są oba rodzaje skierowań - zarówno w wersji elektronicznej, jak i papierowej. Po tym terminie drukowane skierowania przestaną obowiązywać.

- Od marca tego roku lekarze mają już możliwość, aby korzystać z tego rozwiązania, ale decydują się na nie rzadko. Do wielkopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia wpłynęło do tej pory zaledwie 25 e-skierowań na leczenie uzdrowiskowe. Od 1 lipca droga elektroniczna będzie obowiązującą w przypadku przekazywania skierowań na ten rodzaj leczenia - wyjaśnia Żbikowska-Cieśla.

Stosowane kiedyś metody leczenia często wzbudzają dziś kontrowersje, a opisy przeprowadzanych zabiegów mrożą krew w żyłach. Lobotomia, wypalanie żelazem czy rażenie pacjenta prądem to dopiero początek. Zobacz, jakie przerażające metody leczenia były kiedyś popularne i regularnie wykorzystywane w medycynie --->Czytaj też: Tragiczna historia opuszczonego szpitala psychiatrycznego pod Poznaniem. Działy się tam przerażające rzeczy, o których mało kto słyszał

Przerażające dawne metody leczenia. Dziś wywołują ciarki. Lo...

Papierowe skierowania dostępne wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach

Wprowadzenie elektronicznych skierowań nie wyklucza sytuacji, w której lekarz użyje papierowej formy skierowania. Stanie się tak, gdy skierowanie dotyczy leczenia uzdrowiskowego poza granicami kraju lub lekarz nie ma dostępu do internetu, a więc do systemu e-zdrowie.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

FervexFervex to produkt leczniczy o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym do stosowania w objawach przeziębienia i stanach grypopodobnych z towarzyszącym m.in. katarem.Skutki:Działanie niepożądane związane z feniraminą (zależne i niezależne od dawki):- uspokojenie, senność,- suchość błon śluzowych, zaparcia,- zaburzenia akomodacji, kołatanie serca, rozszerzenie źrenic,- niedociśnienie ortostatyczne, zawroty głowy, zaburzenia pamięci lub koncentracji,- drżenia, zaburzenia koordynacji ruchowej,- omamy, splątanie,- świąd, pokrzywka, rumień,- obrzęk,- małopłytkowość, leukocytopenia.Działania niepożądane związane z paracetamolem:- reakcje nadwrażliwości,- małopłytkowość.

Efekty uboczne suplementów diety i leków bez recepty. Zobacz...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski