Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmarł Gabriel Chmura - znany dyrygent i dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego w Poznaniu

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Gabriel Chmura miał 74 lata.
Gabriel Chmura miał 74 lata. Grzegorz Dembiński
Teatr Wielki w Poznaniu przekazał bardzo smutną wiadomość: „Muzyka w naszym Teatrze już nigdy nie zabrzmi tak samo… W nocy 17 listopada odszedł nagle Maestro Gabriel Chmura, dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego w Poznaniu. Wielki Muzyk, genialny Dyrygent, niezwykła Osobowość, wspaniały Człowiek”.

Gabriel Chmura urodził się w 1946 roku we Wrocławiu, był uczniem prof. Adama Kopycińskiego, byłego dyrektora Opery Wrocławskiej. Naukę muzyki kontynuował w Izraelu, tam też podjął studia w Akademii Muzycznej w Tel Awiwie, studiując kompozycję, fortepian i dyrygenturę. Studia dyrygenckie kontynuował u Pierra Dervaux w Paryżu, Hansa Swarowsky’ego w Wiedniu oraz Franco Ferrary w Sienie, we Włoszech.

Gabriel Chmura - nagradzany mistrz

- Był laureatem wielu prestiżowych nagród w czołowych konkursach dyrygenckich na świecie – przypomina Teatr Wielki. - W 1970 r. zdobył I nagrodę w Konkursie Dyrygenckim w Besançon, w którym ongiś zdobył ją nestor polskich dyrygentów Jerzy Katlewicz. W 1971 otrzymał Złoty Medal w Konkursie Cantelli, La Scala w Mediolanie. W tym samym roku był też laureatem I nagrody w Konkursie Herberta von Karajana w Berlinie. Ostatnio otrzymał Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jan Kiepura w kategorii „najlepszy dyrygent”.

Zobacz też: Teatr Animacji w Poznaniu gra w sieci! Zobacz, jakie jego spektakle można już oglądać online i jak wykupić dostęp

Gabriel Chmura był dyrektorem artystycznym Opery w Akwizgranie (Niemcy), Orkiestry Symfonicznej w Bochum (Niemcy), Orkiestry Narodowej w Ottawie (Kanada), a także Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Agnieszka Dygant i Piotr Adamczyk wybuchową parą. Powstało słuchowisko dla fanów "Listów do M." Zobacz wideo:

Dyrektor w Teatrze Wielkim w Poznaniu

Jako dyrygent pracował z takimi orkiestrami świata, jak Filharmonicy Berlińscy, Orchestre national de France, Montreal Symphony, Filharmonicy Izraelscy, Orkiestra Symfoniczna NHK Tokyo, czy Berlińska Orkiestra Symfoniczna. W Polsce pracował z muzykami Filharmonii Krakowskiej, Poznańskiej i Filharmonii Narodowej w Warszawie. Z Teatrem Wielkim w Poznaniu był związany od sezonu artystycznego 2012/2013 – jako dyrektor artystyczny.

Zobacz też:

W 2020 roku odeszli związani z Poznaniem i Wielkopolską znani ludzie z kręgu kultury, nauki, biznesu i sportu. Będziemy o nich pamiętać!Czytaj dalej------->

Poznaniacy i Wielkopolanie, którzy odeszli w 2020 roku. Będz...

Cmentarz to miejsce, które budzi smutek i refleksje. Na każdym z nich znajduje się jednak miejsce szczególne, które napełnia wyjątkowym smutkiem - to część, gdzie znajdują się groby dzieci. Wiele z nich zmarło już w dniu swoich narodzin, są też i takie mogiły, w których spoczywają dzieci zmarłe w wieku zaledwie kilku lat. Niestety, wiele takich grobów jest w fatalnym stanie - na zaniedbanych płytach nagrobnych zatarły się litery z nazwiskami, a nie brakuje też mogił, po których zostały już tylko niewielkie górki ze starymi zniczami. Zobacz więcej zdjęć --->

Najsmutniejsza część cmentarza na Junikowie - zaniedbane i z...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski