Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złote Hipolity 2016 wręczone

Cyprian Lakomy
Cyprian Lakomy
Złote Hipolity 2016 wręczone
Złote Hipolity 2016 wręczone Grzegorz Dembiński
W sobotę po raz szesnasty rozdano w Poznaniu Złote Hipolity. Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się m.in. historyk prof. Hanna Kócka-Krenz, były rektor Akademii Muzycznej prof. Waldemar Andrzejewski i prezenter radiowo-telewizyjny Tadeusz Sznuk.

Złote Hipolity wręczane są od 2001 roku. Przyznaje je Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego. Do tej pory nagrodą uhonorowano 113 osób, reprezentujących świat kultury, nauki, biznesu i duchowieństwa. Pierwszym laureatem tej nagrody był papież Jan Paweł II.

- Kiedy w Wielkopolsce mówimy „Hipolit”, od razu kojarzymy to imię z Cegielskim. Dziś, wręczając nagrody, nie mamy wątpliwości, że wyróżniamy osoby, których działalność jest spójna z etosem pracy organicznej i patriotyzmu- mówił podczas ceremonii przyznania nagród w Sali Lubrańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prof. Roman Słowiński, przewodniczący kapituły.

W tym roku, statuetkę i honorowy tytuł Wybitnej Osobistości Pracy Organicznej otrzymali: historyk prof. Hanna Kócka-Krenz, ksiądz prof. Stanisław Napierała, prawnik prof. Wojciech Łączkowski, były rektor Akademii Muzycznej prof. Waldemar Andrzejewski, wieloletni dyrektor Teatru Wielkiego Mieczysław Dondajewski oraz dziennikarz radiowo-telewizyjny Tadeusz Sznuk.

- Wydaje mi się, że działania na płaszczyźnie kultury i sztuki są konieczne dla dobrego funkcjonowania społeczeństwa. Wyróżnienie, którego dziś dostąpiłem traktuję jako potwierdzenie tego faktu. Nie jestem pewien, czy na ten zaszczyt zasłużyłem, choć mogę się tylko cieszyć, że moja praca została w taki sposób doceniona – mówił w sobotę prof. Waldemar Andrzejewski.

- Myślę, że jestem dziś w gronie laureatów dlatego, że udało mi się przed kilkunastu laty znaleźć w odpowiednim miejscu. Rodziła się tam polska państwowość i chrześcijańska kultura. Dzięki moim badaniom udało się pokazać rolę Poznania w kształtowaniu się polskiej tożsamości. Cieszę się z wyróżnienia tym bardziej, że otrzymałam je w roku 1050-lecia chrztu Polski – przyznała prof. Hanna Kócka-Krenz, która w 1999 r. odkryła pozostałości pałacu książęcego Mieszka I na poznańskim Ostrowie Tumskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski