MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ZKZL w czasie prac budowlanych ochroni ptaki i nietoperze. Zasady działań dla wykonawców i budki lęgowe dla ptaków

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Na remontowanej kamienicy przy ul. Jeżyckiej 6 zamontowano budki lęgowe dla gniazdujących tam jerzyków
Na remontowanej kamienicy przy ul. Jeżyckiej 6 zamontowano budki lęgowe dla gniazdujących tam jerzyków ZKZL
Zasady działań dla wykonawców i budki lęgowe dla ptaków to tylko część działań, które podjął ZKZL, aby ochronić ptaki i nietoperze. - Miasto Poznań postanowiło wprowadzić standard, który wskazuje na podstawie najnowszej wiedzy specjalistycznej sposób postępowania, który nie jest ujęty w przepisach ustawy o ochronie przyrody - podkreśla Łukasz Kubiak z ZKZL.

Wiosenne remonty budynków to bardzo trudny czas dla ptaków, które w tym czasie zaczynają lęgi. W myśl ustawy o ochronie przyrody prawo zabrania:

  • niszczenia, usuwania lub uszkadzania gniazd lub innych schronień,
  • umyślnego uniemożliwiania dostępu do schronień,
  • umyślnego płoszenia lub niepokojenia w miejscach noclegu,
  • umyślnego płoszenia lub niepokojenia w miejscach rozrodu lub wychowu młodych w okresie lęgowym.
od 16 lat

By zapewnić przestrzeganie tych przepisów, prezydent Poznania wydał zarządzenia w sprawie standardów ochrony ptaków i nietoperzy w planowaniu i realizacji prac budowlanych. ZKZL wcielił je w życie.

ZKZL ochroni ptaki

Rolą standardów jest zachowanie i utrzymanie na planowanych do remontów budynkach siedlisk ptaków objętych ochroną i zapobieganie uśmiercaniu ptaków i nietoperzy w trakcie prac remontowo-budowlanych, do czego w przeszłości, niekiedy bez złej woli, dochodziło.

- Ochrona siedlisk ptaków i nietoperzy, które przebywają w budynkach budowlanych jest obowiązkiem zarówno inwestorów, jak i wykonawców - zwraca uwagę Łukasz Kubiak. - Ważnym elementem jest usprawnienie komunikacji na linii inwestor – wykonawca na etapie planowania i realizacji prac budowlanych. Standard określa bowiem zasady przygotowywania ekspertyz przyrodniczych. Umożliwi to ograniczenie ryzyka i skali przypadkowego zabijania tych zwierząt w schronieniach.

Chodzi między innymi o to, by przed przystąpieniem do prac przyrodnicy ustalili, czy w obiekcie, którego remont jest planowany, gnieżdżą się ptaki lub mają schronienia nietoperze i zaplanowali działania tak, by remont można było przeprowadzić, a zwierzętom nie stała się krzywda.

- Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych od wielu lat dba o naturalne siedliska ptaków i nietoperzy w miejskich budynkach należących do miasta - twierdzi Kubiak. - Standardy umożliwią uporządkowanie zasad utrzymania siedlisk ptaków i nietoperzy i poprawę warunków ich bytowania w mieście.

Czytaj także

Budki dla poznańskich ptaków

- W czasie obecnie prowadzonej modernizacji przy ul. Jeżyckiej 6 spółka zadbała o gniazda jerzyków, które zadomowiły się w jeżyckiej kamienicy - relacjonuje Łukasz Kubiak. - W celu zachowania ich siedlisk zostały zawieszone skrzynki lęgowe. W zamontowanych skrzynkach mogą również gniazdować wróble, kopciuszki oraz szpaki - zaznacza i dodaje: - Zadbaliśmy również o skrzydlatych sąsiadów nieruchomości przy ul. Marcelińskiej. Tutaj również, zgodnie ze standardami, przygotowane zostało sześć skrzynek lęgowych dla ptaków.

Czytaj także

W obu przypadkach ZKZL zwrócił się o pomoc ornitologów, którzy przygotowali opinię i zalecenia, mające na celu przeprowadzenie modernizacji w taki sposób, żeby nie odbiło się to negatywnie na populacji ptaków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski