Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zeznania podatkowe 2024. Usługa "Twój e-PIT" bije rekordy popularności! Obsłużyła już ponad milion zeznań

Karol Pomeranek
Karol Pomeranek
Anna Urbaniak-Schneider, z-ca dyrektora IAS w Poznaniu
Anna Urbaniak-Schneider, z-ca dyrektora IAS w Poznaniu IAS w Poznaniu
– "Twój e-PIT" jest bardzo prostym i przyjaznym narzędziem. Udostępnione w tej usłudze rozliczenie nie jest odwzorowaniem graficznym papierowej deklaracji PIT – tłumaczy w rozmowie z naszą redakcją Anna Urbaniak-Schneider, zastępca dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu.

Dla osób, które nie miały z tym styczności, proszę wyjaśnić, czym jest usługa „Twój e-PIT”?
Usługa „Twój e-PIT” to jedno z najpopularniejszych rozwiązań proponowanych przez Krajową Administrację Skarbową w serwisie e-Urząd Skarbowy. Na platformie w ramach elektronicznych usług przygotowane są i udostępnione formularze PIT. Zostały one automatycznie wygenerowane na podstawie danych posiadanych przez Krajową Administracje Skarbową. W uproszczeniu mówiąc „Twój e-PIT” to elektroniczna wersja naszego zeznania podatkowego. W tegorocznej kampanii rozliczeń podatnicy już po raz szósty będą mogli skorzystać z tego praktycznego, szybkiego i bezpiecznego rozwiązania.

Czytaj także: Czytelnicy "Głosu" mieli wiele pytań w sprawach podatkowych. Zapraszamy na podsumowanie czwartkowego dyżuru redakcyjnego

Czy każdy podatnik może skorzystać z usługi Twój e-PIT?
W tym roku rzeczywiście możemy powiedzieć, że z usługi „Twój e-PIT” może skorzystać każdy podatnik podatku dochodowego PIT, czyli zarówno osoby fizyczne, które uzyskały w 2023 roku dochody np. z pracy, czy też przychody podlegające zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu, jak również osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej. Warto zaznaczyć, że w tegorocznej kampanii nowością w usłudze „Twój e-PIT” są przygotowane zeznania PIT 36, PIT 36L oraz PIT 28 – czyli formularze, z których korzystają przedsiębiorcy. Z nowego rozwiązania mogą szczególnie chętnie korzystać tzw. ryczałtowcy i osoby z zawieszoną działalnością gospodarczą. Ministerstwo Finansów szacuje, że rozszerzenie zakresu usługi w skali kraju może dotyczyć ok. 4,2 mln zeznań. Dodatkowym wsparciem przedsiębiorców będzie przygotowany specjalny kreator. Proste pytania i czytelne objaśniania pomogą uzupełnić zeznanie krok po kroku.

Czym – jeśli tak – góruje rozliczenie za pośrednictwem tej usługi nad złożeniem tradycyjnego dokumentu papierowego?
Rozwiązanie to ma wiele zalet. „Twój e-PIT” działa przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Można z niego korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu, bez wychodzenia z domu, siedząc na ulubionej kanapie. Pozwala szybko i wygodnie rozliczyć się bez konieczności osobistej wizyty. Dodatkowym bonusem jest skrócony o połowę czas zwrotu nadpłaconego podatku. Dlatego usługa ta jest tak popularna. W ubiegłym roku blisko 12 mln zeznań zostało złożonych za jej pośrednictwem. Elektroniczny PIT niewątpliwie wyparł tradycyjny sposób składania zeznań.

Czytaj także: Po tylu dniach urząd skarbowy wypłaca zwrot podatku w 2024 roku

Jak przekonać zwłaszcza starszych podatników do korzystania z tej formy rozliczeń?
„Twój e-PIT” jest bardzo prostym i przyjaznym narzędziem. Udostępnione w tej usłudze rozliczenie nie jest odwzorowaniem graficznym papierowej deklaracji PIT. Przygotowane informacje są uszeregowane w taki sposób, że bez problemu również seniorzy, kilkoma kliknięciami, mogą rozliczyć swoje dochody. Warto podkreślić, że usługa jest nie tylko szybka, prosta i przyjazna, ale także bezpieczna. Coraz chętniej seniorzy korzystają z tego rozwiązania.

Jakie jest zainteresowanie usługą po pierwszych dniach od chwili jej uruchomienia?
W tym roku Twój e-PIT bije rekordy popularności - w pierwszych 4 dniach od uruchomienia usługi KAS obsłużyła już ponad milion zeznań. Dla porównania w pierwszym roku funkcjonowania „Twój e-PIT”, z usługi skorzystało 6,9 mln Polaków. Po 5 latach ilość osób korzystających podwoiła się.

Czytaj także: Działalność badawczo–rozwojowa dla przysłowiowego Nowaka. Czyli: jak wykorzystać przepisy, by załapać się na ulgi podatkowe?

Jakie warunki techniczne trzeba spełnić, by program funkcjonował. Czy działa np. na smartfonach?
Skorzystanie z usługi nie wymaga instalacji dodatkowego oprogramowania ani aplikacji. Wystarczy komputer lub inne urządzenie mobilne z dostępem do Internetu. Usługa ta udostępniona jest w ramach serwisu e-Urząd Skarbowy, dostępnego pod adresem www.podatki.gov.pl. Do portalu zalogować się możemy poprzez profil zaufany, aplikację mObywatel, e-dowód bądź za pośrednictwem swojego banku. Nadal aktualna pozostaje możliwość logowania poprzez dane podatkowe -autoryzujące. Musimy tylko pamiętać, że korzystając z tego rozwiązania będziemy mieć dostęp wyłącznie do usługi „Twój e-PIT”. W ubiegłym roku danymi podatkowymi zalogowało się tylko 21% użytkowników elektronicznego PIT-a. Ministerstwo Finansów pracuje nad udostępnieniem e-Urzędu Skarbowego w formie aplikacji mobilnej.

Czy za pośrednictwem tej usługi można odliczyć ulgi i rozliczyć się ze współmałżonkiem?
Usługa „Twój e-PIT” (w przypadku PIT-36 i PIT-37) umożliwia rozliczenia się wspólnie z małżonkiem. Każdorazowo jest to indywidualna decyzja podatnika. Jeśli chodzi o ulgi i odliczenia, Krajowa Administracja Skarbowa nie posiada informacji o wydatkach jakie ponoszą podatnicy w ciągu roku, dlatego automatycznie wygenerowane zeznania nie uwzględniają ich. Jeżeli chcemy skorzystać z odliczeń powinniśmy samodzielnie uwzględnić je w swoim zeznaniu. Wyjątek dotyczy ulgi prorodzinnej i OPP. Jeżeli podatnik korzystał z nich w poprzednim roku, zostały one automatycznie uwzględnione w tegorocznym rozliczeniu.
Pamiętajmy jednak, że zawsze możemy w dowolny sposób modyfikować swoje zeznanie .

Czytaj także: Zwrot podatku z PIT. Jak rozliczyć PIT 2023, żeby szybciej dostać pieniądze z nadpłaty w 2024 roku?

Czy usługa „Twój e-PIT” umożliwia dostęp do archiwalnych zeznań podatkowych?
„Twój e-PIT” umożliwia podatnikom dostęp do deklaracji PIT-28, PIT-36, PIT-37 i PIT-38, bez względu na to czy mają formę elektroniczną czy papierową. Dotyczy to zeznań złożonych od 2018 roku. W ramach usługi mamy również wgląd do dokumentów składanych przez płatników, na podstawie których generowane są zeznania roczne.

A co z automatycznie akceptowanymi zeznaniami rocznymi?
Do końca kwietnia podatnicy mają czas na zweryfikowanie, zmodyfikowanie lub zatwierdzenie swojego rozliczenia w usłudze „Twój e-PIT”. W przypadku zeznań PIT 37 i PIT 38 jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie swojego zeznania, to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane w usłudze. Dzięki temu rozwiązaniu PIT będzie złożony w terminie, nawet jeśli podatnik nie podejmie żadnych działań. Rozwiązanie to dotyczy tylko PIT 37 i PIT 38 - najpopularniejszych zeznań. Jeżeli w wyniku takiej automatycznej akceptacji rozliczenia powstanie podatek do uregulowania, urząd skarbowy poinformuje podatnika o powstałej „niedopłacie”, kwocie oraz terminie wpłaty. Brakujący podatek możemy zapłacić również on-line w usłudze „Twój e-PIT”, płacąc np. blikiem.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Miejskie Historie - Trzcianka:

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski