Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zespół Szkół Komunikacji w Poznaniu zaprasza przyszłych informatyków, programistów i maszynistów. "Nie mury kształcą, a ludzie"

Sylwia Rycharska
Sylwia Rycharska
Główna część Zespołu Szkół Komunikacji - z Technikum Komunikacji - mieści się na rogu ul. Fredry i Mielżyńskiego. Natomiast część licealna przy Bukowskiej
Główna część Zespołu Szkół Komunikacji - z Technikum Komunikacji - mieści się na rogu ul. Fredry i Mielżyńskiego. Natomiast część licealna przy Bukowskiej Waldemar Wylegalski
Najlepsze technikum w Wielkopolsce, czy szkoła z tradycją kolejową widoczną jeszcze w mundurkach szkolnych – mowa o Zespole Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu. - Pomimo że mamy wątłą bazę infrastrukturalną, nasi uczniowie osiągają wspaniałe wyniki edukacyjne. Bo to nie mury kształcą, a ludzie - mówi dyrektor szkoły, Ryszard Pyssa.

W skład ZSK wchodzi XXXII LO i Technikum Komunikacji, które podczas ubiegłorocznej rekrutacji zajęło jedno z najwyższych miejsc pod względem popularności obok poznańskich liceów. Prawie 400 uczniów wybrało je jako pierwszą preferencję, a ponad 2 tys. zliczając pozostałe. Najbardziej pożądane były klasy - technik informatyk i technik programista. Bo to nie mury kształcą, a ludzie, jak mówi Ryszard Pyssa, dyrektor ZSK.

Sprawdź też:

- Staramy się być szkołą przyjaźnie wymagającą - zaznacza dyrektor Pyssa. - Co to oznacza? W każdym człowieku jest pewna dawka lenistwa, dlatego trzeba adekwatnie podejść do ucznia, aby zmotywować go do nauki dla siebie. Nieustanne monitowanie i wskazywanie mu, co jest dla niego ważne, na co powinien zwrócić uwagę, daje rezultaty.

Zobacz też: Gala Perspektyw - najlepsze liceum i technikum

od 16 lat

- Szkołę wyróżnia szczególny klimat, który współtworzą uczniowie, nauczyciele oraz tradycja i otwartość na zmiany - mówi wicedyrektor, Agnieszka Brych. - Kiedy kształcenie w zawodach kolejowych przestało być interesujące potrafiliśmy otworzyć się na nowe możliwości i kształcić na potrzeby rynku. Dlatego wprowadziliśmy nowe kierunki, zmieniliśmy ofertę, dostosowując ją do zainteresowań młodych ludzi i wymagań rynku pracy. Dziś łączymy tradycję dawnego Technikum Kolejowego (kształcenie w zawodzie technik elektroenergetyk transportu synowego) z nowoczesnością Technikum Komunikacji.

W ofercie na następny rok szkolny znajduje się szczególna klasa - biorąc pod uwagę kolejową tradycję szkoły - technik elektroenergetyk transportu szynowego.

- W żargonie zawodowym mówiło się kiedyś, że maszyniści są elitą kolejową. Po głębszym zastanowieniu się, można i dziś tak powiedzieć - mówi dyrektor Pyssa. - Zarabiają całkiem dobrze – 7,5 tys. brutto oraz ponoszą dużą odpowiedzialność - za setki pasażerów oraz za bardzo drogą lokomotywę. Dlatego też ich ścieżka kształcenia nie jest łatwa. Niestety chętnych do tego zawodu ubywa.

Sprawdź też:

Ucząc się tego zawodu w 5-letnim technikum, ma się zaliczony kurs na licencję maszynisty (300-godzinny). Na koniec podchodzi się do egzaminu. Po jego zdaniu nie można jeszcze samemu prowadzić pociągu. Jest się wówczas pomocnikiem maszynisty. Następnie trzeba przejeździć - w sumie - 1100 godzin oraz odbyć jeszcze 1000 godzin zajęć.

Ponadto w ZSK można rekrutować jeszcze do klasy technik automatyk oraz technik elektronik.

Zespół Szkół Komunikacji w Poznaniu: Nie tylko podstawa programowa

Szkoła powinna wyposażyć - poza świadectwem jej ukończenia - także w dodatkowe umiejętności. Dlatego, w granicach naszych możliwości, dajemy naszym uczniom szansę zyskania ekstra kompetencji - podkreśla dyrektor Pyssa.

Uczniowie mogą więc odbyć kursy komputerowe czy zdobyć świadectwa kwalifikacji SEP (Stowarzyszenia Elektryków Polskich). Poza tym szkoła prowadzi, na każdym poziomie klas, 2 międzyoddziałowe grupy DSD I Pro, ucząc w nich bezpłatnie języka niemieckiego zawodowego i przygotowując uczniów do certyfikatu DSD I PRO.

ZSK jest miejscem działania też wielu inicjatyw pozalekcyjnych, jak Poznański Klub Modelarzy Kolejowych czy Poznańska Scena Młodych zrzeszająca wszystkich utalentowanych, którzy chcą śpiewać, tańczyć i grać na instrumentach.

Sprawdź więcej:

Zespół Szkół Komunikacji w Poznaniu: Rankingi potwierdzają

Jedenasty raz z rzędu Technikum Komunikacji uzyskało tytuł najlepszego technikum w Wielkopolsce w rankingu Perspektyw. Było ono także w czwórce najlepszych techników w kraju pod względem najlepiej zdanej matury.

W najnowszym majowym zestawieniu portalu WaszaEdukacja.pl zdobyło również wysokie 4. miejsce. W tym przypadku szkoły są klasyfikowane zgodnie z nieco innymi kryteriami – edukacyjna wartość dodana czy nauczana liczba języków.

Trudno uwierzyć, co na klasówkach potrafią pisać (i nie tylko!) polscy uczniowie. Oglądając te sprawdziany, uśmiejecie się do łez, zwłaszcza że poczucia humoru często nie brakuje też nauczycielom. Oto hity ze szkolnych klasówek!Kliknij tutaj i przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Nauczyciel płakał, jak poprawiał [ZDJĘCIA Z KLASÓWEK]

Maturalny maraton trwa w najlepsze. Egzamin dojrzałości to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego abiturienta. To także doskonała okazja dla internautów, którzy tworzą przezabawne memy i demotywatory. Ich wyobraźnia nie ma granic. Tradycyjnie nie oszczędzają nikogo. Obrywają przede wszystkim politycy, ale nie tylko. Zobaczcie w galerii najlepsze memy i demotywatory o maturze i maturzystach. Uśmiejecie się do łez! Ale pamiętajcie, do wielu z nich należy podchodzić z dużym dystansem. Przejdź dalej ---->

Matura na wesoło. Zobacz najlepsze memy i demotywatory. Wyob...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski