Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zespół "Poznań" z Akademii Wychowania Fizycznego tańczy już 35 lat

Marek Zaradniak
Zespół Tańca Ludowego AWF Poznań oklaskiwany jest na całym świecie. W sobotę zatańczy w rodzinnym mieście
Zespół Tańca Ludowego AWF Poznań oklaskiwany jest na całym świecie. W sobotę zatańczy w rodzinnym mieście Archiwum
W sobotę 35-lecie działalności świętuje Zespół Tańca Ludowego "Poznań" z Akademii Wychowania Fizycznego.

Zespół Tańca Ludowego Akademii Wychowania Fizycznego Poznań tańczy już 35 lat. Z tej okazji w sobotę da koncert w hali przy ulicy Olimpijskiej. Jubileusz 45-lecia działalności świętował będzie jego kierownik artystyczny Dariusz Majchrowicz.

Podczas jubileuszowego koncertu, który rozpocznie się o godzinie 18, zespół pokaże to, co ma najciekawszego w dorobku. A ma w repertuarze m.in. tańce wielkopolskie, rzeszowskie, lubelskie, opoczyńskie, łowickie, kurpiowskie, a także tańce z Beskidów, Pienin, Spisza czy okolic Nowego Sącza. Zobaczymy więc tańce ludowe, ale także tańce narodowe.

Założony w roku 1982 zespół tworzy na co dzień 60 tancerzy i muzyków zakochanych w polskiej tradycji i folklorze. To przede wszystkim studenci większości poznańskich uczelni, ale także uczniowie i młodzież pracująca. Ich działalność to przede wszystkim koncerty w Poznaniu i w Wielkopolsce. Uświetniają uroczystości regionalne jak i uczelniane. Ale tancerze z AWF-u byli oklaskiwani również m.in. na międzynarodowych festiwalach folklorystycznych w Meksyku, Puerto Rico, w Estonii, w Czechach, Słowacji, Holandii, Belgii, Niemczech, Hiszpanii, Macedonii, Serbii, Finlandii, Francji, Algierii, Portugalii, Rosji, w Egipcie i Ukrainie. Wszędzie zdobywali najwyższe laury.

Publiczność zespołu to nie tylko dorośli, ale również najmłodsi. To z myślą o tych ostatnich zespół wdraża cykl autorskich zajęć edukacyjnych z zakresu tańca i kultury ludowej. Program został stworzony przez członkinię zespołu Małgorzatę Maćkowiak z myślą o przedszkolach i innych placówkach oświatowych. Można podczas nich nauczyć się kroków, poznać elementy garderoby i zwyczaje 15 regionów Polski. Bogactwem zespołu są nie tylko tańce, ale również kostiumy. Jest ich ponad 300, a najstarsze liczą ponad 40 lat. Wszystkie wykonane z autentycznych ludowych materiałów. A dzięki pracy konserwatorki Anny Startek wszystkie wyglądają jak nowe.

Od 17 lat „okrętem flagowym” zespołu jest Światowy Przegląd Folkloru Integracje. Kolejny odbędzie się od 11 do 18 sierpnia w miastach i miasteczkach Wielkopolski.

Świętujący 45-lecie działalności szef artystyczny zespołu ceniony tancerz i choreograf Dariusz Majchrowicz wcześniej prowadził m.in. Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kościańskiej i zespół Rzeszowiacy w Mielcu. Związany był także z zespołem Wielkopolska.

POLECAMY:

TOP 100 polskich nazwisk

Oto najczęściej kradzione auta

Stary Poznań na zdjęciach!

Sprawdź, czy jesteś bystry [QUIZ]

Wszystko o Lechu Poznań [NEWSY, TRANSFERY]

Quizy gwarowe, które pokochaliście [SPRAWDŹ SIĘ]

MUZOtok: Zbigniew Zamachowski, Wojciech Majewski

źródło: vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski