Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zespół Opery Lwowskiej pokaże w Poznaniu szlagiery operetkowe

Marek Zaradniak
Spektakl Vivat Operetka zobaczymy w Poznaniu w niedzielę
Spektakl Vivat Operetka zobaczymy w Poznaniu w niedzielę Archiwum
Najweksze przeboje Johanna Straussa, Franza Lehara i Imre Kalmana i jacquesa Offenbacha usłyszymy w Poznaniu w niedzielę podczas koncertu Opery Lwowskiej "Vivat Operetka cz.2"

Uwerturę do „Zemsty Nietoperza”, arię Adeli z drugiego aktu tej operetki Johanna Straussa syna, walc „Odgłosy wiosny”, polki „Eljen a Magyar” i „Piorun i błyskawica” , arię „Wielka sława to żart” z „Barona cygańskiego” Johanna Straussa, „Pieśń o Wilji”, duet Hanny i Daniła z „Wesołej wdówki” Franza Lehara, Czardasz Silvy z „Księżniczki Czardasza” Imre Kal-mana czy „Twoim jest serce me”, czyli pieśń Sou Chonga z „Krainy uśmiechu” Franza Lehara oraz „Kan-Kan” z „Orfeusza w piekle” Jacquesa Offen-bacha, a także wiele innych i lubianych arii i duetów operetkowych usłyszymy w niedzielę podczas koncertu charytatywnego „Vivat Operetka cz. 2”. Jego wykonawcą będzie zespół Opery Lwowskiej pod batutą Myrona Yusypowycha. Koncert odbędzie się w ramach integracji Ukrainy z Unią Europejską.

Projekt gmachu Opery Lwowskiej wykonany został przez dyrektora lwowskiej Szkoły Przemysłowej Zygmunta Gorgolewskiego. W 1895 roku wygrał on konkurs ogłoszony przez magistrat lwowski. Dwa lata później rozpoczęto budowę, którą osobiście kierował Gorgolewski. Kosztowała półtora miliona koron. W rezultacie koryto rzeki Pełtwia zostało zasklepione, a na żelbetowym fundamencie zaprojektowanym przez Jana Boguckiego wzniesiono rzeźby z cegły i kamienia.

Budynek usytuowany w rejonie dawnego placu Gołu-chowskich zamyka perspektywę Wałów Hetmańskich. Uroczyste otwarcie gmachu odbyło się 4 października 1900 roku w obecności gości honorowych, w tym Henryka Sienkiewicza i Ignacego Jana Paderewskiego. Na skutek osunięcia się gruntu wejście do niego prowadzi wprost z przyległego gmachu, a nie jak planowano po paradnych schodach.

Opera Lwowska: Vivat Operetka cz. 2, Teatr Muzyczny (ul. Niezłomnych 1e), 21 lutego, godzina 19, bilety: 89-149 zł

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski