Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na miarę potrzeb

JANUSZ AMPUŁA
Tytuły magistra otrzymało już 60, a inżyniera 200 absolwentów strzeleckiego Zespołu Szkół - Centrum Kształcenia Ustawicznego.

Strzeleckie CKU podtrzymuje tradycje Terenowego Ośrodka Dydaktycznego szczecińskiej Akademii Rolniczej i dawnego, miejscowego Zespołu Szkół Rolniczych.

Na miarę potrzeb

Centrum upowszechnia wiedzę, która daleko wykracza poza uprawę pól i hodowlę. Uczestniczą w tym: technikum mechanizacji rolnictwa, liceum i technikum agrobiznesu, technikum samochodowe, liceum kształcące fachowców od zarządzania informacją oraz spraw ekonomicznych i administracyjnych.
Uwzględniono różne potrzeby, więc te szkoły kształcą w cyklach 3-, 4- i 5-letnich nie tylko absolwentów gimnazjum, ale i zasadniczej szkoły zawodowej. Po zdaniu matury, nie muszą oni wyjeżdżać na studia do Poznania, Szczecina, czy Gorzowa Wlkp. Mogą je odbyć w tych samych murach.
Najwięcej słuchaczy mieszka w powiecie strzelecko-drezdeneckim. Nie brakuje jednak dojeżdżających z Ośna, Lubniewic, Rzepina, Sulecina, a nawet z Gorzowa Wlkp. Zielonej Góry i okolic Wałcza. Na co dzień prowadzą oni gospodarstwa rolne i agrobiznes, pracują w leśnictwie i różnych urzędach, także w policji.

Powyżej setki

Limit: 120 osób przyjmowanych na pierwszy rok studiów, został w br. przekroczony. Przyjęto
140 osób na dwa kierunki: technika rolnicza i leśna oraz informatyka i doradztwo techniczno-rolnicze. Studia inżynierskie, trwające 3,5 roku, odbywa 400 osób. Setka inżynierów, wykształconych w poprzednich latach, stara się w tym samym budynku o tytuł magistra.
Na specjalistyczne ćwiczenia jeżdżą do Szczecina. Za semestr na studiach zaocznych płacą od 1.000 do 1.110 zł, więc aby nie powiększać kosztów noclegami, wyjazdy są jednodniowe, zawsze w soboty albo w niedziele.

Perspektywy

W czerwcu br. w szkołach działających w CKU zakończyło naukę pięć klas, a we wrześniu
utworzono 11 nowych. Do pracy przyjęto siedmiu nauczycieli nie zwalniając ani jednego. Dyrektor Zespołu Szkół- Centrum Kształcenia Ustawicznego Mieczysław Naumowicz spodziewa się jednak "dołka" za 2-3 lata.
Analizy demograficzne wykazują, że wtedy mniej będzie kandydatów na uczniów i studentów. Zmniejszą się wpływy z czesnego, więc strzeleckie CKU już stara się zarabiać udostępniając kadrę i pomieszczenia na kursy i seminaria. Na ile te starania okażą się skuteczne, zależy zwłaszcza od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, głównego partnera CKU w tej działalności. O perspektywach Centrum w Strzelcach najbardziej decyduje jednak zapotrzebowanie firm na fachowców i osób na wiedzę, realizowane na miarę sytuacji gospodarczej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska