Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdają międzynarodową maturę

Sylwia Bukowska
Co roku do egzaminu dojrzałości oprócz licealistów piszących arkusz na zwykłych zasadach podchodzą osoby decydujące się na maturę międzynarodową. Coraz więcej szkół ubiega się o możliwość przeprowadzania egzaminu IB, a liczba zainteresowanych uczniów z każdym rokiem wzrasta.

Międzynarodowa matura (International Baccalaureate Diploma Programme) jest częścią projektu realizowanego na całym świecie. Program nauczania może być prowadzony w języku angielskim, francuskim lub hiszpańskim i trwa dwa lata.

Pod koniec pierwszej klasy licealiści wybierają sześć przedmiotów, których będą uczyli się przez następne cztery semestry. Trzy z kursów realizowane są na poziomie rozszerzonym a pozostałe na podstawowym. Uczniowie dokonują wyboru spośród sześciu grup tematycznych, do których zaliczane są język ojczysty, nowożytny obcy, nauki społeczne (historia, ekonomia, geografia), nauki ścisłe (chemia, biologia, fizyka), sztuka (wiedza o tańcu, teatrze, malarstwie, filmie, muzyce) oraz matematyka. Podczas dwóch lat nauki licealiści muszą przygotować pracę badawczą na cztery tysiące słów z indywidualnie wybranego tematu, w której uwzględnią przeprowadzone przez siebie badania. Do zaliczenia niezbędne jest również napisanie eseju z teorii wiedzy (TOK) oraz odbyć zajęcia z CAS - twórczości, działania, pomocy.

- Matura międzynarodowa daje większe możliwości kreatywnego myślenia, kładzie nacisk na umiejętności praktyczne. Nasi uczniowie biorą udział w zajęciach sportowych, artystycznych oraz angażują się w pomoc charytatywną - tłumaczy Małgorzata Dembska, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu.

Dwuletni program nauczania kończy się egzaminem dojrzałości honorowanym na uczelniach na całym świecie. Traktowany jest jak równorzędny ze standardową maturą w Polsce oraz A-level w Wielkiej Brytanii. Arkusze i nagrania części ustnych wysyłane są do ośrodków na całym świecie między innymi w Ugandzie, Kolumbii, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie. Po sprawdzeniu zakodowanych prac, eksperci przesyłają je do centrum egzaminacyjnego IB. Uczniowie o wynikach egzaminu dowiadują się na początku lipca.

- Klasy z międzynarodową maturą cieszą się coraz większą popularnością. Co roku mamy około 100 chętnych na 30 dostępnych miejsc. Oprócz standardowej rekrutacji prowadzimy również egzaminy wewnętrzne - wyjaśnia Małgorzata Dembska.

Licealiści zdający maturę międzynarodową ubiegając się o miejsce na uniwersytecie nie muszą przedstawiać wyników z dodatkowych testów językowych. W Poznaniu możliwość zdawania matury IB oferuje II Liceum Ogólnokształcące, International School of Poznań oraz I Prywatne Liceum. Najczęściej wybieranymi przez wielkopolskich licealistów uczelniami są między innymi University of Cambridge, Oxford University i London School of Economics and Political Science.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski