Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapłacą rolnikom za suszę. Tysiące poszkodowanych

Elżbieta Bielewicz
Na odszkodowania mogą liczyć ci rolnicy, których straty przekroczyły 30 procent średniej rocznej produkcji rolnej.

Do 30 września rolnicy, którzy ucierpieli na skutek tegorocznej suszy, mogli składać w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o pomoc. Nie wszyscy poszkodowani mogą jednak liczyć na odszkodowanie.

- Dostaną je tylko ci, których straty wyniosły powyżej 30 procent średniej przychodów z gospodarki z ostatnich trzech lat - informuje Bogdan Barański, szef biura powiatowego ARiMR w Kaliszu. - Rolnicy mogą liczyć na 800 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw drzew i krzewów owocowych, na której wystąpiły szkody spowodowane przez suszę oraz 400 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych innych, niż wskazane wyżej.Te kwoty będą pomniejszone o 50 procent, w przypadku gdy co najmniej połowa powierzchni upraw nie była ubezpieczona. W tegorocznym budżecie zarezerwowane zostały środki na realizację pomocy w kraju w wysokości 450 mln złotych.

Do kaliskiego biura ARiMR wpłynęło 4200 wniosków o pomoc w sumie na kwotę około 16 milionów złotych. Do biura w Ostrowie Wielkopolskim 2460 wniosków na około 8 milionów 600 tysięcy złotych. Maksymalna wysokość pomocy, jaką można uzyskać, wynosi 15 tys. euro - podaje serwis gospodarz.pl. Wypłaty będą dokonywane jednorazowo i ruszą już w najbliższych dniach.

Nie wszyscy rolnicy są jednak zadowoleni. Wielu ma żal do rządzących, że straty w zbożach jarych i ozimych liczono tylko z tych, które rosły na glebach najgorszych kategorii. A przecież - jak argumentują - kilka lat temu minister rolnictwa Marek Sawicki mówił, żeby na takich glebach sadzić lasy. Wielu tak właśnie zrobiło, więc teraz nie mają zbiorów z najgorszych ziem i nie mogą liczyć na odszkodowania. A poza tym- jak dodają rolnicy - susza była wszędzie- nie tylko na glebach najgorszych!

Przypomnijmy. Susza dała się mocno we znaki rolnikom z naszego regionu, szczególnie z południa Wielkopolski. W niektórych miejscach obfitych opadów nie było przez całe lato a w zasadzie już od połowy kwietnia. Najbardziej ucierpiały zboża jare i warzywa, ale także kukurydza. Zanotowano także straty w truskawkach i malinach, ale też wiśniach, śliwach, czy nawet jabłoniach. Na dodatek susza sprawiła, że pojawiło się więcej szkodników drzew i krzewów owocowych.

Informacje o szkodach poniesionych w gospodarstwach rolnicy zgłaszali do wójtów, burmistrzów i prezydentów, a ci powoływali specjalne komisje do oszacowania szkód.

ZiemiaKaliska.com.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski