Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XX LO otwarte na potrzeby uczniów

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Uczniowie klas teatralnych biorą udział w projektach teatralnych. Na zdjęciu polsko-niemiecki projekt "Zakazana miłość Elizy i Wilhelma"
Uczniowie klas teatralnych biorą udział w projektach teatralnych. Na zdjęciu polsko-niemiecki projekt "Zakazana miłość Elizy i Wilhelma" XX LO
Ciekawa oferta, nowoczesna baza dydaktyczna, klasy dwujęzyczne, coraz lepsze wyniki na maturze – XX Liceum Ogólnokształcące na osiedlu Wichrowe Wzgórze w Poznaniu zmienia się dla młodzieży.

W XX Liceum Ogólnokształcącym odbyła się w poniedziałek gala sportowa. Świętowano sukces drużyny Inei AZS, która zdobyła srebrny medal na Mistrzostwach Polski Juniorek do 18 lat (U-18).

– Wszystkie zawodniczki, poza jedną, to uczennice naszej szkoły – podkreśla Lechosław Rybka, dyrektor XX LO. – W czerwcu drużyna pojedzie na finał Ogólnopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej Licealiada.

Koszykówka w liceum na os. Wichrowe Wzgórze ma wieloletnie tradycje. Jednak to nie jedyna dyscyplina, którą uprawiają uczniowie klasy sportowej, bo jest jeszcze piłka nożna, ręczna i siatkówka. – Jesteśmy już po naborze wstępnym do klasy o profilu sportowym – twierdzi dyrektor Rybka. – 19 osób przeszło testy.

Uczniowie mają 10 godzin zajęć wychowania fizycznego w tygodniu. Prowadzą je trenerzy. – Dysponujemy kompleksem boisk Orlik, stadionem piłkarskim, dwiema salami gimnastycznymi, siłownią zewnętrzną – wymienia L. Rybka.

W przyszłym roku szkolnym placówka planowała uruchomić sześć klas. Otrzymała zgodę na utworzenie czterech. Poza sportową powstanie klasa aktorska i technik teatralnych, dziennikarsko-psychologiczna oraz logistyczna z grafiką komputerową.

– Oferujemy nie tylko ciekawe profile nauczania, ale także rozszerzoną naukę języka angielskiego – zaznacza dyrektor Rybka. I dodaje: – I tak na przykład w klasie logistycznej z grafiką komputerową niektóre przedmioty, jak geografia, biologia czy informatyka, będą nauczane po angielsku.

W poniedziałek XX LO podpisało umowę z Uniwersytetem Ekonomicznym, który będzie patronował tej klasie.
– Współpracujemy też z Wojewódzkim Sztabem Wojskowym, bo jak się okazuje logistyka, to jedna trzecia naszej armii – wyjaśnia L. Rybka.

Profil dziennikarsko-psychologiczny jest realizowany dzięki wsparciu dwóch uczelni wyższych – Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM oraz Uniwersytet Humanistyczno-Społeczny SWPS przy ul. Kutrzeby.

– Co miesiąc uczniowie uczestniczą w warsztatach, wykładach zgodnych z wybranym przez nich profilem – wyjaśnia L. Rybka. – W tej klasie zajęcia z języka angielskiego realizowane są również w zakresie rozszerzonym.

Klasą patronacką Teatru Nowego jest aktorska i technik teatralnych. Co tydzień młodzież bierze udział w warsztatach, które odbywają się w teatrze.

– Uczniowie uczestniczą w festiwalach i przeglądach teatralnych, a dyplomatoria odbywają się w Teatrze Nowym – dodaje Izabela Jagielska, nauczycielka języka niemieckiego. I podkreśla: – Nasi uczniowie są laureatami olimpiad i konkursów, odnoszą sukcesy sportowe. Mogą tutaj realizować różnorodne pasje, ale przede wszystkim czują się bezpiecznie i wiedzą, że zawsze mogą liczyć na wsparcie.

Sportowe podsumowanie tygodnia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski