Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XVI Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego - znamy nowy termin

Marek Zaradniak
Konkurs Wieniawskiego w roku 2016  wygrała Veriko Tchumburidze z Gruzji
Konkurs Wieniawskiego w roku 2016 wygrała Veriko Tchumburidze z Gruzji Waldemar Wylegalski
XVI Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu odbędzie się od 7 do 21 października 2022. Poinformował o tym w poniedziałek Zarząd Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego.

Pierwotnie konkurs miał się odbyć od 9 do 22 października przyszłego roku, ale data ta kolidowała z terminem przesuniętego o rok z powodu koronawirusa XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, który odbędzie się w dniach od 2 do 23 października 2021. Jak powiedziała dyrektor Biura Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego Ewa Mikołajczak, nowy termin przyjęto po uzgodnieniach z innymi konkursami oraz partnerami konkursu. Są nimi Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Muzyki i Tańca, Urząd Miasta i Urząd Marszałkowski w Poznaniu.

Szansa dla 50 młodych skrzypków

XVI Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego składać się będzie z trzech etapów. Do udziału w nim mogą się zgłaszać skrzypkowie z całego świata urodzeni w latach 1991-2006. O tym, kto weźmie udział, zadecyduje trzyosobowe pre-jury kierowane przez wybitnego skrzypka francuskiego Augustina Dumaya, który zarazem będzie kierował głównym jury, po przesłuchaniu wideokaset zabezpieczonych tak, aby nie było podejrzeń o montaż. Do udziału w konkursie zakwalifikowanych zostanie około 50 skrzypków.

Sprawdź też:

Najstarszy konkurs skrzypcowy na świecie

Międzynarodowe Konkursy Skrzypcowe im. Henryka Wieniawskiego są najstarszą taką imprezą na świecie. Pierwszy odbył się w 1935 roku w Warszawie, ale od 1952 roku miastem konkursów jest Poznań. Co 5 lat przyciągają one rywalizujących pomiędzy sobą młodych skrzypków, jurorów, którymi są światowej sławy artyści oraz melomanów. W ostatnich latach coraz częściej śledzą oni także konkursową rywalizację poprzez internet.

Konkursy Wieniawskiego miały ogromne znaczenie dla kariery takich wybitnych skrzypków i skrzypaczek jak Rosjanie Tatiana Grindienko, Zachar Bron i Ewgienij Buszkow, Amerykanin Sidney Harth, Koreanki Soyoung Yoon i Bomsori Kim, zwyciężczyni ostatniego konkursu Veriko Tchumburidze z Gruzji, a także wielu znanych skrzypków japońskich jak Shizuka Ishikawa, Reiko Otani, czy Kazuki Sawa oraz oczywiście Polacy: Ida Haendel, Wanda Wiłkomirska, Piotr Janowski, Bartłomiej Nizioł czy Agata Szymczewska.

Sprawdź też:

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski