Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wywóz śmieci w tej samej cenie, ale... rzadziej. Mieszkańcy oburzeni. "Trudniej zrobi się latem"

Alicja Durka
Alicja Durka
W 2022 roku bioodpady przy zabudowie jednorodzinnej były wywożone co dwa tygodnie. Teraz częstotliwość się zmieni.
W 2022 roku bioodpady przy zabudowie jednorodzinnej były wywożone co dwa tygodnie. Teraz częstotliwość się zmieni. Mariusz Kapala/zdjęcie ilustracyjne
Mieszkańcy wszystkich gmin zrzeszonych w Związku Międzygminnym "Centrum Zagospodarowania Odpadów - SELEKT" alarmują, że od początku roku zmieniły się harmonogramy wywozu śmieci. Choć opłata została na tym samym poziomie, to wywozów będzie znacznie mniej.

Mniej wywozów śmieci

Od początku 2023 roku Związek Międzygminny „Centrum Zagospodarowania Odpadów - SELEKT" zmienił harmonogramy wywozu śmieci dla gmin członkowskich. Mieszkańcy są oburzeni, bo choć cena za wywóz odpadów została na podobnym poziomie, to znacząco zmienił się harmonogram.

Bez większych zmian zaplanowano wywóz nieczystości zmieszanych, ale problem stanowią odpady segregowane, bo będą one teraz odbierane praktycznie dwa razy rzadziej.

Na prośbę czytelnika z Dopiewa przyjrzeliśmy się nowemu harmonogramowi w gminie Dopiewo i różnice są ogromne. W 2022 roku bioodpady przy zabudowie jednorodzinnej były wywożone co dwa tygodnie. Teraz częstotliwość się zmieni. W przypadku zabudowy jednorodzinnej, od kwietnia do listopada śmieci będą wywożone również co dwa tygodnie, ale już od grudnia do marca do cztery.

W przypadku zabudowy wielorodzinnej, od kwietnia do listopada co tydzień, a w pozostałych co dwa. Wcześniej odbywało się to co tydzień. Budzi to obawy o miejsce w pojemnikach na śmieci, a wypadające resztki jedzenia mogą zachęcić np. dziki do przychodzenia w to miejsce.

Analogiczną sytuację obserwuje się w także w przypadku szkła, papieru i tworzyw sztucznych. Tutaj również zmniejszono częstotliwość wywozu. Mieszkańcy nie podejmują jeszcze żadnych kroków, ale są zaniepokojeni. Mówią, że to zachęta do rezygnacji z segregowania śmieci, bo zmieszane będą wywożone w podobnym cyklu co w ubiegłym roku. Obawy te podziela również sołtys Dopiewa, Tadeusz Bartkowiak, który wskazuje, że co prawda pojawiają się głosy niezadowolenia, ale nie ma jeszcze oficjalnego stanowiska.

"Trudniej zrobi się latem"

- Najgorzej jest tam, gdzie są szeregowce, czy inne zabudowy wielorodzinne. W domkach jednorodzinnych, jeśli tylko będą dostarczone worki, to można nad tym zapanować, choć i tak słyszę głosy, że mieszkańcy dostają za mało worków. W tej sprawie ma interweniować wójt

- mówi sołtys Tadeusz Bartkowiak, który dodaje, że do wiosny sytuacja nie będzie nagląca, ale trudniej zrobi się latem.

- Jeśli będzie większe nasilenie niezadowolenia, zrobi się cieplej i odpadów będzie więcej, to będziemy działać. Sam jestem ciekaw i będę obserwował sytuację

- dodaje sołtys.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

W tych gminach żyje się najlepiej! Opublikowano ranking „Gmina Dobra do Życia”. W kraju najlepszy okazał się Kleszczów z woj. łódzkiego, ale wielkopolskie gminy również znalazły się na wysokich miejscach. Aby zobaczyć piętnaście najlepszych gmin w Wielkopolsce, przejdź do galerii --->Zobacz też: Oto 10 najmniejszych wsi w Wielkopolsce. Zobacz, gdzie mieszka tylko jedna osoba!

15 gmin w Wielkopolsce, w których mieszka się najlepiej. Mie...

Obserwuj nas także na Google News

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski