Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa murali dla upamiętnienia 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

OPRAC.:
Sylwia Rycharska
Sylwia Rycharska
Nadesłane z Biura Programu "Niepodległa"
Dla upamiętnienia 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego Biuro Programu "Niepodległa" przygotowała wyjątkową wystawę fotografii przedstawiających murale stworzone przez lokalne społeczności województwa wielkopolskiego. Wystawę prezentowaną na nośnikach citylight AMS zlokalizowanych na wiatach przystankowych będzie można oglądać w całej Polsce oraz w internecie.

W ramach akcji powstała ogólnopolska galeria fotografii, a wyjątkowe murale oglądać można na wiatach przystankowych m.in. Poznania, Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Szczecina oraz Trójmiasta i Aglomeracji Śląskiej. Projekty powstały z inicjatyw lokalnych społeczności - głównie z okazji setnej rocznicy.

– Opowiadanie o wydarzeniach historycznych w nieszablonowy, ciekawy dla odbiorców sposób to jedna z najważniejszych gałęzi działalności Biura Programu "Niepodległa"

– podkreśla Wojciech Kirejczyk, p.o. dyrektora Biura Programu "Niepodległa".

Zobacz też: Poznań: "Świadkowie Historii” nagrodzeni przez IPN

od 16 lat

Mówi też, że "Niepodległa" włącza się w upamiętnienie kolejnych rocznic wybuchu Powstania Wielkopolskiego przede wszystkim poprzez wspieranie inicjatyw lokalnych podejmowanych m.in. przez instytucje kultury z regionu. - W roku 2018, kiedy obchodziliśmy setną rocznicę wybuchu powstania, w ramach Programu Wieloletniego "Niepodległa" wsparcie otrzymało blisko 30 wielkopolskich inicjatyw upamiętnienia tego wydarzenia – dodaje Kirejczyk.

Sprawdź też:

Powstanie Wielkopolskie: dlaczego murale?

Wybrano akurat taką formę przedstawienia wydarzeń regionalnych, nawiązując tym samym do tradycji pocztówek z okresu międzywojennego.

- Dwanaście reprodukcji obrazów malarza i powstańca Leona Prauzińskiego, przedstawiających wybrane sceny Powstania Wielkopolskiego, było okazjonalnie przedrukowywanych i wydawanych

- mówi Marzena Gajewska z "Niepodległej".

Wyjaśnia, że w wystawie do pobrania zawarte zostały reprodukcje czterech dzieł artysty: "Przyjazd Ignacego Paderewskiego do Poznania", "Zdobycie lotniska niemieckiego w Ławicy", "Walki na przedmieściach Poznania i Przysięga wojsk polskich". Do przygotowania wystawy "Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie" wykorzystano 14 muraliz wielu projektów zgłoszonych przez lokalne samorządy. Jak zaznaczyła Gajewska, jest to pierwsza odsłona ekspozycji, ale organizatorzy mają nadzieję na kontynuację w kolejnych latach.

Na fotografiach, które tworzą galerię murali 2021, można znaleźć projekty na żywo zdobiące:

  • Biedrusko, gmina Suchy Las,
  • Bukownica, miasto i gmina Grabów nad Prosną,
  • Gniezno,
  • Grodzisk Wielkopolski,
  • Kalisz,
  • Konojad, gmina Kamieniec,
  • Kostrzyn,
  • Koziegłowy, gmina Czerwonak – Stowarzyszenie Kibiców Kolejorz,
  • Łekno, gmina Wągrowiec,
  • Poznań (ten mural już nie istnieje, powstał w 2018 roku),
  • Strzałkowo,
  • Śrem,
  • Września,
  • Zamość k. Bydgoszczy, gmina Szubin.

Wystawę będzie można oglądać między 27 grudnia 2021 r. a 7 stycznia 2022 r. także na ogrodzeniu siedziby Ministerstwa Sprawiedliwości w Warszawie. Wystawa jest również dostępna w wersji elektronicznej na portalu www.niepodlegla.gov.pl do samodzielnego pobrania i wydruku.

Sprawdź też:

AMS wspiera nie tylko inicjatywę związaną z Powstaniem Wielkopolskim

Dla AMS wspieranie inicjatyw lokalnych przywołujących pamięć o ważnych wydarzeniach historycznych z dziejów naszego kraju zawsze było bardzo istotne, jak podkreśla mówi Maciej Garczyński, wiceprezes z Grupy AMS. Wyjaśnia, że na przestrzeni ostatnich lat zrealizowali wiele akcji edukacyjnych przygotowywanych we współpracy ze stowarzyszeniami czy instytucjami kultury. Podaje przykład corocznego wsparcia akcji "Niepodległa do hymnu" zainicjowanej przez Biuro Programu "Niepodległa".

Ponadto, AMS zrealizowało we współpracy z Niepodległą kampanię upamiętniającą setną rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego (obchodzona była w maju 2021 r.).

Ulica Wjazdowa (dzisiaj Św. Marcin) - 1935 rok

Poznań w latach 30. XX wieku. Tak wyglądał przed wojną! Uwie...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski