Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wynalazek roku - znamy finalistów konkursu

Bogna Kisiel
Wojciech Łapka zaprezentował filtr do tłumienia hałasu.
Wojciech Łapka zaprezentował filtr do tłumienia hałasu. Waldemar Wylegalski
Znamy już finalistów konkursu "Wynalazek roku" zorganizowanego przez Urząd Miasta. Co ciekawego wymyślili?

Czytaj także:
Ostrów Wlkp: Wynalazek dla sparaliżowanych podbija świat
Mówisz i masz: rewolucyjny wynalazek z Poznania
Poznań: Po nagrodę za "Art4Europe" do Brukseli

Wystarczy mieć przy sobie telefon komórkowy i masz przy sobie cały dom, który myśli i działa inteligentnie. Możesz zdrowo się odżywiać, jedząc chleb wzbogacony o produkt odpadowy. Robisz zdjęcie dziełu sztuki "komórką" i w kilka sekund zdobywasz wszystkie ciekawostki na jego temat. Jesteś w obcym mieście, ale czujesz się jak u siebie, bo prowadzi cię trip-trop.pl. Przechodzisz na czerwonym świetle? Oj, nie wolno. My cię zatrzymamy, zapraszając do... zabawy. A gdy np. klimatyzacja nie daje zebrać myśli? Jest nowy sposób na walkę z hałasem.

Te wszystkie pomysły zrodziły się w Poznaniu, w głowach osób, które różnią się wiekiem, bo są wśród nich m.in. studenci, naukowcy, a nawet... dzieci. Łączy ich jedno - pasja poszukiwania nowych rozwiązań, czyniących życie łatwiejszym i przyjemniejszym. Są twórcami sześciu z ponad 20 projektów, które zakwalifikowano do finału konkursu "Wynalazek roku", zorganizowanego po raz pierwszy przez Urząd Miasta. Młodzi wynalazcy prezentowali w czwartek swoje projekty.

Portal trip-trop.pl oferuje nie tylko gry miejskie, ale umożliwia zwiedzanie miasta.

- Włączając kamerę, widzimy trasę, którą podążamy, a dodatkowo dostajemy mnóstwo użytkowych informacji o kafejce oferującej kawę za pół ceny czy bankomacie, gdy potrzebujemy pieniędzy - tłumaczy Paweł Masalski. - Każdy może stworzyć taką trasę po mieście czy np. muzeum.

Wojciech Łapka zaprezentował helikoidalny filtr akustyczny to tłumienia hałasu w instalacjach kominowych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Urządzenie proste w konstrukcji (jak mówi jego twórca wystarczy trochę blachy i rur, które trzeba połączyć), nie jest drogie i w dodatku skuteczne o czym mogli się przekonać członkowie jury. Co więcej zdobyło już wiele nagród.

- Zależy nam, by inżynierowie i projektanci instalacji wentylacyjnych wzięli je pod uwagę - mówi W. Łapka.

Dr Joanna Bajerska ma pomysł, abyśmy nie tyli i zdrowo się odżywiali. do pieczywa żytniego na zakwasie dodała młóto pomidorowe, które stanowi odpad po produkcji soku i przecieru pomidorowego i zazwyczaj jest wyrzucane.

Aplikacja Art4Europe na telefon komórkowy działa w oparciu o technologię rozpoznawania zdjęć. Umożliwia pobieranie informacji o dziełach sztuki.

- Możemy stworzyć aplikacje dla każdego sklepu internetowego - zapewnia Paweł Elbanowski.

Karol Bielski z Ośrodka Kreatywnego Poznań reklamował "Grę w czerwone". Na pomysł wpadły dzieci. Celem jest zatrzymanie przechodniów, by nie przechodzili na czerwonym świetle. Gdyby wmontować w chodniki po obu stronach jezdni czujniki naciskowe, można na nich skakać. Kto skoczy zdobywa punkt (wyświetla się na tablicy w sąsiedztwie sygnalizacji). Drużyna przeciwna stojąca po przeciwnej stronie ulicy robi to samo i tak aż do momentu, gdy zapali się zielone światło.

Z kolei system Fibaro pozwala zdalnie sterować instalacjami zamontowanymi w mieszkaniu, włączać i wyłączać światło, zasuwać rolety. Możemy wyjechać na wakacje i za pomocą telefonu komórkowego tak zarządzać domem, że rabuś będzie przekonany o obecności domowników. Co więcej, by wdrożyć system nie trzeba systemu kabli, instalacji. Urządzenia są malutkie, mieszczą się w puszkach instalatorskich.

- Myślę, że wszystkie z tych pomysłów są interesujące - mówi Robert Utrecht z Politechniki Poznańskiej, członek jury. - Trudno będzie wyłonić zwycięzcę.

Najlepszy projekt poznamy 28 grudnia. Jego autorzy otrzymają 6 tys. zł i nagrodę ufundowaną przez firmę Komputronik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski