Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wymiana opon z zimowych na letnie: Kiedy zmienić i o czym pamiętać? Co warto wiedzieć i jak przechowywać opony?

Grzegorz Okoński
Wymianę opon na letnie trzeba podjąć, gdy temperatury przez kilka dni – ale stale, nie tylko przypadkowo – przekraczają +7 stopni Celsjusza. - Jazda na zimówkach w wyższych temperaturach powoduje ich szybsze ścieranie – mówi Jan Stanisławski z Opon-Service Auto Naprawa. - Do takiej jazdy mamy już opony letnie, które są twardsze, i które zapewniają kierowcy krótszą drogę hamowania. Nie bez znaczenia jest też komfort jazdy: jazda na oponach zimowych w wyższych temperaturach łączy się z głośniejszą jazdą.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
Wymianę opon na letnie trzeba podjąć, gdy temperatury przez kilka dni – ale stale, nie tylko przypadkowo – przekraczają +7 stopni Celsjusza. - Jazda na zimówkach w wyższych temperaturach powoduje ich szybsze ścieranie – mówi Jan Stanisławski z Opon-Service Auto Naprawa. - Do takiej jazdy mamy już opony letnie, które są twardsze, i które zapewniają kierowcy krótszą drogę hamowania. Nie bez znaczenia jest też komfort jazdy: jazda na oponach zimowych w wyższych temperaturach łączy się z głośniejszą jazdą.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->Paweł Miecznik
Przed nami okres wymiany opon z zimowych na letnie. Kiedy zmienić opony z zimowych na letnie i o czym pamiętać? Uważajcie, błędy podczas wymiany opon mogą mieć bardzo poważne skutki.

W oponiarskich punktach serwisowych potwierdzają: nie ma jeszcze sezonu na zmianę opon. Nie znaczy to jednak, że lada dzień nie ustawią się do nich kolejki. Zazwyczaj już od początku kwietnia wyciągamy opony letnie z miejsc, gdzie trzymaliśmy je przez zimę, i zamieniamy je z zimowymi.

Kiedy wymienić opony na letnie?

Wymianę opon na letnie trzeba podjąć, gdy temperatury przez kilka dni – ale stale, nie tylko przypadkowo – przekraczają +7 stopni Celsjusza.

- Jazda na zimówkach w wyższych temperaturach powoduje ich szybsze ścieranie – mówi Jan Stanisławski z Opon-Service Auto Naprawa. - Do takiej jazdy mamy już opony letnie, które są twardsze, i które zapewniają kierowcy krótszą drogę hamowania. Nie bez znaczenia jest też komfort jazdy: jazda na oponach zimowych w wyższych temperaturach łączy się z głośniejszą jazdą.

Jeśli nie kupujemy nowych opon, a zakładamy używane, na których jeździliśmy w poprzednich latach, musimy je dokładnie obejrzeć. Głębokość rowków, czyli wysokość bieżnika powinna być przepisowo wyższa niż 1,6 mm, a w praktyce – niż 3 mm. Opony nie mogą mieć uszkodzeń powstałych w wyniku wcześniejszej jazdy po ostrych kamieniach, szkle, po szybkim najeżdżaniu na krawężniki, ani uszkodzeń wewnętrznych, zazwyczaj wykrywanych dopiero w serwisie.

Jak przechowywać opony?

Gdy opony nie są używane, np. zimówki zdejmowane na okres wiosny i lata, muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach – albo w profesjonalnym magazynie, albo w miejscu wybranym przez kierowcę – ale przy zachowaniu odpowiednich warunków: w pomieszczeniu suchym, chłodnym, zacienionym, z dala od środków chemicznych, bez obciążenia i – jeśli stawiamy na bieżniku – to przy obracaniu ich o ćwierć obrotu co kilka tygodni.

Coraz częściej jednak kierowcy powierzają opony przechowalniom. Zamiast do kąta w garażu, czy w piwnicy, opony wędrują do pomieszczenia, gdzie utrzymywana jest stała temperatura rzędu kilkunastu stopni C – zarówno zimą jak i latem oraz przewiewne worki na opony, zapobiegające utlenianiu się gumy. Taki magazyn nie powinien być narażony na działanie światła dziennego, a jego pracownicy przed ulokowaniem w nim opony, przygotowują ją do przechowania: myją w automacie i suszą. Jeśli bowiem na oponie będzie pozostawiony tłuszcz (oleje, ropa zbierana z jezdni), czy też w miejscu przechowywania będzie wilgotno, mieszanka gumy ulegnie degradacji, będzie się utwardzała i utleniała.

Jak przygotować samochód do wiosny? O tym powinien pamiętać każdy kierowca:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski