Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wydarzenia tygodnia w serwisie Glos.tv [FILM]

RED
Przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia w Poznaniu i Wielkopolsce.

Dźwig przewrócił się na budowie dworca w poniedziałek. W wypadku zginęła jedna osoba. Zarzut spowodowania katastrofy ze skutkiem śmiertelnym usłyszał operator dźwigu, który najprawdopodobniej w chwili wypadku by pijany

W wypadku ranne zostały dwie osoby. Jedna z nich została uwięziona pod dźwigiem. Strażakom udało się ją wydostać, jednak kilka godzin później wskutek odniesionych obrażeń zmarła w szpitalu. Operatorowi dźwigu nic poważnego się nie stało. Zaraz po wypadku uciekł z miejsca zdarzenia.

Wyniki badań, zdaniem prokuratury, pozwalają przypuszczać, że operator dźwigu pił alkohol także przed wypadkiem. Podejrzany nie przyznaje się do winy. W czasie przesłuchania nie chciał składać wyjaśnień ani odpowiadać na pytania prokuratora. Na wniosek prokuratury sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu podejrzanego na trzy miesiące. Za spowodowanie wypadku operatorowi może grozi nawet 12 lat więzienia.

Trzeba dobrze zainwestować pieniądze i zbudować jak największy fragment średniowiecznego Poznania - na tym w skrócie polega gra Posnania. Budujemy miasto. W środę, punktualnie o 12, jako pierwsi do rywalizacji stanęli Książę, w którego wcielił si prezydent Ryszard Grobelny, rycerz w osobie policjanta Zbigniewa Paszkiewicza, Biskup - w tej roli ojciec Jan Gra, oraz kupiec.

Scenariusz gry jest zgodny z autentyczną historią miasta. Uczestnicy budują Poznań, zaczynając w średniowieczu od postawienia murów Ostrowa Tumskiego. Kończą budową renesansowego ratusza.

Premierową rozgrywkę wygrał Biskup, który wybudował największy kawałek średniowiecznego miasta. W tym wypadku wiara pokonała ekonomiczną wiedzę i doświadczenie.

Gra została wydana przez Wydawnictwo Miejskie Posnania. Można ją kupić m.in. w internecie. Kosztuje 129 złotych.

Siedem osób zarażonych włośnicą trafiło na oddział chorób pasożytniczych i tropikalnych Szpitala im. H. Święcickiego w Poznaniu.
Drugie siedem czeka na potwierdzenie lub wykluczenie zakażenia. Jest to pierwszy przypadek włośnicy w Poznaniu od 2005 roku.

Źródłem zakażenia było mięso z dzika. Lekarze rodzinni, do których trafili zakażeni, mieli problem z rozpoznaniem choroby, bo pierwsze objawy pojawiły się kilkanaście dni po spożyciu mięsa i były bardzo podobne do tych towarzyszących grypie.

Choroba, jak zaznaczaj lekarze, jest całkowicie wyleczalna, choć sam pasożyt w organizmie człowieka pozostaje.

Związkowcy z MPK planują akcję protestacyjną. Główny powód to planowane kolejne zwolnienia w spółce. Już w najbliższy wtorek pracownicy będą pikietować pod urzędem miasta. Ale to dopiero początek, bo możliwy jest też strajk i wstrzymanie przewozów tramwajowych i autobusowych.

W przyszłym roku pracę w MPK ma stracić kolejnych 200 osób. Ci, co zostaną, mają mniej zarabiać. To główny ale nie jedyny powód protestu pracowników.

Oszczędności, jak podkreśla kierownictwo MPK, są konieczne, bo w przyszłym roku przewoźnik dostanie mniej pieniędzy za wykonywanie swoich usług. Związkowcy nie kwestionują potrzeby oszczędności, ich zdaniem można ich jednak szukać gdzie indziej.

Przyszły rok dla pasażerów MPK może okazać się zatem trudny, także ze względu na planowane ograniczenie przewozów tramwajowych i autobusowych o prawie 6 proc. Należy się liczyć z cięciami rozkładu jazdy, likwidacją niektórych linii, wstrzymane zostaną też remonty torów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski