Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wydarzenia 2011 roku: Sprawa Ziętary, beatyfikacja Jana Pawła II, bin Laden nie żyje, zamachy Breivika, zatrzymania poznańskich notariuszy

Łukasz Cieśla
Łukasz Cieśla
Jednym z najważniejszych wydarzeń 2011 roku było wszczęcie trzeciego śledztwa ws. losów poznańskiego dziennikarza Jarosława Ziętary. Zniknął 1 września 1992 roku, ale dopiero trzecie śledztwo, wszczęte po 19 latach od zniknięcia i przeniesione do Krakowa, doprowadzi do przełomu.
Jednym z najważniejszych wydarzeń 2011 roku było wszczęcie trzeciego śledztwa ws. losów poznańskiego dziennikarza Jarosława Ziętary. Zniknął 1 września 1992 roku, ale dopiero trzecie śledztwo, wszczęte po 19 latach od zniknięcia i przeniesione do Krakowa, doprowadzi do przełomu. Archiwum/Polskapresse
Od 76 lat dziennikarze "Głosu Wielkopolskiego" informują czytelników o najważniejszych wydarzeniach w Poznaniu, regionie, Polsce i na świecie. Specjalnie dla czytelników - z okazji jubileuszu pierwszego wydania "Głosu Wielkopolskiego" - przygotowaliśmy podsumowanie minionej dekady. W tym materiale wrócimy wspomnieniami do 2011 roku. Dekadę temu szeroko opisywaliśmy sprawę poznańskiego dziennikarza Jarosława Ziętary i wszczęcie trzeciego śledztwa, którego doprowadziło do przełomowych ustaleń. Sporo miejsca poświęciliśmy beatyfikacji Jana Pawła II. Nie brakowało także ważnych wydarzeń w polityce. Były również wydarzenia niczym z kabaratu. Co jeszcze, drodzy Czytelnicy i Internauci, mogliście przeczytać w 2011 roku na łamach "Głosu Wielkopolskiego" i na stronie gloswielkopolski.pl?

Sprawa Jarosława Ziętary i wszczęcie trzeciego śledztwa w sprawie jego zniknięcia było bez wątpienia jednym z najważniejszych wydarzeń 2011 roku. Ale nie można zapominać o innych wydarzeniach w regionie, w kraju i na świecie.

Poniżej przedstawiamy najciekawsze naszym zdaniem wydarzenia w 2011 roku.

Wydarzenia roku 2011:

  • 6 lutego 2011 - Henryk Stokłosa wraca do Senatu
  • 22 lutego 2011 - CBA bada sprawę remontu stadionu miejskiego w Poznaniu
  • 9 marca 2011 - ostatni prawomocny wyrok w aferze testamentowej, która zaczęła się 13 lat wcześniej
  • 11 marca 2011 - awaria elektrowni atomowej w Fukushimie w Japonii
  • 28 kwietnia 2011 - sąd uniewinnił gen. Czesława Kiszczaka za masakrę w kopalni „Wujek”
  • 1 maja 2011 - beatyfikacja Jana Pawła II
  • 2 maja 2011 - saudyjski milioner i terrorysta Osama bin Laden zginął z rąk komandosów.
  • 3 maja 2011 - Lech Poznań przegrywa z Legią Warszawą. Burdy na stadionie w Bydgoszczy
  • 15 czerwca 2011 - zatrzymania w poznańskiej aferze mieszkaniowej
  • 14 lipca 2011 - huczne otwarcie... hydrantu w Pile
  • 22 lipca 2011 - zamachy Breivika w Oslo i na wyspie Utoya
  • 5 sierpnia 2011 - zmarł Andrzej Lepper, lider populistycznej Samoobrony. Policja stwierdziła samobójczą śmierć
  • 9 października 2011 - wybory do Sejmu wygrywa PO, która znowu stworzy koalicję z PSL
  • 3 grudnia 2011 - NIK publikuje krytyczny raport o lokalizacji bazy F-16 w Krzesinach
  • 20 grudnia 2011 - sąd w Łodzi skazał na dożywocie Ryszarda Cybę za zabójstwo działacza PiS Marka Rosiaka.

Pozostałe wydarzenia 2011 roku. Przeczytaj, czym żył Poznań, Wielkopolska, Polska i świat

Wydarzenia 2011 roku

6 lutego 2011
Kontrowersyjny biznesmen Henryk Stokłosa wygrywa wybory uzupełniające do Senatu. Mięsnemu potentatowi w wygranej pomogła „kiełbasa wyborcza” – obiecywał różnym instytucjom i klubom sportowym wsparcie finansowe. Mający kłopoty z prawem i skompromitowany przedsiębiorca ze Śmiłowa spod Piły wrócił na Wiejską po wcześniejszym aresztowaniu w sprawie dotyczącej m.in. korupcji i zakopywania padliny na polu.

Czytaj też: Po ostatnich wyborach samorządowych z 2018 roku Henryk Stokłosa zaczął współpracować z... PiS

22 lutego 2011
CBA wchodzi do POSiR, Urzędu Miasta i na stadion przy ul. Bułgarskiej w Poznaniu. Chodzi o podejrzenie nieprawidłowości przy modernizacji stadionu na Euro 2012. Po mieście krążą od pewnego czasu plotki, ile osób „ze świecznika” zarobiło „na boku” przy okazji remontu stadionu. Ale śledztwo nie zakończy się postawieniem zarzutów.

Czytaj też: Kto zarobił, a kto stracił na remoncie stadionu przy ul. Bułgarskiej w związku z Euro 2012?

9 marca 2011
Ostatni prawomocny wyrok w aferze testamentowej, która zaczęła się 13 lat wcześniej. Grupa oszustów pod koniec lat 90. próbowała przejąć kamienice w Poznaniu po zmarłej Melanii Rozmarynowicz. Wśród oskarżonych byli poznański radca prawny, jego żona – sędzia oraz były komendant wojewódzki policji w Poznaniu.

11 marca 2011
Trzęsienie ziemi u wybrzeży wyspy Honsiu doprowadziło do awarii elektrowni atomowej w Fukushimie w Japonii.

28 kwietnia 2011
Sąd uniewinnił gen. Czesława Kiszczaka w procesie o przyczynienie się do śmierci dziewięciu górników w kopalni „Wujek” w 1981 roku. Sędzia Marek Walczak stwierdził, że sąd nie jest sądem, który może ocenić historię.

1 maja 2011
Beatyfikacja Jana Pawła II, papieża-Polaka zmarłego w kwietniu 2005 roku. Mszę świętą w Rzymie odprawił papież Benedykt XVI.

2 maja 2011
Osama bin Laden nie żyje. Saudyjski milioner i terrorysta zginął w pakistańskim mieście Abbattabad. Operację szturmu amerykańskich komandosów na jego willę, w której się ukrywał wraz z bliskimi, oglądał na żywo w Białym Domu prezydent Barack Obama.

3 maja 2011
Lech Poznań przegrywa z Legią Warszawą finał piłkarskiego Pucharu Polski. Bardziej niż wynik – porażka „Kolejorza” w rzutach karnych – będą zapamiętane zadymy po meczu w Bydgoszczy. Najpierw na murawę wbiegli kibice Legii, potem do głosu doszli poznaniacy. Starcia z policją zakończyły się m.in. zniszczeniami na stadionie Zawiszy.

Lech przegrał ligowy mecz Legią. Zobacz zdjęcia

14 czerwca 2011
Wszczęcie trzeciego śledztwa ws. zniknięcia poznańskiego dziennikarza Jarosława Ziętary było jednym z najważniejszych wydarzeń 2011 roku. Po artykułach w „Głosie Wielkopolskim”, po apelach redaktorów naczelnych polskich mediów oraz polityków, 14 czerwca 2011 roku zapadła decyzja o konieczności wszczęcia nowego postępowania. Trzecie śledztwo doprowadzi do przełomowych ustaleń.

Sprawa Jarosława Ziętary. Zobacz film

Zagadkowe zniknięcie dziennikarza „Gazety Poznańskiej” przez lata było owiane tajemnicą. Wiadomo było tyle, że 1 września 1992 roku wyszedł rano z mieszkania przy ul. Kolejowej na poznańskim Łazarzu. Miał przyjść do redakcji przy ul. Grunwaldzkiej 19. Ale zniknął.

Fiasko dwóch poznańskich śledztw ws. Ziętary

W latach 90. poznańskie prokuratury prowadziły dwa śledztwa w sprawie losów 24-letniego dziennikarza. Oba zakończyły się umorzeniami. Co prawda w drugim poznańskim śledztwie prokurator Andrzej Laskowski doszedł do wniosku, że Jarek został zamordowany, ale sprawców nie ustalił. Wpływ na to miał również fakt, że w trakcie tego drugiego śledztwa doszło do przecieku.
Jedna z gazet kontrolowana przez dawny holding Elektromis wypuściła wtedy artykuł, w którym ujawniono, że ważnym świadkiem może być gangster skazany za podrzucanie ładunków wybuchowych. Chodziło o przestępcę Przemysława C., który siedząc w więzieniu miał się przechwalać, że zabił Ziętarę i ma wiedzę o jego śmierci.

Łukasz Cieśla o sprawie zaginionego dziennikarza Jarosława Ziętary:

od 16 lat

Sprawie Ziętary, w latach 90., nie pomagało także lansowanie spiskowych teorii. Policja sprawdzała tezę jakoby za zniknięciem Jarka stała katolicka organizacja Opus Dei. Inna z wersji mówiła, że Jarek popełnił samobójstwo w nieznanym miejscu, uciekł do rzekomej kochanki do Londynu albo został agentem Urzędu Ochrony Państwa i wyjechał z Polski z tajną misją. Policja wątpiła też w słowa Beaty, dziewczyny Jarka, że młody dziennikarz rankiem 1 września 1992 roku wyszedł z domu. Podejrzewano, że Beata może coś ukrywać.

Kontrowersyjnych teorii nie brakowało. Nikt jednak nie pokusił się o rzetelną analizę notatników Jarka. Co prawda przetrwało ich niewiele, bo „nieznani sprawcy” wyczyścili jego biurko w redakcji, ale z tego, co zostało, wyłaniał się obraz jego zainteresowań dziennikarskich poznańską "szarą strefą".

Czytaj też: Latem 2020 roku, 28 lat po zniknięciu dziennikarza, zgłosił się nowy świadek ws. Ziętary

Artykuły kolegów Jarka Ziętary, które przyczyniły się do wszczęcia trzeciego śledztwa

Od końca lat 90., po umorzeniu drugiego poznańskiego śledztwa, pamięć o Jarku powoli przygasała. Akta trafiły na półkę.
O wyjaśnienie losów kolegi wciąż jednak dopominali się niektórzy dziennikarze, którzy zajmowali się sprawą od samego początku. Przełomowe okazały się publikacje Krzysztofa M. Kaźmierczaka i Piotra Talagi, wówczas dziennikarzy „Głosu Wielkopolskiego”.
W 2011 roku ujawnili m.in., że Jarek Ziętara przed zniknięciem był werbowany przez UOP. Było to o tyle istotne, że w latach 90. służby specjalne kategorycznie zaprzeczały, by proponowały pracę Ziętarze.

Czytaj też: Sprawa Jarka Ziętary i wątek służb specjalnych - artykuł z 2011 roku

Kaźmierczak i Talaga postawili również tezę, że UOP mógł inspirować Ziętarę do zajęcia się niebezpiecznym tematem. A takich, na początku lat 90., w okresie transformacji, nie brakowało. Po upadku PRL tworzyły się nowe fortuny. Szemrani biznesmeni, zapewne przy wsparciu służb oraz polityków, m.in. przemycali alkohol i papierosy.

Po artykułach w „Głosie Wielkopolskim”, po apelach redaktorów naczelnych polskich mediów oraz wskutek aktywności niektórych polityków, zapadła decyzja o trzecim śledztwie. Doszło do tego 14 czerwca 2011 roku. Prokuratura Generalna przekazała swoje stanowisko śledczym z Poznania, a ci szybko złożyli wniosek o przekazanie akt do innej jednostki.

Śledztwo krakowskie doprowadziło do przełomu w sprawie Ziętary

Ostatecznie akta trafiły w 2011 roku do krakowskiej Prokuratury Apelacyjnej. Trzecie śledztwo powierzono prokuratorowi Piotrowi Kosmatemu. Swoje postępowanie prowadził wspólnie z tzw. Archiwum X z Krakowa. Miało ono na koncie rozwikłanie kilku zagadek sprzed lat.

Rozpoczęły się żmudne czynności, przesłuchania świadków oraz naprawianie błędów, które popełniono przed laty. Prokurator Kosmaty przeprowadził w Poznaniu wizję lokalną – pierwszą w historii sprawy Jarka.

O jego śledztwie było głośno w mediach w całej Polsce. Wkrótce zaczęli zgłaszać się do niego rozmaici przestępcy. Twierdzili, że mają wiedzę o losach Ziętary. Część zgłaszających okazało się mitomanami liczącymi na skrócenie kary. Ale niektórym Kosmaty uwierzył.

Bazując głównie na zeznaniach trzech skazanych: gangstera „Baryły”, windykatora z Elektromisu Marka Z. oraz byłego oficera UOP Jerzego U., śledczy zarządzili zatrzymania. Doszło do nich w listopadzie 2014 roku, ponad trzy lata po wszczęciu krakowskiego śledztwa.

Najpierw zatrzymano byłego senatora Aleksandra Gawronika, na początku lat 90. uznawanego za najbogatszego Polaka. Jemu zarzucono, że latem 1992 roku, na terenie firmy Elektromis, podżegał do zabicia Ziętary. Młody dziennikarz miał węszyć wokół nielegalnych interesów Gawronika i innych biznesmenów z tzw. szarej strefy.

Wątek Aleksandra Gawronika. Zobacz film

Kilka tygodni po Gawroniku zatrzymani zostali dwaj byli ochroniarze Elektromisu „Ryba” i „Lala”. Im zarzucono, że 1 września 1992 roku, podając się za policjantów, zwabili Ziętarę do fałszywego radiowozu, porwali i przekazali zabójcom. Zdaniem śledczych, w porwaniu uczestniczył również ochroniarz „Kapela”. On jednak nie został zatrzymany. Zginął jesienią 1993 roku w dziwnych okolicznościach.

Wątek ochroniarzy "Ryby" i "Lali". Zobacz film

W sprawie zabójstwa Jarosława Ziętary wciąż jest kilka niewiadomych

W poznańskim Sądzie Okręgowym trwają obecnie procesy Aleksandra Gawronika oraz dwóch ochroniarzy Elektromisu. Do winy się nie przyznają. Przekonują, że Ziętary nigdy nie poznali i nie widzieli na oczy.

W sprawie, która trwa już prawie 30 lat, wciąż jest kilka niewiadomych. Do dzisiaj nie ustalono, gdzie są szczątki dziennikarza, który po zabójstwie miał zostać wrzucony do kwasu. Oficjalnie nie wiadomo także, kto miał go zabić. Są również wątpliwości, czy w stan oskarżenia postawiono wszystkich zleceniodawców porwania i zabójstwa Jarosława Ziętary.

15 czerwca 2011
Poznańska notariusz Violetta D. i doradca finansowy Mariusz T. zatrzymani. To główni bohaterowie tzw. afery mieszkaniowej polegającej na wyłudzaniu nieruchomości pod pozorem udzielania pożyczek. Ich zatrzymania to kolejny sukces poznańskiej policji i prokuratury. Wcześniej, w kwietniu 2011 roku, doszło do zatrzymań w tzw. aferze gruntowej.

Czytaj też: Szczegóły afery gruntowej, w której zarzuty stawiano notariuszom, adwokatowi i ludziom z półświatka

14 lipca 2011
Huczne otwarcie... hydrantu w Pile. To pierwszy w mieście hydrant szybkiego tankowania. W uroczystości wzięli udział prezydent Piły Piotr Głowski, komendant straży pożarnej i prezes wodociągów. Media w całej Polsce wyśmiały huczne otwarcie, padały porównania do PRL-owskich pokazówek i epoki sekretarza Gierka.

Czytaj też: Uroczyste przecięcie wstęgi na nowym hydrancie w Pile

22 lipca 2011
Zamachy w Oslo i na wyspie Utoya. Ginie kilkadziesiąt osób. Sprawcą prawicowy ekstremista Anders Breivik.Gdy jest zatrzymywany przez policję, nie stawia żadnego oporu.

Młody Polak przeżył zamach Breivika. Zobacz film

5 sierpnia 2011
Zmarł Andrzej Lepper. Lider populistycznej Samoobrony, były wicepremier i współpracownik Jarosława Kaczyńskiego w rządzie PiS-LPR-Samoobrona, został znaleziony martwy w swoim biurze w Warszawie. Policja stwierdziła samobójczą śmierć.

9 października 2011
Drugi raz z rzędu wybory do Sejmu wygrywa PO, która znowu stworzy koalicję z PSL. Drugi wynik w wyborach z 2011 roku osiąga opozycyjne wówczas PiS. Trzecie miejsce zajmuje Ruch Palikota, które wprowadza do Sejmu 39 posłów.

3 grudnia 2011
NIK publikuje krytyczny raport o lokalizacji bazy F-16 w Krzesinach. Pojawiły się zarzuty, że bazę zlokalizowano na obrzeżach dużego miasta, bo żołnierzom wygodniej żyć z rodzinami w Poznaniu niż w małej jednostce „na odludziu”, w tzw. zielonym garnizonie.

Czytaj też: Część mieszkańców chce likwidacji bazy F-16 w Krzesinach

20 grudnia 2011
Sąd w Łodzi skazał na dożywocie Ryszarda Cybę za zabójstwo działacza PiS Marka Rosiaka.

Przestępcy z Wielkopolski poszukiwani przez policję. Widział...

obrazek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski