MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wycieczki szkolne pomogą branży turystycznej nabrać wiatru w żagle? Kuratorium popiera, dyrekcja decyduje

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Szkoły zaczęły organizować - na razie nie tak licznie jak można byłoby się spodziewać
Szkoły zaczęły organizować - na razie nie tak licznie jak można byłoby się spodziewać Karolina Misztal
Wycieczki szkolne mają pomóc uczniom na powrót się z integrować i łagodnie wrócić do nauki w szkolnych ławkach. Są także szansą dla branży turystycznej, która należy do tych najbardziej dotkniętych przez pandemię. Czy uda się tę szansę wykorzystać?

Na stronach biur podróży zaroiło się od ofert wycieczka dla szkół. W większości to wypady jednodniowe, rzadziej dwudniowe lub dłuższe. I choć część szkół korzysta z tej oferty zainteresowanie nie jest tak wielkie jak można byłoby się spodziewać.

od 16 lat

- Niestety, nawet jeśli rodzice i nauczyciele chcieliby zorganizować wycieczkę, dyrekcje szkół często w obawie przed pandemią nie wyrażają zgody - mówi Ryszard Kamassa, właściciel biura podróży Przygoda, z podpoznańskich Komornik. - Sprzedałem dwa wyjazdy dla klas ze szkół pod Poznaniem. Do końca roku zostało już niewiele czasu. Sądzę więc, że jeśli w ogóle można liczyć na większy ruch, to dopiero we wrześniu.

Wycieczki szkolne - kuratorium jest za

Wielkopolska Izba Turystyczna wystosowała do Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty pismo, z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie organizacji wycieczek szkolnych.

- Odbieraliśmy dziesiątki telefonów, przede wszystkim od rodziców, ale też nauczycieli i dyrektorów szkół z pytaniami czy można organizować wycieczki i na jakich zasadach - mówi Rafał Czaja, prezydent WIT. - Podobne pytania trafiały do naszych członków, postanowiliśmy więc poprosić organ nadzorujący oświatę o zajęcie wiążącego stanowiska w tej sprawie. Analogiczne pisma złożyli zresztą inni członkowie Polskiej Izby Turystyki - informuje.

W odpowiedzi na pismo wielkopolski kurator oświaty napisał: „Podzielam pogląd, że wycieczki organizowane przez szkołę mogą wpłynąć korzystnie na rozwój umiejętności społecznych uczniów, zniwelować ich obawy przed powrotem do szkoły czy przyczynić się do poprawy ich stanu zdrowia po okresie nauki zdalnej”, podkreślił jednocześnie, że decyzja leży w gestii dyrektorów. - To jednoznaczne stanowisko - podkreśla Czaja. - Wykorzystajmy tę szansę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski