Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory uzupełniające w Wielkopolsce: W niedzielę znów idziemy do urn

Paulina Jęczmionka
Wielkopolska: W niedzielę znów idziemy do wyborów
Wielkopolska: W niedzielę znów idziemy do wyborów archiwum Polskapresse
W najbliższą niedzielę mieszkańcy czterech gmin regionu będą wybierać pojedynczych radnych. To dopiero początek wyborów uzupełniających.

W ponad 220 miastach i gminach Polski zarządzono wybory uzupełniające do rad. Terminarz sięga już początku maja. W Wielkopolsce dotyczy to 37 jednomandatowych okręgów wyborczych. Pierwsze głosowania już w najbliższą niedzielę.
Wybory uzupełniające odbędą się w pojedynczych okręgach jednomandatowych, np. tam, gdzie mandat radnego zdobył kandydat, który jednocześnie został wójtem lub burmistrzem albo tam, gdzie rada gminy wygasiła czyjś mandat.

- O ile w miastach na prawach powiatu, gdzie są okręgi wielomandatowe, w takiej sytuacji do rady wchodzi kolejny kandydat z listy, o tyle w okręgach jednomandatowych konieczne są wybory uzupełniające - tłumaczy Maria Trela, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Poznaniu. - Muszą odbyć się w ciągu trzech miesięcy od formalnego postanowienia o wygaśnięciu mandatu radnego.

Termin ten właśnie upływa w pojedynczych okręgach czterech gmin Wielkopolski. W niedzielę po jednym swoim nowym przedstawicielu w radzie wybiorą mieszkańcy Ostroroga (pow. szamotulski), Rogoźna (pow. obornicki), Tarnówki (pow. złotowski) i Ujścia (pow. pilski). Do największej rywalizacji dojdzie w pierwszej miejscowości. Uzupełniające głosowanie odbędzie się w okręgu nr 13, w którym mandat radnego zdobył w listopadzie Sławomir Szałata, ale jednocześnie został burmistrzem. Po jednym kandydacie zgłosiły tu trzy komitety wyborcze. O mandat starają się ponownie byli radni - Jerzy Pospieszny, który przegrał w tym okręgu z Szałatą oraz Stanisław Bartlakowski, który w innym okręgu przegrał walkę o mandat sześcioma głosami. Startuje również Krzysztof Wesół.

Po dwóch kandydatów zmierzy się z kolei w Rogoźnie i Tarnówce. W pierwszym mieście w okręgu nr 8 wystartują Bartosz Ewertowski z rodziny obecnego burmistrza Romana Szuberskiego i Hubert Kuszak, były radny współpracujący z byłym burmistrzem Janusem.

- W listopadowej rywalizacji o mandat przegrałem z Romanem Szuberskim sześcioma głosami. Wierzę w swój elektorat i chcę zrealizować plany na tę kadencję - mówi. W Tarnówce również o miejsce w radzie ubiega się osoba, której nie udało się w tych głównym wyborach samorządowych. To Jerzy Anduła, który przegrał z wójtem. Teraz będzie rywalizował z Tadeuszem Wiśniewskim.

Natomiast w Ujściu, gdzie formalnie w okręgu nr 8 także zarządzono na niedzielę wybory, głosowanie nie odbędzie się. Zgłosił się bowiem tylko jeden kandydat - Henryk Ewald. - Wtedy komisja wyborcza automatycznie stwierdza w protokole obsadzenie mandatu - tłumaczy Renata Kurzajczyk, dyrektor KBW w Pile.
Taka sytuacja będzie miała miejsce również w kolejnej "rundzie" wyborów uzupełniających, którą zaplanowano na 1 marca. W Międzychodzie w okręgu nr 9 jedynym kandydatem jest popierany przez SLD Dariusz Nowak. On został więc już radnym. Ale walka będzie toczyć się w jeszcze jednym okręgu - nr 11, w którym startują Krzysztof Suszka (kandydował na burmistrza) i Wojciech Szychowiak.

Poza Międzychodem, 1 marca wybory odbędą się jeszcze w ośmiu gminach. Chodzi o Kobylą Górę w powiecie ostrzeszowskim, Czerniejewo w pow. gnieźnieńskim, Czerwonak, Mosinę, Pobiedziska i Swarzędz w pow. poznańskim oraz Odolanów i Ostrów Wlkp. w pow. ostrowskim.

W ostatnim mieście głosowanie odbędzie się w okręgu nr 9, w którym mandat zdobyła prezydent Beata Klimek. Na radnego startuje troje kandydatów, którzy ubiegali się o mandat już w listopadzie: Teresa Burkietowicz (z komitetu Beaty Klimek), Marian Łakomy (KWW Prawi i Solidarni), Mirosław Wodniczak (KWW Platforma Ostrowska). To jednak nie koniec głosowania w Ostrowie.

Mieszkańcy (tym razem okręgu nr 11, w którym mandat zdobył Przemysław Krzysztofiak, ale wszedł do Sejmu za Łukasza Borowiaka - prezydenta Leszna) pójdą do urn także 29 marca. Podobnie, jak ci z Rawicza i - znów - Międzychodu.
Do tej pory łącznie dla jednomandatowych okręgów w wielkopolskich gminach wyznaczono osiem różnych terminów wyborów uzupełniających. Na razie ostatnią datą jest trzeci maja - tydzień przed wyborami prezydenckimi. Wtedy do urn pójdą mieszkańcy gminy Grzegorzew w powiecie kolskim. Ale wybory w okręgach jednomandatowych będą odbywać się przez całą kadencję - za każdym razem, gdy wygaśnie mandat.

Jak głosować?

  • Idąc do lokalu wyborczego, należy zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem.
    Nie musi to być dowód osobisty, ale np. paszport, prawo jazdy czy legitymacja. Ważne, by dokument miał aktualne zdjęcie, imię i nazwisko, numer PESEL.
  • Po sprawdzeniu tożsamości dostaniemy białą kartę do głosowania.
    Na stronie A4 znajdą się nazwiska kandydatów i nazwy ich komitetów. Aby oddać ważny głos, należy wybrać tylko jednego kandydata. I postawić w kratce przy jego nazwisku dwie przecinające się linie (krzyżyk).
  • Głosowanie trwa w godz. 7-21.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski