Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe: Za miesiąc pierwsza dogrywka w Wielkopolsce

Paulina Jęczmionka
W okręgach jednomandatowych wyborcy pójdą do urn za każdym razem, gdy komuś wygaśnie mandat
W okręgach jednomandatowych wyborcy pójdą do urn za każdym razem, gdy komuś wygaśnie mandat Piotr Krzyżanowski
W ponad 150 miastach i gminach w kraju odbędą się wybory samorządowe uzupełniające. Pierwsze już 22 lutego. Wielkopolsce do końca marca do urn pójdą mieszkańcy 30 okręgów. Ale będą kolejne wybory.

Krajowe Biuro Wyborcze opublikowało terminarz wyborów uzupełniających w 159 gminach Polski. Mieszkańcy ponad 20 wielkopolskich miast i gmin niebawem znów będą wybierać radnych. Uzupełniające głosowanie odbędzie się w pojedynczych okręgach jednomandatowych, np. tam, gdzie mandat radnego zdobył kandydat, który jednocześnie został wójtem lub burmistrzem. Wyborcza rywalizacja rozpoczyna się więc na nowo.

Pierwsze wybory uzupełniające będą miały miejsce 22 lutego. W Wielkopolsce dotyczy to czterech gmin (w każdej chodzi tylko o jeden okręg): Ostroroga (pow. szamotulski), Rogoźna (pow. obornicki), Tarnówki (pow. złotowski) i Ujścia (pow. pilski). W pierwszym mieście uzupełniające głosowanie odbędzie się w okręgu nr 13, w którym na radnego w listopadzie startował Sławomir Szałata. Zdobył tu mandat, ale także - został burmistrzem.

- Mandat radnego wtedy wygasa - tłumaczy Maria Trela, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Poznaniu. - W miastach na prawach powiatu, gdzie są okręgi wielomandatowe, w takiej sytuacji do rady wchodzi kolejny kandydat z listy. W okręgach jednomandatowych konieczne są wybory uzupełniające.

Zobacz również:

Rywalizacja o mandat po burmistrzu będzie zacięta. Zarejestrowano aż pięć komitetów. Choć na podanie nazwisk kandydatów mają czas do wtorku, wiadomo już, że do gry powraca Jerzy Pospieszny, który przegrał w okręgu z Szałatą. Także w Rogoźnie (okręg nr 8) odżyje listopadowa rywalizacja. Kandydatem będzie były radny współpracujący z byłym burmistrzem Janusem - Hubert Kuszak. - W rywalizacji o mandat z obecnym burmistrzem Romanem Szuberskim przegrałem sześcioma głosami - mówi. - Wierzę w elektorat i chcę zrealizować plany na tę kadencję.

Z Kuszakiem w okręgu zmierzy się jednak człowiek z obozu (i rodziny) burmistrza - Bartosz Ewertowski.

W Ostrorogu i Swarzędzu zgłoszono rekordowe pięć komitetów

Tylko formalnie wybory odbędą się natomiast w Ujściu, gdzie zgłosił się tylko jeden komitet. - Jest zatem tylko jeden kandydat - 63-letni Henryk Ewald z Mirosławia - mówi Renata Kurzajczyk, dyrektor KBW w Pile. - Mandat zostanie więc obsadzony bez głosowania.

W kolejnym terminie - 1 marca - do urn pójdą mieszkańcy dziewięciu miast i gmin. W Międzychodzie mowa o dwóch okręgach wyborczych - nr 9, w którym z mandatu zrezygnowała Anna Danielczak oraz nr 11, w którym wygrał, ale został burmistrzem Krzysztof Wolny. Do walki o mandaty zgłosiły się teraz dwa komitety. Z naszych informacji wynika, że w okręgu nr 11 powalczą Krzysztof Suszka (kandydował na burmistrza) i Wojciech Szychowiak. Z kolei w okręgu nr 9 - Krzysztof Dragoński i Dariusz Nowak.

W tym samym terminie, odbędą się wybory do rady miejskiej Ostrowa Wlkp. Chodzi o okręg nr 9, w którym mandat w listopadzie zdobyła prezydent Beata Klimek. Zarejestrowano tu cztery komitety, w tym m.in. komitet pani prezydent. Nie wiadomo, kto z niego wystartuje. Mówi się za to, że kandydatem KWW Platforma Ostrowska będzie prezes Żużlowego Klubu Sportowego Ostrovia Mirosław Wodniczak.

Ciekawa sytuacja będzie miała miejsce również w podpoznańskim Swarzędzu. 1 marca w okręgu nr 14, gdzie startował na radnego burmistrz Marian Szkudlarek, rywalizować będzie pięciu kandydatów, którzy w większości dobrze się znają. O mandat chcą bowiem walczyć m.in. byli radni: Piotr Choryński z PO, Marcin Lis i Konrad Napierała (był pełnomocnikiem byłej burmistrz Anny Tomickiej). - W listopadzie nie kandydowałem, myśląc, że może już wystarczy - mówi Napierała. - Obecne władze złożyły jednak tyle obietnic, że chcę dopilnować ich realizacji.

Mieszkańcy Swarzędza (oraz pięciu innych gmin) pójdą do urn jeszcze raz - tydzień później. W okręgu nr 5 z mandatu radnego musiał zrezygnować Grzegorz Taterka powołany na wiceburmistrza. Jego mandat wygasł później niż Szkudlarka, więc wyborów w dwóch okręgach nie dało się połączyć. Tak samo jest w Międzychodzie i Ostrowie, gdzie kolejne wybory, w kolejnym okręgu zaplanowano na 29 marca. To jednak nie koniec uzupełniającego głosowania. Kalendarz zapełnia się już na kwiecień. A wybory w okręgach jednomandatowych będą odbywać się przez całą kadencję - za każdym razem, gdy wygaśnie mandat.

Będą nowe wzory kart
Po listopadowej aferze wokół wysokiej liczby głosów nieważnych i wysokim poparciu w wyborach do sejmików dla PSL, które znajdowało się na pierwszej stronie karty wydanej w formie broszury, PKW zmieniła wzory kart do głosowania.

Na pierwszej stronie broszury będzie znajdować się tylko tytuł i instrukcja głosowania. Druga strona to spis treści - na której stronie jest lista danego komitetu. Dopiero dalej znajdą się listy kandydatów.

Nowy wzór karty najpewniej zobaczymy podczas jesiennych wyborów parlamentarnych. Przy wyborach uzupełniających w okręgach jednomandatowych kandydaci mieszczą się na jednej kartce.

Współpraca: M. Weiss, K. Sobkowski

Zobacz również:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski