Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2018 w Wielkopolsce: W niedzielę druga tura. Jak, kto i gdzie może zagłosować?

Norbert Kowalski
Norbert Kowalski
Wybory samorządowe 2018: W niedzielę druga tura. Jak, kto i gdzie może zagłosować?
Wybory samorządowe 2018: W niedzielę druga tura. Jak, kto i gdzie może zagłosować? Piotr Smoliński
Już w niedzielę odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Do lokali wyborczych ponownie udadzą się mieszkańcy miejscowości, w których nie udało się za pierwszym razem wybrać wójtów, burmistrzów czy prezydentów miast.

Chociaż w większości wielkopolskich gmin i miast już poznaliśmy rozstrzygnięcia wyborcze, w niektórych musi dojść do dogrywki, czyli drugiej tury wyborów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące głosowania.

Kto może oddać głos?

W wyborach samorządowych może głosować osoba, która w dniu wyborów ma ukończone 18 lat. Musi być obywatelem Polski albo innego kraju UE, jeżeli zamieszkuje na terenie danej gminy.

Głosować nie mogą osoby: pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, pozbawione praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu, ubezwłasnowolnione prawomocnym orzeczeniem sądu.

Głosowanie jest możliwe jedynie w miejscu stałego zamieszkania (miejscowość, w której dana osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu). Miejsce stałego zamieszkania nie musi pokrywać się z miejscem zameldowania. Osoby, które chciały zagłosować poza miejscem stałego zameldowania musiały złożyć do 19 października wniosek o dopisanie do rejestru wyborców w urzędzie gminy w miejscu stałego zamieszkania.

Godziny otwarcia lokali

W niedzielę lokale wyborcze będą czynne od godziny 7 do 21. Każdy, kto nawet na minutę przed godziną 21 pojawi się w lokalu, będzie miał prawo oddać głos już po oficjalnym zamknięciu drzwi. Możliwe jest jednak wcześniejsze zamknięcie danego lokalu wyborczego. Dotyczy to jedynie przypadku, gdyby była w nim 100-procentowa frekwencja, a wszystkie karty do głosowania zostały wydane przed godziną 21. Taki lokal nie może być jednak zamknięty wcześniej niż przed godz. 18.

Co zabrać ze sobą?

Idąc na wybory, należy zabrać ze sobą dokument, który umożliwia stwierdzenie naszej tożsamości. Musi on zawierać zdjęcie wyborcy oraz dane personalne. Takimi dokumentami są: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy czy legitymacja studencka (uczniowska). Potwierdzenie tożsamości w inny sposób, np. poprzez poświadczenie przez świadka, nie jest możliwe. Najlepiej stawiać znak X.

Po wejściu do lokalu wyborczego wyborca zostanie poproszony o dokument ze zdjęciem, potwierdzający jego tożsamość. Ze względu na RODO komisje będą miały specjalne szablony. Będą one wykorzystane przy sprawdzaniu swoich danych przez wyborcę. Wycięty otwór na nakładce pozwoli zobaczyć jedynie swoje dane, a zasłoni dane innych wyborców.

Głosowanie jest tajne. Na każdej z kart stawiamy znak X tylko przy nazwisku jednego kandydata. Obecna ordynacja definiuje jako ważny głos, gdy na karcie pojawią się przynajmniej dwie przecinające się linie. Dopisek lub znak, który ma formę nieprzecinających się linii nie ma wpływu na ważność głosu.

Zamazanie całej kratki może powodować niepewność, czy pod nim znajduje się znak X, co stwarza ryzyko uznania głosu za nieważny. Państwowa Komisja Wyborcza apeluje, by wyborcy nie zamazywali kratek, a jedynie stawiali znak X przy nazwisku kandydata, na którego chcą zagłosować. Karty należy wrzucić do urny (są przezroczyste) tak, aby strona zadrukowana była niewidoczna. Najlepiej jest złożyć je na pół.

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski