Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2018: Druga tura wyborów w Kaliszu i Koninie. Głosowali też w Złotowie, Śremie, Wągrowcu, Kole, Kościanie czy Trzciance

Norbert Kowalski
Norbert Kowalski
Krystian Kinastowski, kandydat na prezydenta Kalisza, głosował z żoną Martą
Krystian Kinastowski, kandydat na prezydenta Kalisza, głosował z żoną Martą kalisz.naszemiasto.pl
Chociaż w większości wielkopolskich gmin i miast znamy już nowych wójtów, burmistrzów i prezydentów, w Wielkopolsce nie brakowało też miejscowości, w których mieszkańcy po raz drugi musieli udać się do lokali wyborczych.

Druga tura wyborów w Wielkopolsce najciekawiej zapowiadała się w Kaliszu i Koninie, gdzie toczyła się walka o fotel prezydenta. W pierwszym z tych miast zmierzyli się Dariusz Grodziński z Koalicji Obywatelskiej oraz Krystian Kinastowski, bezpartyjny kandydat stowarzyszeń Samorządny Kalisz i Wszystko dla Kalisza.

Dariusz Grodziński mógł liczyć na poparcie swoich wcześniejszych rywali z pierwszej tury wyborów. Opowiedzieli się za nim zarówno Zbigniew Maj, były komendant główny policji i jego stowarzyszenie „Tu i Teraz” oraz Karolina Pawliczak, liderka Sojuszu Lewicy Demokratycznej, z którą Grodziński spotykał się jeszcze niedawno w sądzie w trybie wyborczym.

Nowy prezydent Kalisza nie będzie miał raczej dużego mandatu zaufania. Do godziny 17 w Kaliszu zagłosowało zaledwie 33,62 proc. uprawnionych. Była to najniższa popołudniowa frekwencja w regionie.

Nieco wyższa, bo 38-procentowa (stan na godz. 17), frekwencja była w Koninie. Tam w drugiej turze zmierzyli się Piotr Korytkowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej oraz Zenon Chojnacki, kandydat Prawa i Sprawiedliwości. W pierwszej turze zwyciężył ten drugi, zdobywając ponad 30 proc. głosów.

Walka o zwycięstwo w drugiej turze była na tyle zacięta, że doszło tam do dwóch incydentów wyborczych. – Od sobotniego poranka mamy informacje o dwóch incydentach wyborczych. Do obu doszło w Koninie i dotyczyły one zrywania banerów kandydatów – informuje Andrzej Borowiak, rzecznik prasowy wielkopolskiej policji.

Druga tura wyborów odbyła się także w niektórych miastach powiatowych, gdzie stawką był fotel burmistrza. W Szamotułach walka toczyła się pomiędzy urzędującym burmistrzem Włodzimierzem Kaczmarkiem a Katarzyną Białasik, pracownikiem szamotulskiego magistratu. W pierwszej turze lepszy był obecny burmistrz, który otrzymał 40 proc. głosów.

Niedziela była również dniem wyborczego starcia między urzędującym od 2006 roku burmistrzem Śremu, Adamem Lewandowskim a dyrektorem lokalnego ogólniaka Piotrem Mulkowskim. Dwa tygodnie temu lepszy okazał się obecny burmistrz, który zdobył ponad 44 proc. głosów. Z kolei na Piotra Mulkowskiego zagłosowało wtedy 25 proc. wyborców.

W Wągrowcu o fotel burmistrza walczyli obecny burmistrz Krzysztof Poszwa oraz Jarosław Berendt, który w pierwszej turze zdobył zaledwie o około 300 głosów więcej od swojego rywala. W niedzielę o godzinie 17 frekwencja w Wągrowcu wyniosła 37,39 proc.
Ponadto druga tura odbyła się także w następujących miastach powiatowych: Czarnków, Koło, Kościan, Nowy Tomyśl, Ostrzeszów, Środa Wielkopolska, Trzcianka i Złotów.

Współpraca: Andrzej Kurzyński, Bartłomiej Hypki, Paweł Brzeźniak, Magdalena Prętka, Monika Dziuma

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski