MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie 2020: Sprawdź, jak przygotować się na wizytę w lokalu wyborczym. Czy trzeba zabrać ze sobą własny długopis?

Igor Chudziński
Igor Chudziński
Jak przygotować się na wizytę w lokalu wyborczym?
Jak przygotować się na wizytę w lokalu wyborczym? Łukasz Gdak
Wybory prezydenckie, które odbędą się w niedzielę, 28 czerwca wiążą się z wprowadzeniem szczególnych zasad dotyczących bezpieczeństwa sanitarnego. Co powinniśmy zabrać ze sobą do lokalu wyborczego? Jakich zasad powinniśmy przestrzegać?

Wybory prezydenckie odbędą się w niedzielę, 28 czerwca 2020 roku. Lokale wyborcze będą czynne w godzinach od 7.00 do 21.00.

W dniu głosowania wszystkie siedziby obwodowych komisji wyborczych w Poznaniu będą dostosowane do aktualnych wymogów sanitarnych.

Sprawdź też:

Członkowie komisji wyposażeni zostaną m.in. w środki ochrony osobistej, lokale będą regularnie dezynfekowane i wietrzone, a przy wejściach znajdą się płyny do dezynfekcji rąk.

- Członkowie komisji wyborczych i siedziby będą gotowe na niedzielne głosowanie. Bezpieczeństwo tego dnia zależy jednak również od samych wyborców. Przypominamy o obostrzeniach związanych z zasłanianiem ust i nosa oraz dezynfekcji rąk przed wejściem do lokalu wyborczego, a także zachowaniem dystansu społecznego w środku i przed budynkiem

- mówi Wojciech Kasprzak, dyrektor Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miasta Poznania.

Wybory prezydenckie 2020: Czy trzeba zabrać własny długopis?

Przy wydawaniu karty do głosowania każdy wyborca otrzyma zdezynfekowany długopis, który po oddaniu głosu będzie trzeba odłożyć w specjalnie wyznaczonym do tego miejscu.

Zobacz też: Wybory prezydenckie: Gdzie zagłosować w Poznaniu?

Mimo to urzędnicy zachęcają do zabrania własnych długopisów z niebieskim tuszem. Wyborcy muszą też pamiętać o wzięciu ze sobą dowodu tożsamości ze zdjęciem.

- Nie wykluczamy, że w lokalach wyborczych mogą się pojawić kolejki - dodaje dyrektor Kasprzak. - Zależy to od wielkości obwodu głosowania, liczby członków komisji, a także limitu osób mogących przebywać w tym samym czasie w lokalu wyborczym. Według rozporządzenia ministra zdrowia będzie to nie więcej niż 1 osoba na 4 metry kwadratowe jego ogólnodostępnej powierzchni.

Jak podkreśla dyrektor Wydziału Organizacyjnego, wyborcy najchętniej chodzą głosować w godzinach porannych i popołudniowych, wtedy spodziewać się należy największego ruchu. W porze obiadowej i wcześnie rano głosujących jest przeważnie mniej.

- Osoby, które znajdą się w lokalu najpóźniej o godz. 21.00 będą mogły jeszcze oddać głos. Odradzamy jednak przychodzenie na ostatnią chwilę. Ponieważ, jeżeli faktycznie pojawią się kolejki, może się zdarzyć, że wyborca po prostu nie zdąży zagłosować - zaznacza Wojciech Kasprzak.

Kolejną nowością jest to, że w lokalach wyborczych, przed salą głosowania, będą wyznaczone strefy na oczekiwanie. Będą one przypominały te znane ze sklepów. Chodzi o rozmieszczone co 2 metry znaczniki ułatwiające zachowanie dystansu.

Lokale będą wietrzone co najmniej raz na godzinę. Przed nimi zainstalowane zostaną dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk dla wyborców. Stanowiska członków komisji rozmieszczone będą w co najmniej 1,5 m odstępach.

Regularnie dezynfekowane będą wszystkie powierzchnie, które mogą być dotykane przez osoby przebywające w lokalu. Chodzi m.in. o klamki, urny wyborcze, blaty stołów, urządzenia higienicznosanitarne i włączniki światła.

Wybory prezydenckie 2020: Jak głosować w lokalu wyborczym?

Głosowanie odbywać się będzie przy pomocy urzędowych kart do głosowania. Na każdej z kart umieszczona zostanie informacja o sposobie głosowania oraz warunkach ważności głosu.

Czytaj więcej: Zasady głosowania w wyborach prezydenckich

Wyborca oddaje głos na jednego z kandydatów, którego nazwisko znajduje się na karcie do głosowania, stawiając w kratce obok jego nazwiska znak „X”.

Nieważny jest głos:

  • oddany na karcie do głosowania, na której wyborca umieścił znak „×” przy więcej niż jednym nazwisku kandydata;
  • oddany na karcie do głosowania, na której wyborca nie umieścił znaku „×” przy żadnym z nazwisk kandydatów.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski