Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2024: "Młodzież potrzebuje kontaktów ze światem, a nie ograniczeń". Służba zdrowia i szkolnictwo podczas debaty "Głosu"

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Prezentujemy drugą część debaty samorządowej. Kandydaci ubiegający się o urząd prezydenta Poznania przedstawiali swoje pomysły na bezpieczny Poznań. Rozmawiali więc o dostępie do opieki zdrowotnej, o bezpiecznej szkole oraz bezpiecznych ulicach. Całą drugą część debaty można obejrzeć w zamieszonym wraz z tekstem materiale wideo.

Spis treści

Zbigniew Czerwiński: potrzebujemy więcej uczelni kształcących lekarzy

Większość debatujących była zdania, że rosnące ceny usług na rynku komercyjnym, a zarazem trudny dostęp do lekarzy specjalistów to największa bolączka opieki zdrowotnej. Różnił ich jednak pomysł na rozwiązanie tego problemu.

Zbigniew Czerwiński (Zjednoczona Prawica Poznań) uważa, że należy zwiększyć liczbę uczelni kształcących lekarzy.

- Wszedłbym w polemikę z poglądami, które sugerują, że prywatne uczelnie nie są w stanie zapewnić odpowiedniej jakości kształcenia. Właśnie publiczne szpitale, dają większą możliwość kontaktu z pacjentem niż szpitale kliniczne - stwierdził dodając, że praktyka jest najlepszym sposobem na nabywanie doświadczeń.

Wyniki

Na kogo zagłosujesz w wyborach na prezydenta Poznania?

Głosowanie w ankienie jest całkowicie anonimowe

  1. 9.74%
  2. 16.69%
  3. 25.46%
  4. 11.45%
  5. 36.66%

Wszystkich głosów: 821

Głos Wielkopolski

Łukasz Garczewski: inwestujmy w położnictwo

Łukasz Garczewski (Społeczny Poznań) wyszedł z założenia, że skoro Poznań się kurczy, należy postawić na podniesienie jakości usług okołoporodowych. Przywołał dane Światowej Organizacji Zdrowia, które są dla nas niepokojące.

- Miasto powinno zainwestować w wyposażenie oddziałów położniczych oraz postawić na prozdrowotną edukację, w którą należy włączać dzieci od najmłodszych lat - mówił.

Zobacz relację z trzeciej części debaty: "Kłótliwości mi Pan nie włoży do ust". Pierwsza debata kandydatów na prezydenta Poznania w tej kampanii wyborczej

Przemysław Plewiński: potrzebujemy bonu dla seniora

Rolę edukacji dostrzega również Przemysław Plewiński (Trzecia Droga). Obok działań na rzecz budowania prozdrowotnej świadomości, samorząd powinien również sfinansować bon seniora, który pozwoli raz w roku ocenić stan zdrowia ludzi po 60 roku życia.

Kandydat TD, jako prezydent, przedstawiłby pomysł na zatrzymanie w Poznaniu absolwentów Wydziału Lekarskiego UMP. Zwrócił uwagę na bardziej skuteczne wykorzystanie POSUM-u.

Jacek Jaśkowiak: KPO rozwinie poznańską służbę zdrowia

Jacek Jaśkowiak z Koalicji Obywatelskiej przypomniał wszystkie najważniejsze inwestycje w opiekę zdrowotną. Budowę szpitala klinicznego - do którego już niebawem przeniosą się oddziały z ulicy Grunwaldzkiej i Długiej - przekazanie gruntu, na którym powstał Szpital Dziecięcy oraz zakup nowoczesnego sprzętu do diagnostyki. - Udało się odblokować pieniądze z KPO, więc zyskamy około 200 mln na kolejne zakupy, czyli podniesienie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców - deklarował.

Beata Urbańska: lekarze także potrzebują mieszkań

Kwestię wykorzystania funduszy z KPO podniosła również Beata Urbańska (Nowa Lewica). Za najważniejszy problem uznała jednak likwidację kolejek do specjalistów.

- Powinniśmy wykorzystać odpowiednio narzędzia polityki mieszkaniowej. Jeśli potrzebujemy lekarzy musimy dysponować pulą mieszkań, które możemy zaproponować potrzebnym specjalistom - dodała.

Garczewski nazwał wypowiedź Czerwińskiego "bzdurami"

Pytanie o bezpieczeństwo w szkołach wywołało sporo emocji. Na wypowiedź Zbigniewa Czerwińskiego, że wyzwaniem jest dziś uzależnienie cyfrowe młodych ludzi. Rolą samorządu jest współtworzenie z nauczycielami i radą rodziców programu ograniczenia możliwości korzystania z telefonów komórkowych na rzecz zajęć angażujących uwagę uczniów zareagował Łukasz Garczewski, nazywając je wprost: bzdurami.

- Młodzież potrzebuje kontaktów ze światem, a nie ograniczeń i zakazów - odpowiedział.

Obaj kandydaci byli natomiast zgodni, że bezpieczna szkoła musi opierać się na racjonalnym współdziałaniu nauczycieli i rodziców. Garczewski jednak uważa, że należy zadbać o usprawnienie komunikacji, ponieważ to pozwoli na szybkie zdiagnozowanie problemów. Czerwiński natomiast za kluczowe uważa dobrze dobranych, zmotywowanych i opłacanych dyrektorów.

Najważniejszy jest uczeń

To przekonanie wywołało ostry sprzeciw Plewińskiego.

- W edukacji kluczowy jest uczeń, a nie dyrektor. (...) Prowadzę zajęcia w poznańskich szkołach i wprowadzam młodzież w tajniki prawa. Uczę ich jak wraz z dorastaniem zmienia się ich odpowiedzialność. I widzę jak bardzo młodzież docenia fakt, że się z nimi rozmawia i traktuje jak partnerów. Potrzebne jest więc rozwinięcie tego typu zajęć - mówił.

Przypomniał też, że niedawno weszła w życie ustawa dotycząca bezpieczeństwa uczniów w szkołach. Samorząd musi więc odpowiadać za jej przestrzeganie.

Monitoring zapobiega narkotykom

Jacek Jaśkowiak przypomniał o działaniach, jakie miasto wraz z policją podejmuje, aby droga do szkoły była bezpieczna. Efektem jest niższa liczba wypadków.

- Ważne jest objęcie monitoringiem miejsc w pobliżu szkoły. To pozwala eliminować np. handel w tym miejscu substancjami zakazanymi - przekonywał.

Wskazał, ze zdrowie psychiczne dzieci jest priorytetem, zwłaszcza w kontekście rosnącej liczby wyroków sądowych odbierających opiekę rodzicielską.

Beata Urbańska chce postawić na mniejszą liczbę uczniów w klasach, co wpływa pozytywnie na bezpieczeństwo. Standardem musi być całodobowa opieka psychologiczna.

- Nie może być tak, że rodzice składają się na papier toaletowy i mydło w szkole. To nie są standardy szkoły XXI wieku - stwierdziła.

Konieczne jest podniesienie poziomu nauczania i otwarcie szkoły na zajęcia pozalekcyjne.

Odpowiedzi na trzecie pytanie dotyczące bezpieczeństwa na poznańskich ulicach można usłyszeć na nagraniu zamieszczonym wraz z tekstem. Pełną relację z debaty opublikujemy już wkrótce.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

W debacie wzięli udział wszyscy zarejestrowani kandydaci na prezydenta Poznania. Na zdjęciu od lewej: Beata Urbańska, Jacek Jaśkowiak, Przemysław Plewiński, Łukasz Garczewski, Zbigniew Czerwiński.

Wybory 2024. "Kłótliwości mi Pan nie włoży do ust". Pierwsza...

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski