Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wspomnienie prof. Ireny Obuchowskiej: Ona nie zostawiła świata takim, jakim go zastała

Marek Zaradniak
Profesor Irena Obuchowska z wykształcenia była psychologiem,ale z zamiłowania zajmowała się pedagogiką
Profesor Irena Obuchowska z wykształcenia była psychologiem,ale z zamiłowania zajmowała się pedagogiką Archiwum
W czwartek mijają dwa lata od śmierci prof. Ireny Obuchowskiej - uczonej, przez całe życie związanej z Uniwersytetem Adama Mickiewicza.

Z wykształcenia była psychologiem, ale z zamiłowania zajmowała się pedagogiką. W roku 1966 uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie psychologii, a w roku 1975 stopień doktora habilitowanego. W 1990 roku otrzymała tytuł profesora psychologii, a w roku 1993 stanowisko profesora zwyczajnego. Należała do ludzi, którzy urzeczywistniają ideę Janusza Korczaka: „Nie należy zostawić świata takim, jakim się go zastało”.

W 1974 roku prof. Irena Obuchowska utworzyła jeden z pierwszych w Polsce kierunek studiów - pedagogikę specjalną. Kierowała nim do roku 1994. W połowie lat 70. zapoczątkowała stałą współpracę między UAM a wieloma znaczącymi uczelniami zagranicznymi, przodującymi w dziedzinie pedagogiki specjalnej w Europie i w USA.

Irena Obuchowska była autorką 193 prac naukowych, w tym pięciu książek i 160 artykułów. Napisała również siedem książek i ponad 400 felietonów popularnonaukowych. Wiele ukazało się na łamach „Głosu Wielkopolskiego”. Pisane piękną polszczyzną omawiały w przystępny sposób nieraz trudne i zagmatwane zagadnienia.

W latach 1974-94 Irena Obuchowska kierowała Zakładem Psychopatologii Dziecka i Pedagogiki Specjalnej UAM, a w latach 1994-2002 Zakładem Psychopatologii Dziecka na Wydziale Studiów Edukacyjnych UAM.

W latach 1977- 1981 była prodziekanem Wydziału Nauk Społecznych UAM. Pod jej kierunkiem przygotowało i obroniło prace magisterskie 320 osób. Wypromowała 15 doktorów psychologii i pedagogiki. Czterech spośród nich jest dziś samodzielnymi pracownikami nauki.

Irena Obuchowska prowadziła szeroką działalność społeczną. W latach 1991-2001 przewodniczyła Radzie Fundacji Pomocy Dzieciom Niesłyszącym „Grześ”. W latach 1993-1997 była członkiem Komisji do spraw Sieroctwa Społecznego przy Komitecie Polityczno-Społecznym Rady Ministrów RP, a w latach 1998- 2001 członkiem Zespołu do spraw Patologii Społecznej wśród dzieci i młodzieży przy Wielkopolskim Kuratorium Oświaty.

Pozostała w pamięci tych, którzy ją znali.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski