Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Współtwórca platformy "Wsparcie dla szpitala": W szpitalach narasta strach związany z brakiem środków ochrony osobistej. Jak można pomóc?

Mikołaj Woźniak
Mikołaj Woźniak
Dr inż. Jakub Jasiczak jest współtwórcą platformy internetowej: Wsparciedlaszpitala.pl.
Dr inż. Jakub Jasiczak jest współtwórcą platformy internetowej: Wsparciedlaszpitala.pl.
Platforma internetowa Wsparciedlaszpitala.pl, to miejsce, które skupia szpitale, darczyńców i lokalnych koordynatorów. Cel jest jeden - pomóc szpitalom w walce z epidemią koronawirusa i zapewnić im najpotrzebniejsze, brakujące artykuły. A ich lista jest naprawdę długa: od środków ochrony osobistej, przez posiłki, aż po... czas wolontariuszy, którzy mogliby pomóc. O tym, czego potrzeba polskim szpitalom, jaki jest zasięg działania platformy i czy działania rządu są wystarczające rozmawiamy z dr. inż. Jakubem Jasiczakiem z SC UEP, współtwórcą platformy Wsparciedlaszpitala.pl.

Platforma "Wsparcie dla szpitala" powstała jako jeden z pomysłów naukowców tworzących Wirtualny Instytut Kryzysowy. Powstał on z inicjatywy naukowców związanych z poznańskim Uniwersytetem Ekonomicznym. Obecnie skupia on już 70 naukowców i praktyków z 18 uczelni wyższych w Polsce, którzy zaproponowali już ponad 20 projektów.

Czytaj też: Koronawirus w Wielkopolsce: sprawdź aktualną liczbę zakażonych i mapę zakażeń w regionie

- Zapytaliśmy naukowców - kto chce, może i ma kompetencje, które można wykorzystać w walce z koronawirusem. W ten sposób stworzyliśmy bazę ekspertów z naprawdę różnych dziedzin. Potem poinformowaliśmy wojewodów, marszałków i prezydentów miast w Polsce - chcemy wam pomóc, bezpłatnie pracować nad rozwiązaniami waszych problemów - tłumaczy dr inż. Jakub Jasiczak, SC UEP współtwórca projektu.

W ten sposób do naukowców zaczęły spływać prośby o rozwiązania poszczególnych problemów. Pracowali już m.in. dla Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. W pół dnia udało im się stworzyć wykładnię prawa i procedury postępowania dla osób potrzebujących leków na receptę, ale przebywających w kwarantannie.

Sprawdź:

A naukowcy i praktycy cały czas są gotowi, by rozwiązywać kolejne problemy. Więcej o Wirtualnym Instytucie Kryzysowym można przeczytać na: stronie internetowej.

Platformą, która ma pomóc w koordynowaniu zbiórek publicznych i chęci pomocy od darczyńców jest z kolei www.wsparciedlaszpitala.pl. O tym projekcie dr inż. Jakub Jasiczak mówił szerzej w rozmowie wideo z "Głosem Wielkopolskim" (do obejrzenia powyżej).

Chęć pomocy i informacje o projekcie można zgłaszać na www.wsparciedlaszpitala.pl.

Sprawdź też:

Zobacz też:

1 kwietnia w Polsce weszły w życie kolejne ograniczenia i zasady w związku z epidemią koronawirusa. Za ich złamanie grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł. Masz wątpliwości, czy możesz wyjść na spacer? Jak zrobić zakupy, by przestrzegać nowych zasad?Przejdź dalej i sprawdź zalecenia przygotowane przez rząd  --->

Koronawirus: 17 zasad, które należy stosować. Czy można wyjś...

Koronawirus w ekspresowym tempie przenosi się między państwami. Chociaż zakażenia odnotowano już w wielu miejscach na świecie, wirus nadal jest pewną niewiadomą. Oto mity na temat koronawirusa, w które nie powinieneś wierzyć --->

Mity na temat koronawirusa. Nie powinieneś w to wierzyć!

Koronawirus w Poznaniu - zobacz wideo sprzed szpitala:

Koronawirus w Polsce - mapa na żywo:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski