Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

#WspieramyLokalnyBiznes: Tarcza antykryzysowa – pomoc czy utrudnienie dla najemców lokali w centrach handlowych?

RED
31 marca br. uchwalona została ustawa wprowadzająca w życie tzw. tarczę antykryzysową, na podstawie której przedsiębiorcy mogą otrzymać pomoc w trudnej sytuacji, w której znaleźli się z powodu epidemii koronawirusa. Na jakie wsparcie ze strony państwa mogą liczyć najemcy lokali w galeriach handlowych? Jak interpretować nowe przepisy, staramy się wyjaśnić wraz z ekspertem, radcą prawnym Kamilem Robertem, radcą prawnym z kancelarii Majchrzak Brandt i Wspólnicy z Poznania.

Tarcza antykryzysowa dla najemców lokali w centrach handlowych: Strony umowy bez wzajemnych zobowiązań

W okresie obowiązywania zakazu prowadzenia działalności w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m kw. wygasają wzajemne zobowiązania stron umowy najmu, dzierżawy lub innej podobnej umowy, na mocy której powierzchnia była udostępniona. Strony umowy zostają z tych zobowiązań zwolnione.

W odniesieniu do umowy najmu lokalu, podstawowym zobowiązaniem wynajmującego jest oddanie najemcy lokalu do używania, zaś najemcy – zapłata czynszu wynajmującemu. A że w czasie zakazu prowadzenia działalności strony nie są zobowiązane do wykonania świadczeń wzajemnych, najemca bez żadnych konsekwencji nie musi już ponosić opłat za najem i eksploatację, a wynajmujący nie jest zobowiązany do udostępnienia mu lokalu.

Czytaj też: Jakie ulgi z ZUS w ramach Tarczy antykryzysowej? Kto może skorzystać z ulg? Najważniejsze informacje dla właścicieli firm

Tarcza antykryzysowa dla najemców lokali w centrach handlowych: Warunek niepłacenia czynszu

Nie zawsze jednak najemcy lokali w centrach handlowych będą mogli za najem nie płacić.

– Warunkiem skorzystania z tego rozwiązania jest złożenie wynajmującemu oferty przedłużenia obowiązywania umowy na dotychczasowych warunkach, o okres obowiązywania zakazu przedłużony o sześć miesięcy – tłumaczy Kamil Robert, radca prawny z kancelarii Majchrzak Brandt i Wspólnicy w Poznaniu. – Jeśli więc najemca nie zaoferuje wynajmującemu przedłużenia umowy, umowa nie wygaśnie, a najemca będzie musiał zapłacić wynajmującemu czynsz i wykonywać pozostałe obowiązki wynikające z umowy przez cały czas obowiązywania zakazu.

Najemcy mogą wybrać:

  • przedłużenie umowy najmu o okres zakazu i dodatkowe sześć miesięcy w zamian za niepłacenie czynszu,
  • płacić czynsz podczas zakazu i zakończyć umowę najmu w terminie określonym w dotychczasowej umowie.

Inicjatywa należy więc do najemców. Jeżeli chcą skorzystać z możliwości wygaszenia obowiązków wynikających z umowy, muszą złożyć ofertę w terminie 3 miesięcy od dnia zniesienia zakazu.

Czytaj też: Za okres kwarantanny przysługuje zasiłek chorobowy lub opiekuńczy. Jak go otrzymać?

Zakaz prowadzenia niektórych rodzajów działalności obowiązuje od 14 marca br., na mocy rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego. Oznacza to, że prawa i obowiązki strony umów najmu wygasają od tego dnia. Datą końcową będzie zaś moment wejścia w życie przepisów uchylających zakaz prowadzenia działalności w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m kw.

Tarcza antykryzysowa dla najemców lokali w centrach handlowych: Pomoc czy utrudnienie?

– Przepisy są niestety bardzo niejednoznaczne i nieprecyzyjne. Omawiane regulacje teoretycznie są skierowane do stron wszystkich umów najmu w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m kw. W praktyce nie wiadomo jednak, czy możliwość niepłacenia czynszu najmu będzie dotyczyła tylko tych najemców, którzy rzeczywiście nie mogli prowadzić działalności, ze względu na wprowadzone zakazy, czy również najemców, którzy mogli prowadzić działalność, ale ich przychody uległy zmniejszeniu lub np. ze względu na nieopłacalność działalności w czasie zakazu – zdecydowali się na zamknięcie lokali – wyjaśnia radca prawny.

– Wydaje się, że prawidłowa jest ta pierwsza koncepcja, zaś najemcy, którym nie zakazano prowadzenia działalności będą ewentualnie mogli żądać zmniejszenia czynszu i opłat z powodu nadzwyczajnej zmiany stosunków. Niemniej jednak rodzi to niepewność najemców, co do ich położenia – dodaje Kamil Robert, radca prawny z kancelarii Majchrzak Brandt i Wspólnicy w Poznaniu.

Czytaj także: Kto w ramach Tarczy antykryzysowej jest zwolniony z płacenia składek zusowskich?

Kwestia wygaszenia wzajemnych zobowiązań stron umów nie rozstrzyga też całkowicie sytuacji najemców. Pomimo braku obowiązku wynajmującego do udostępnienia najemcom lokali, oni w dalszym ciągu je zajmują. Zostały tam przecież ich meble, towar itd. Ustawodawca nie określił, czy w takich sytuacjach i na jakiej podstawie wynajmujący mogą żądać od najemców zwrotu opłat za media.

Ponadto z rozwiązań zaproponowanych przez ustawodawcę mogą skorzystać wyłącznie najemcy w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m kw. Oznacza to, że najemcy lokali w obiektach handlowych o mniejszej powierzchni bądź najemcy lokali w obiektach innych niż handlowe, nie będą mogli skorzystać z możliwości niepłacenia czynszu w całości na podstawie tych regulacji. Zdaniem prawnika, przysługiwała im będzie wyłącznie możliwość powołania się na nadzwyczajną zmianę stosunków.

Czytaj tutaj: #WspieramyLokalnyBiznes: Jak firmy mogą przetrwać kryzys? Należy się wspierać!

Pytania dotyczące naszej akcji #WspieramyLokalnyBiznes można kierować pod adres [email protected] lub zadać je dzwoniąc pod numer tel. 502 499 353. Na naszym portalu znajdziesz też porady prawników, którzy odpowiadają na pytania związane z obecną sytuacją.

Koronawirus w Polsce - mapa na żywo:

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski