Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wróciła po dziesiątkach latach nieobecności. W 1939 roku zniszczyli ją Niemcy. Teraz została odtworzona

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Podczas uroczystości upamiętniających prezydenta Stanów Zjednoczonych odsłonięto monument, który ponownie ustawiono na swoim miejscu po kilkudziesięciu latach.
Podczas uroczystości upamiętniających prezydenta Stanów Zjednoczonych odsłonięto monument, który ponownie ustawiono na swoim miejscu po kilkudziesięciu latach. Robert Woźniak
W poznańskim parku upamiętniono zbliżającą się setną rocznice śmierci Woodrowa Wilsona, prezydenta Stanów Zjednoczonych. Był on orędownikiem powstania po pierwszej wojnie światowej niepodległej polski. Podczas ceremonii odsłonięto replikę tablicy upamiętniającej uzyskanie przez USA niepodległości. Została ona zniszczona przez Niemców w 1939 roku.

Tablica wróciła po dziesiątkach lat nieobecności

Tablica pamiątkowa została odtworzona na podstawie jej zdjęć. Stanowiła ona, łącznie z monumentem upamiętniającym prezydenta Woodrow Wilsona wotum wdzięczności Wielkopolan za wsparcie amerykanów w walce o niepodległość Polski.

- Tablica reprezentuje silne więzi Polski i Ameryki - stwierdził pułkownik Miguel Cisneros, asystent Dowódcy Garnizonu Sił Lądowych USA w Poznaniu. - 13 punkt słynnego przemówienia Woodrowa Wilsona to nie był przemijający moment porządku obrad. To było wezwanie do samostanowienia narodów. Wilson był orędownikiem odzyskiwania przez narodu wolności - podkreślił.

Czytaj także: Wielka Złota Pieczęć Miasta Poznania wręczona! Wojciech Pawłowski z kolejnym ważnym wyróżnieniem. Zobacz zdjęcia

Rekonstrukcja tablicy zniszczonej przez Niemców

Sama tablica została zrekonstruowana po dziesiątkach lat nieobecności. Jest ona umieszczona w głazie. Pierwotna tablica została stworzona przez Kazimierza Rucińskiego. Był on wieloletnim rajcą miejskim oraz pierwszym prezesem i założycielem Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania.

- Replika tablicy możemy podziwiać dzięki poznańskiemu Wydziałowi Kultury i jego pracownikom: Rafałowi Ratajczakowi oraz Cezaremu Ostrowskiemu. Włożyli oni ciężką prace w odtworzenie tej tablicy - mówił gospodarz uroczystości.

Replikę tablicy wykonał Roman Kosmala.

Stare Miasto to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i wartych odwiedzenia dzielnic Poznania i zarazem jedna z najstarszych dzielnic miasta. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, jak zmieniła się ta okolica na przestrzeni lat. Możemy się o tym przekonać m.in. dzięki wyjątkowym zdjęciom z archiwum fotograficznego Mogensa Tørsleffa.Tak kiedyś wyglądało Stare Miasto w Poznaniu. Zobacz wyjątkowe, archiwalne zdjęcia miasta --->

Tak kiedyś wyglądało Stare Miasto w Poznaniu. Od tego czasu ...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Miejskie Historie - Trzcianka:

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski