Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wolontariusze na ME w rugby do lat 18 poznali swoje zadania i obowiązki!

Radosław Patroniak
Podczas sobotniego spotkania wolontariuszy w budynku klubowym Posnanii przydały się notatniki i długopisy...
Podczas sobotniego spotkania wolontariuszy w budynku klubowym Posnanii przydały się notatniki i długopisy... Fot. Grzegorz Dembiński
Wielkie sportowe imprezy trudno sobie wyobrazić bez wolontariuszy. Nie zabraknie ich także podczas zbliżających się ME w rugby (11-19 kwietnia).

Przy organizacji turnieju będzie dobrowolnie pracować ponad 300 osób. Większość z nich w dziesięciu ośrodkach wzmocni obsługę techniczną boisk. Mniejszość, a konkretnie 24 osoby, zostani natomiast oddelegowana do opieki nad poszczególnymi drużynami.
Nad grupą „pilotów” zespołów-uczestników Euro do lat 18 czuwać będzie Marcin Gauer, poznaniak mający za sobą bogate doświadczenia przy organizacji dużych imprez sportowych.
– Moja przygoda z wolontariatem zaczęła się pięć lat temu w ramach poznańskiego Eurobasketu. W tym samym roku zaliczyłem jeszcze Turniej Czterech Narodów w Piłce Ręcznej i ME w Hokeju na Trawie. W 2010 r. zostałem kierownikiem reprezentacji laskarzy i przez 1,5 roku zwiedziłem kawał świata. Wreszcie dwa lata temu byłem asystem menedżera ds. wolontariatu podczas piłkarskiego Euro i zarządzałem ekipą 600 osób – wspominał Gauer.
W jego grupie znaleźli się wyselekcjonowani wolontariusze w wieku od 19 do 30 lat, głównie z Poznania i innych wielkopolskich miast. – Będą też przedstawiciele Szczecina, Gdańska, Krakowa i Warszawy. Daliśmy bowiem ogłoszenie w Internecie i wciągnęliśmy w nasz projekt także młodych ludzi spoza naszego regionu. Dla mnie to naturalne, bo dla studentów nie ma ograniczeń, jest za to chęć poznawania ludzi i służenia im pomocą – dodał 27-letni Gauer.
Czym będzie się zajmował wolontariusz z grupy „pierwszego kontaktu”? – Na pewno będzie musiał powitać swoją drużynę na lotnisku albo na promie. A potem musi być do jej dyspozycji praktycznie 24 godziny na dobę. To oznacza, że nie tylko będzie jeździł na mecze i na treningi, ale będzie również spał i stołował się w hotelu, będącym bazą jego ekipy – tłumaczył szef wolontariatu na Euro Rugby.
Przy przydzielaniu zespołów największe znaczenie miała oczywiście znajomość języków. – Jeśli mamy na pokładzie Gruzina, to wiadomo, że musimy go oddelegować do rodaków, tak samo zresztą postąpiliśmy z Ukraińcami mieszkającymi w Polsce. Z kolei studentkaz kierunka skandynawistka będzie zajmować się reprezentacją Szwecji. W innych przypadkach o przydziale zadecydował los – podkreślił Gauer.
Dla wolontariuszy ME w rugby do lat 18 to nie tylko praca, ale również możliwość realizowania sportowych pasji i przeżycia niezapomnianej przygody. – To także szansa na pozyskanie nowych znajomych na fejsie i zdobycia szlifów zawodowych – zakończył szef opiekunów 24. drużyn.

ME w rugby do lat 18 (11-19 kwietnia)
wstęp na wszystkie mecze będzie bezpłatny
elita (Opalenica, Plewiska, Wronki, Pobiedziska, Gniezno): Anglia (obrońca tytułu), Portugalia, Francja, Włochy, Irlandia, Gruzja, Szkocja, Walia.
grupa A (Szamotuły, Pniewy, Poznań, Gniezno, Plewiska): Hiszpania, Holandia, Rosja, Belgia, Polska, Czechy, Niemcy, Rumunia.grupa B (Gniezno, Żerków, Wolsztyn, Szamotuły, Pobiedziska): Szwecja, Austria, Chorwacja, Szwajcaria, Ukraina, Serbia, Luksemburg, Litwa.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski