MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wirus grypy szaleje. Jest też jeden przypadek AH1N1

Daria Kubiak
Od początku roku w regionie odnotowano kilkadziesiąt tysięcy zachorowań na infekcje grypopodobne i grypę. Wykryto również wirus świńskiej grypy.

Od stycznia do marca w Kaliszu, Ostrowie Wielkopolskim oraz w Pleszewie nastąpił znaczny wzrost zachorowań na grypę. W całym regionie tylko w styczniu według danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Poznaniu odnotowano ponad 43 tys. zachorowań.

Grypą pacjenci nazywają wszelkie infekcje, z którymi udają się do lekarzy. W Kaliszu pod tym względem najgorszy był luty a w szczególności czas ferii szkolnych. Początek marca także przyniósł sporo zachorowań. Sytuacja zaczęła się poprawiać dopiero od minionego poniedziałku.

- W ostatnim czasie każdego dnia przyjmuję ponad 40 pacjentów - mówi lekarz Mirosław Gabrysiak, kierownik Przychodni Medycyny Rodzinnej ,,Puls'' w Kaliszu przy ul. Polnej. - Co najmniej połowa tych osób miała krótkotrwałe infekcje grypopodobne. Jednak według mnie po raz pierwszy od kilku lat zachorowań jest aż tak dużo.

W ciągu 1 miesiąca do przychodni trafiało około 3 tysiące osób z infekcjami grypopodobnymi, które leczy się objawowo lekami przeciwzapalnymi i przeciwgorączkowymi. W przypadku wystąpienia powikłań lekarze przepisują antybiotyki.

Dane statystyczne zbierane przez sanepid w Kaliszu wskazują na gwałtowny wzrost zachorowań wywołanych wirusem grypy.
W styczniu do sanepidu wpłynęły 594 zgłoszenia od lekarzy. Natomiast w lutym odnotowano aż 1405 przypadków. W wyniku badań laboratoryjnych potwierdzono jeden przypadek grypy typu A, który wywołuje najcięższy przebieg choroby. Jak zaznacza Barbara Gogolewska, dyrektorka Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Kaliszu, zachorowania wzrosły w lutym aż o ponad 200 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubr. Z kolei w pierwszym tygodniu marca liczba zachorowań była 9-krotnie wyższa niż w marcu ubr. Od początku roku w Kaliszu zanotowano 2660 zachorowań.

W sąsiednim Ostrowie Wielkopolskim od początku stycznia zanotowano 19 tysięcy zachorowań. W ciągu tygodnia stwierdzano nawet 3 tysiące zachorowań tylko na grypę, nie licząc zwykłych przeziębień.

Jak informuje Andrzej Biliński, dyrektor PSS-E w Ostrowie miasto nawiedziła epidemia grypy mieszanej wywoływanej przez wirusy typu A jak i B. W jednym przypadku był to wirus AH1N1 - świńskiej grypy.

Niektóre szpitale, na przykład w Pleszewie i w Kaliszu wprowadziły okresowe zakazy odwiedzin chorych wobec osób z objawami infekcji.

Grypy nie należy lekceważyć z powodu powikłań, jakie może wywołać. Niewyleczona grypa może spowodować zapalenie oskrzeli lub płuc, zapalenie zatok, a także zapalenie mięśnia sercowego i opon mózgowych. Dlatego należy stosować się ściśle do zaleceń lekarza.

ZiemiaKaliska.com.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski