Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wioślarstwo: Tryton Poznań świętował jubileusz 100-lecia

Jacek Pałuba
Lepszego prezentu na jubileusz stulecia istnienia, członkowie i sympatycy Poznańskiego Towarzystwa Wioślarzy "Tryton", nie mogli sobie wymarzyć. Brązowy medal Julii Michalskiej (wspólnie z Magdaleną Fularczyk), w wioślarskich dwójkach podwójnych w Londynie, to właśnie największy sukces w długiej historii Trytona.

Jubileuszowe uroczystości odbyły się w auli poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Wojciech Tadeuszak, prezes PTW Tryton, zauważył że te minione sto lat, to przynajmniej pięć, czy sześć pokoleń ludzi, którzy od 1912 roku tworzyli historię towarzystwa. Poczynając od pierwszego prezesa Franciszka Budzyńskiego, aż do dzisiaj, tysiące zapaleńców i ludzi kochających wioślarstwo, na przystani nad Wartą, realizowało swoje sportowe zamierzenia i marzenia. Były piękne sukcesy już po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Zawodnicy Trytona zdobywali medale mistrzostw Polski i z powodzeniem walczyli w regatach międzynarodowych.

Po tragicznym okresie drugiej wojny światowej, przyszedł czas ciężkiej pracy przy odbudowie klubu. Trwało to bardzo długo, bo aż do początku lat siedemdziesiątych XX wieku, ale na pewno było warto. W latach 60. poprzedniego wieku na polskich i międzynarodowych torach regatowych brylował niestrudzony Eugeniusz Kubiak, dwunastokrotny mistrz kraju, uczestnik igrzysk olimpijskich w Tokio 1964. 73-letni dzisiaj pan Eugeniusz, kilka tygodni temu przepłynął z okazji jubileuszu sto kilometrów Wartą z Poznania z Sierakowa!

Obok Eugeniusza Kubiaka wyróżniała się brązowa medalistka igrzysk olimpijskich z Londynu Julia Michalska-Płotkowiak, która podobnie jak jej szkoleniowiec klubowy i reprezentacyjny Marcin Witkowski, zostali wyróżnieni honorowym członkostwem PTW Tryton. Kierownictwo Trytona pamiętało także o Magdzie Fularczyk (dzisiaj Bydgostia), która przecież jeszcze jako zawodniczka tego klubu wywalczyła z Julią Michalską mistrzostwo świata w 2009 roku na jeziorze Maltańskim oraz brąz MŚ i srebro mistrzostw Europy w 2010 roku.

Nie zabrakło życzeń sukcesów dla Trytona w następnych latach. Takie padły z ust przedstawicieli władz samorządowych i miejskich, m.in.: Ryszarda Grobelnego - prezydenta miast Poznania, Ewy Bąk - dyrektor Wydziału Sportu miasta Poznania, Tomasz Wiktora - dyrektora departamentu kultury fizycznej i sportu urzędu marszałkowskiego Wielkopolski, Mieczysława Ferenca - członka zarządu starostwa powiatowego w Poznaniu. Były również życzenia środowiska wioślarskiego: Henryka Bosia - wiceprezesa Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich oraz Aleksandra Daniela - szefa Wielkopolskiego Związku Towarzystw Wioślarskich. O Trytonie pamiętały też kluby: KW-04 Poznań, Posnania, Polonia Poznań, Gopło Kruszwica, PTW Płock czy Bydgostia Bydgoszcz.

A po oficjalnym spotkaniu w klubowej siedzibie przy ul. Piastowskiej 38, członkowie i sympatycy Trytona jeszcze długo rozmawiali nie tylko o historii, ale też o przyszłości klubu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski