Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiosenny peleton w Wielkopolskim Parku Narodowym. Ponad 300 osób wzięło udział w rajdzie z Komornik do Szreniawy

Radosław Patroniak
Radosław Patroniak
Peleton rowerzystów na nowej ścieżce z Komornik do Szreniawy wyglądał imponująco
Peleton rowerzystów na nowej ścieżce z Komornik do Szreniawy wyglądał imponująco Archiwum Zakręconych Plewisk
Ponad 300 rowerzystów przyjechało do Komornik na Rajd Rowerowy "Poszukaj z nami wiosny". To rekordowy w tym sezonie rajd rowerowy w aglomeracji poznańskiej. Uczestników było tak wielu, że po starcie zapełnili szczelnie całe 1,1 km nowej ścieżki rowerowej Komorniki-Szreniawa.

Rajd w niedzielę 20 marca 2022 r., w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, przygotowały Gmina Komorniki, Powiat Poznański, GOSiR Komorniki i rowerowa grupa „Zakręcone Plewiska”. Okazją było oficjalne oddanie do użytku drogi dla rowerów z okolic stadionu GOSiR Komorniki do wiaduktu kolejowego w Szreniawie. Nową ścieżkę podczas rajdu przetestowało ponad 300 rowerzystów. Większość z nich stanowiły całe rodziny z dziećmi. Spora część uczestników przyjechała z terenu samej gminy - z Komornik, Plewisk, Wir, Głuchowa, Rosnowa.. Jednak znacząco był także reprezentowany Poznań i inne miejscowości aglomeracji: Luboń, Puszczykowo, Dąbrowa, Dopiewo, Konarzewo. Pojawili się nawet rowerzyści z Inowrocławia.

Gmina Komorniki i GOSiR Komorniki zajęły się organizacją biura rajdu oraz rowerowego festynu przy gminnym stadionie leżącym tuż przy ścieżce rowerowej. Za przygotowanie trasy jazdy oraz poprowadzenie samego rajdu odpowiadały Zakręcone Plewiska, grupa rowerzystów działająca na terenie gminy i powiatu. Trasa długości 14-kilometrów wiodła drogami rowerowymi po Szlaku Jana Pawła II i Szlaku Niepodległości. Przebiegała m.in. w pobliżu Jeziora Jarosławieckiego i Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. - Po niedawnych wichurach na trasie jeszcze leżą zwalone drzewa i gałęzie. Podczas inspekcji trasy część z nich usunęliśmy, dokonaliśmy też zmiany w trasie rajdu, żeby ominąć zwalone drzewo zaraz po ostrym zjeździe - mówi Sebastian Szczęsny z Zakręconych Plewisk. Tempo rajdu i droga były dostosowane do możliwości rodzin z dziećmi.

- Na leśnych drogach peleton rozciągnął się na długość prawie dwóch kilometrów, ale rajd zabezpieczało jedenastu uczestników naszej grupy. Dbaliśmy o sprawny przebieg przejazdu, pomagaliśmy na trudniejszych odcinkach, naprawialiśmy na bieżąco przebite dętki i drobne awarie takie jak problem z łańcuchem - wspomina Łukasz Oczujda z Zakręconych Plewisk.

Na mecie rajdu czekał ciepły posiłek - zupa z kotła oraz loteria z nagrodą - rowerem MTB przygotowane przez Urząd Gminy, Powiat Poznański i GOSiR Komorniki. Te instytucje oraz centa Sportowe Rezon Plewiska i High Fit Komorniki ufundowały dodatkowo nagrody w quizie „101 Rowerowych Pytań” organizowanym przez Zakręcone Plewiska.

Zobacz też: Zakręcone Plewiska mają już ponad 700 członków

- Ta ścieżka jest dla nas ważna nie tylko z punktu widzenia mieszkańców gminy, To także podniesienie jej atrakcyjności na turystycznej mapie Wielkopolski - mówi Jan Broda, wójt Komornik. Tędy przebiega “Greiserówka” - najlepsza droga dojazdowa do Wielkopolskiego Parku Narodowego z zachodnich dzielnic Poznania oraz z zachodnich i północno-zachodnich gmin Powiatu Poznańskiego: Komornik, Dopiewa, Tarnowa Podgórnego, Rokietnicy, Suchego Lasu. To w większości jezdnia z betonowych płyt, bez pobocza.

- Nie tylko nieprzyjemnie się nią jedzie rowerem, ale i mało bezpiecznie z powodu dużego nasilenia ruchu samochodowego, zwłaszcza w weekendy - ocenia Jakub Skrzypczak z Zakręconych Plewisk. Nowy odcinek nie jest długi - liczy nieco ponad 1,1 km. Jednak przebiega po kluczowym odcinku - prawie od zjazdu ze starej trasy Poznań-Wrocław do pierwszego skrzyżowania „Greiserówki” z drogami gruntowymi do WPN. Będzie także służył mieszkańcom domów w Komornikach po obu stronach tej drogi osiedla Poetów i osiedla Kompozytorów.

Organizatorzy rajdu mówią, że najlepszą nagrodą były dla nich uśmiechy i podziękowania od uczestników.- To było dla nas duże wyzwanie organizacyjne, bo tydzień wcześniej nasz największy do tej pory rajd zgromadził 180 rowerzystów - mówi Jakub Skrzypczak z Zakręconych Plewisk. - Jednak okazało się, że nasze procedury bezpieczeństwa i zgranie sprawdza się nawet przy tak dużych imprezach. Mamy już zapytania z kolejnych gmin o możliwość współpracy przy podobnych wydarzeniach - dodaje Daniel „Pająk” Pajączkowski z Zakręconych Plewisk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Bajerski po meczu Abramczyk Polonia Bydgoszcz - Orzeł Łódź

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski