Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wigilia 2014: Żłóbki już są w poznańskich kościołach [ZDJĘCIA]

Joanna Labuda
Wigilia 2014: Żłóbki już w kościołach [ZDJĘCIA]
Wigilia 2014: Żłóbki już w kościołach [ZDJĘCIA] Maciej Urbanowski
W kościele ojców Franciszkanów przy placu Bernardyńskim zobaczyć można największy ruchomy żłóbek w Polsce.

Żłóbek z sianem, Maryja, święty Józef i dzieciątko. Tuż obok nich stojący pasterze, zwierzęta i przedstawiciele wszystkich narodów. Taki obraz już teraz zobaczyć można w poznańskich kościołach. Niektóre szopki zachwycają pomysłowością i oryginalnością, inne prostotą. Jedno jest pewne - żłóbki na stałe wpisały się w krajobraz przeżywania świąt Bożego Narodzenia.

Ten najbardziej spektakularny z pomocą wolontariuszy co roku budują Franciszkanie. Na żłóbek, który znajduje się w kościele przy placu Bernardyńskim w tym roku składa się z około 400 figur, w tym 20 elementów ruchomych. Najbardziej imponująca jest jednak jego wielkość. Kilkupiętrowa budowla ma 27 metrów głębokości, 14 metrów szerokości i 16,5 metra wysokości.
Podczas montowania największego żłóbka w Polsce, ojcowie Franciszkanie, przygotowują dla poznaniaków niespodziankę w formie nowych elementów. W tym roku po lewej stronie groty zamiast polskiej wsi, pojawi się przestrzeń pustynna i pastwiska.

- Chcemy ten sposób pokazać, że bez względu na wszystko, Bóg przychodzi do każdego, kto na niego czeka - wyjaśnia o. Leonard Bielecki. Ale polskich akcentów również nie zabraknie. Wśród przedstawicieli wszystkich narodów, obok Eskimosa, Indianina i przedstawiciela Afryki, Polskę reprezentują krakowiak i krakowianka. Według o. Leonarda Bieleckiego mieszkańców może zdziwić jeszcze jeden element.

- Na pierwszy rzut oka do reszty figur nie pasuje... słoń. Jest to symbol dalekiego wschodu, czyli miejsca, z którego przybyli mędrcy - tłumaczy.

Wyjątkowy charakter tegorocznego żłóbka podkreśla układ gwiazd. Jest on dokładnie taki sam, jak ten sprzed dwóch tysięcy lat nad Betlejem. Uroczyste odsłonięcie bożonarodzeniowego żłóbka nastąpi podczas pasterki w Wigilię, a oglądać go będzie można do 2 lutego. "Chodzącą szopkę" zobaczyć można także, wybierając się na Wzgórze Świętego Wojciecha.

W tamtejszym kościele od 30 lat poznaniacy mogą podziwiać szopkę, w której występują postacie historyczne. Dziś, trudno wyobrazić sobie udekorowaną świątynię bez szopki. Dlatego nie zabraknie jej również w kościele pw. Wszystkich Świętych przy Grobli, kościele pw. NMP Wspomożenia Wiernych przy ulicy Wronieckiej oraz świątyni jezuitów pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Boskiej Pocieszenia przy ulicy Szewskiej.

Równie wyjątkowy żłóbek bożonarodzeniowy już po raz dziewiąty stanął nie w kościele a we wnętrzu terminalu Portu Lotniczego Poznań Ławica. Jego pomysłodawcą jest pochodzący z Wielkopolski ksiądz Witold Broniewski, a autorem artysta rzeźbiarz Jerzy Kopeć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski