Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolskie firmy mogłyby odbudować Ukrainę? "W naszych przetargach praktycznie nie pojawiają się polskie firmy"

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Niewielu wielkopolskich przedsiębiorców wie jakie możliwości dają kontrakty z organizacjami międzynarodowymi, stanowiące nowe rynki zbytu.
Niewielu wielkopolskich przedsiębiorców wie jakie możliwości dają kontrakty z organizacjami międzynarodowymi, stanowiące nowe rynki zbytu. Waldemar Wylegalski
Niewielu wielkopolskich przedsiębiorców wie jakie możliwości dają kontrakty z organizacjami międzynarodowymi, stanowiące nowe rynki zbytu. Tymczasem organizacje działające w wielu krajach, takie jak m.in. ONZ, NATO, czy Bank Światowy, wydają rocznie na swoje funkcjonowanie 65 mld dol. - Chcemy zmienić sposób myślenia o tych organizacjach, aby przedsiębiorcy zaczęli je postrzegać jako partnerzy biznesowi — mówił Artur Dąbkowski z Ministerstwa Rozwoju i Technologii, podczas konferencji poświęconej ekspansji na rynki zagraniczne, także w ramach pomocy dla Ukrainy.

Wielkopolskie firmy mogłyby odbudowywać Ukrainę

Już teraz szacuje się, że koszt odbudowy Ukrainy ze zniszczeń wojennych sięga 500 mld dolarów. Kwota ta, z każdym zrzuconym przez Rosję pociskiem, stale rośnie. Jedną z organizacji, które będą finansowały odbudowę, będzie Bank Światowy.

- W naszych przetargach praktycznie nie pojawiają się polskie firmy, a my działamy niemal w każdym sektorze

— stwierdziła Barbara Ziołkowska z biura banku w Kijowie. Jak wskazywała, jedną z barier rozwoju jest silnie rozbudowana w tym kraju biurokracja.

Inną formą pozyskania nowego rynku są kontrakty z armią amerykańską, której oddziały stacjonują także w Wielkopolsce, organizująca u nas przetargi. - Amerykańskie wojsko wydało na swoje utrzymanie u nas 780 mln dol., z czego polskie firmy zarobiły ok. 10 proc. - informował Artur Dąbkowski.

- Zarejestrowany poprzez specjalną platformę dostawca armii amerykańskiej nie płaci VAT, PIT i CIT, bo staje się amerykańskim przedsiębiorcą - podkreślał.

Obserwuj nas także na Google News

Wielkopolskie firmy mogą liczyć na nowe rynki zbytu?

Celem organizacji konferencji było zwrócenie uwagi przedsiębiorców z Wielkopolski i zachodniej części Polski na możliwości, jakie daje współpraca z organizacjami międzynarodowymi, także w kontekście przyszłej odbudowy Ukrainy.

- Tylko 9 proc. przedsiębiorców nie odczuło skutków pandemii. Chcemy pokazać, że jest jakieś światełko w tunelu i nowe rynki zbytu dla naszych przedsiębiorców

— stwierdził mec. Paweł Sendrowski z Wielkopolskiej Grupy Prawniczej, która była współorganizatorem wydarzenia, wraz z Poznańskim biurem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Patronem medialnym konferencji jest „Głos Wielkopolski”.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Największa kopalnia gazu ziemnego leży w Wielkopolsce i wydobywa ponad miliard metrów sześciennych gazu rocznie. Może oczyszczać nawet 200 tysięcy metrów sześciennych gazu ziemnego na godzinę.Zobacz, jak wygląda "polski Kuwejt" --->

Zobacz jak wydobywa się gaz w polskim Kuwejcie. Największa k...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski