MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolskie Centrum Onkologii: Pakiet dla pacjentów po usunięciu krtani pomaga im w walce o głos [ZDJĘCIA]

Marta Żbikowska
Od tego roku, każdy pacjent po usunięciu krtani opuszczający poznańską placówkę na Garbarach otrzymuje zestaw pozwalający odpowiednio pielęgnować stomę, czyli otwór, przez który powietrze wpada bezpośrednio do płuc.
Od tego roku, każdy pacjent po usunięciu krtani opuszczający poznańską placówkę na Garbarach otrzymuje zestaw pozwalający odpowiednio pielęgnować stomę, czyli otwór, przez który powietrze wpada bezpośrednio do płuc. Łukasz Gdak
Wielkopolskie Centrum Onkologii co roku opuszcza około 70 osób po operacji usunięcia krtani. Opuszczenie szpitala to dla nich krok w zupełnie nowe życie. W walce o jego jakość pomaga pacjentom zespół specjalistów ze wsparciem coraz bardziej nowoczesnego sprzętu. Każdy chory po całkowitej laryngektomii w WCO otrzymuje nowoczesny pakiet do pielęgnacji.

Laryngektomia to zabieg, który nie tylko okalecza fizycznie, ale też pozostawia spustoszenie w psychice pacjenta. Pozbawia go bowiem jednej z najważniejszych funkcji społecznych, jaką jest komunikacja za pomocą głosu. Od tego roku, każdy pacjent po usunięciu krtani opuszczający poznańską placówkę na Garbarach otrzymuje zestaw pozwalający odpowiednio pielęgnować stomę, czyli otwór, przez który powietrze wpada bezpośrednio do płuc. Funkcję nosa i pozostałych części górnego odcinka dróg oddechowych zastępują coraz bardziej udoskonalane rozwiązania.

Czytaj też: 65-lecie Wielkopolskiego Centrum Onkologii: Na Garbarach jest już robot operacyjny, czas na protony

W pakiecie znajdują się produkty na dzień, wśród których są filtry pozwalające na zachowanie wilgotności wdychanego powietrza. – Jeśli pacjent używa protezy głosowej, wystarczy lekko nacisnąć taki filtr, żeby mówić – tłumaczu Justyna Gąsior firmy Atos Medical, która jest dystrybutorem pakietów dla pacjentów po usunięciu krtani.

W zestawie znajduje się także nakładka pozwalająca na korzystanie z prysznica, filtry umożliwiające oczyszczanie powietrza podczas wychodzenia z domu oraz wymienniki zapewniające komfortowy sen w nocy. Nowością są wymienniki FreeHands, dzięki którym pacjent może mówić nie używając rąk, czyli bez ciągłego naciskania filtra.

– Korzyści z zastosowania pakietu widoczne są już tuż po operacji – mówi Anita Szymańska, która w Klinice Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej UMP przy ul. Garbary pielęgnuje pacjentów po zabiegach. – Zamiast metalowej rurki pacjent otrzymuje rurkę silikonową, co sprawia, że rana pooperacyjna goi się szybciej.

Metalowa rurka była usuwana po 14 dniach od operacji i zastępowana plastikową, sztywną rurką. Z rurką silikonową gojenie rany trwa sześć dni, a w siódmej dobie pacjent podejmuje próbę picia.

W zasadzie od razu chory trafia pod opiekę logopedy i foniatry, co jest pierwszym krokiem w nauce mowy. – To, co jest najbardziej zauważalne w pracy z pacjentami korzystającymi z pakietów, to lepsze oddychanie i dużo mniejszy kaszel – mówi Dominika Kozłowska-Wojnar, logopeda.

– Odruch kaszlowy sprawia, że rana pooperacyjna goi się gorzej, a przy odpowiednim nawilżaniu i ogrzewaniu powietrza przez specjalne filtry, pacjent czuje większy komfort – dodaje Anna Reetz-Kolasińska, lekarz foniatra.

Po operacji usunięcia krtani pacjenci uczą się mowy od nowa. Nie jest to łatwe. Niektórym brak jest motywacji, inni nie potrafią pogodzić się z tym, że już nigdy nie będą mogli mówić tak, jak wcześniej. Mowa uzyskana w wyniku rehabilitacji głosowej, różni się od tej naturalnej, powstającej dzięki krtani i strunom głosowym. – W im lepszym stanie jest pacjent, tym chętniej podejmuje rehabilitację i ma większą szansę na powrót do aktywności – mówi Sławomir Marszałek, fizjoterapeuta.

Nowoczesne rozwiązania pozwalają pacjentom przystosować się do nowych warunków życia po utracie głosu. W Polsce takich chorych jest ok. 1400 rocznie. – Pakiet dla pacjentów po całkowitej laryngektomii, który w wielu krajach jest standardem, u nas nie jest refundowany – mówi prof. Wojciech Golusiński, kierownik Kliniki Chirurgii Głowy i Szyi w WCO. – Nasi chorzy otrzymują go dzięki darowiznom, które firma przekazuje aptece szpitalnej.

Pielęgniarki z kalendarza. Zobacz kadrę WCO na kartach kalendarza:

Rok 2019 otwiera Anita Szymańska, pielęgniarka oddziałowa Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej. To ona jest "dziewczyną stycznia". Na kartach kolejnych miesięcy pojawiają się jej koleżanki (i kolega) - pielęgniarki (i pielęgniarz) z Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Czytaj dalej --->

Poznań: Pielęgniarki z kalendarza. Zobacz kadrę Wielkopolski...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski