Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolskie atrakcje: szlakiem drewnianych kościołów w Puszczy Zielonka

OPRAC.:
Karol Pomeranek
Karol Pomeranek
Co ciekawe na terenie woj. wielkopolskiego do rejestru zabytków wpisane są 224 kościoły. Zapraszamy do odwiedzenia tych położonych na terenie Puszczy Zielonka.
Co ciekawe na terenie woj. wielkopolskiego do rejestru zabytków wpisane są 224 kościoły. Zapraszamy do odwiedzenia tych położonych na terenie Puszczy Zielonka. Google Maps
Drewniane kościółki mają rzesze miłośników i bezsprzecznie swój niepowtarzalny urok. W samej Wielkopolsce zachowało się ich ponad dwieście, z czego kilkanaście na terenie Puszczy Zielonka. Trasa proponowanej wycieczki liczy 80 kilometrów.

Kościoły drewniane – w ocenie autorów serwisu tematycznego kosciolydrewniane.pl – należą do szczególnej kategorii zabytków naszego kraju, są stosunkowo nietrwałym świadkiem dawnych czasów.

Czytaj także: Z czego słynie Wielkopolska? O czym turystyczni przewodnicy opowiadają najczęściej?

– Występujące kiedyś powszechnie z każdym rokiem ubywa ich, pozostając rzadkością. Szczególnie bolesnym jest fakt zniszczeń, podpaleń, kradzieży w kraju, który podobno tak ceni się kulturę i tradycję. Architektura ich ściśle powiązana jest z miejscową sztuką ludową, dlatego wyodrębniły się różne typy budownictwa. Mamy do czynienia z kościołami charakterystycznymi dla Podhala, Małopolski, Mazowsza, Śląska czy Wielkopolski.

Co ciekawe na terenie woj. wielkopolskiego do rejestru zabytków wpisane są 224 kościoły. Zapraszamy do odwiedzenia tych położonych na terenie Puszczy Zielonka.

Długa Goślina (0 km) – Skoki (17 km) – Rejowiec (7 km) – Kiszkowo (9 km) – Sławno (8 km) – Węglewo (10 km), Uzarzewo (18 km) i Wierzenica (7 km). Trasę długości 80 km proponuje Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

– Trasę rozpoczynamy w Długiej Goślinie (powiat poznański), gdzie znajduje się kościół pw. św. Marii Magdaleny. Kolejnym punktem na trasie będą Skoki, gdzie zwiedzimy kościół pw. św. Mikołaja Biskupa. Wracamy do szosy numer 196 i skręcamy w lewo. Po przejechaniu około 6 km skręcamy w prawo na szosę numer 197. Następną drewnianą atrakcją turystyczną na trasie zwiedzania jest położony zaledwie 1 km dalej kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rejowcu. Jedziemy ponownie szosą numer 197 na południowy wschód. 9 km dalej dojedziemy do Kiszkowa, gdzie kolejnym zabytkiem będzie kościół pw. św. Jana Chrzciciela. Dalej szosą numer 197 w kierunku wschodnim udamy się do położonej 6 km dalej wsi Sławno, gdzie zwiedzimy kościół pw. św. Rozalii pełniący funkcję kaplicy cmentarnej. Opuszczając Sławno jedziemy na południe w kierunku Skrzetuszewa. Dalej mijamy Rybitwy oraz skręcamy w prawo na Latalice. Jedziemy do Węglewa. Następnym punktem na trasie zwiedzania jest kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Z Węglewa jedziemy na południe do drogi nr 194, gdzie skręcamy w lewo do Uzarzewa. W centrum wsi znajduje się ładny szachulcowy kościół pw. św. Michała Archanioła. Z Uzarzewa wracamy do drogi głównej i po ok. 2 km skręcamy w prawo do Wierzenicy. Ostatnim drewnianym kościołem na trasie będzie świątynia pw. św. Mikołaja Biskupa w Wierzenicy.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

Turystyczna Wielkopolska:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski