Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska: Zdrowie zamiast papierosa. Zbadaj dziś swoje płuca

PEJ
Czwartek to Światowym Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Z tej okazji w trzech wielkopolskich miastach odbywa się akcja "Zdrowie zamiast palenia". Przyjdź i zbadaj się!

Akcja "Zdrowie zamiast papierosa" odbywa się przez cały czwartek w trzech wielkopolskich szpitalach. W Poznaniu na bezpłatne badania można zgłosić się do Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii przy ul. Szamarzewskiego 62. W Koninie badania trwają w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym przy ul. Szpitalnej 45. A w Kaliszu - w Wojewódzkim Specjalistycznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy - Wolica k. Kalisza przy ul. Śródmiejskiej 34.

Akcja trwa w godz. 9-15. Jakie badania można wykonać? To m.in. tomografia klatki piersiowej, pomiar stężenia dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu, badanie objętości płuc, ciśnienia czy poziomu cukru we krwi.

Bezpłatne badanie to jednak nie wszystko. Każdy kto podczas akcji zdecyduje się wyrzucić papierosa, a najlepiej całą paczkę, dostanie zdrową przekąskę - jabłko.

Akcję: „Zdrowie zamiast papierosa” organizuje Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. - Chcemy zwrócić uwagę jak szkodliwe jest palenie papierosów i zachęcić wszystkich do rzucenia palenia – mówi Mateusz Klemenski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego. – Podczas akcji zwracać będziemy także uwagę jak niebezpieczne dla zdrowia jest bierne palenie u osób przebywających w otoczeniu osób palących papierosy.

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu narodził się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia. W następnych latach akcja objęła swoim zasięgiem wszystkie stany i większość palaczy. W Polsce Dzień Rzucania Palenia obchodzimy od 1991 roku.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES [email protected]!

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski