MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska: Zachorowania na boreliozę wśród ludzi i zwierząt. Sprawdź, jak rozpoznać chorobę, jak ją leczyć i zapobiegać

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Latem jesteśmy szczególnie narażeni na kontakt z kleszczami. Ich aktywność zaczyna się wiosną i trwa aż do późnej jesieni. Ukąszenie przez kleszcza może prowadzić do boreliozy, na którą narażeni są zarówno ludzie, jak i zwierzęta.
Latem jesteśmy szczególnie narażeni na kontakt z kleszczami. Ich aktywność zaczyna się wiosną i trwa aż do późnej jesieni. Ukąszenie przez kleszcza może prowadzić do boreliozy, na którą narażeni są zarówno ludzie, jak i zwierzęta. Mateusz Wróblewski
Latem jesteśmy szczególnie narażeni na kontakt z kleszczami. Ich aktywność zaczyna się wiosną i trwa aż do późnej jesieni. Ukąszenie przez kleszcza może prowadzić do boreliozy, na którą narażeni są zarówno ludzie, jak i zwierzęta.

Od początku roku do 8 lipca Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu zanotowała 47 potwierdzonych zachorowań na boreliozę. W całym poprzednim roku zgłoszonych zachorowań wśród poznaniaków było aż 199. Tegoroczne półrocze wypada lepiej w porównaniu do półrocza 2018, ponieważ wtedy potwierdzonych zachorowań było 52, czyli o 4 więcej niż w tym półroczu. Jak twierdzi rzecznik Powiatowej Stacji Sanitrno-Epidemiologicznej w Poznaniu - Cyryla Staszewska - spadek potwierdzonych zachorowań jest skutkiem większej świadomości ludzi oraz coraz lepszej diagnostyki.

Zobacz również: Będą równi i równiejsi pacjenci? Resort zdrowia ma pomysł na polepszenie menu w szpitalach, ale tylko dla wybranych

Czym jest borelioza?

Borelioza jest chorobą zakaźną, wywołaną przez bakterie Borrelia burgdorferi. Jest to najczęściej występująca choroba przenoszona przez kleszcze. Człowiek może ją nabyć po kontakcie z zarażonym kleszczem. Jednak jak mówi dr Andrzej Trybusz, nie zawsze kleszcz musi oznaczać boreliozę. Żeby doszło do zakażenia, kleszcz musi przebywać na skórze człowieka przynajmniej 12 godzin.

Borelioza objawy i diagnozowanie

Borelioza przejawia się najczęściej tak zwanym rumieniem wędrującym, który pojawia się na skórze chorej osoby dopiero po kilku tygodniach od ukąszenia. Należy więc obserwować miejsce, w którym mieliśmy kleszcza, aby móc jak najwcześniej zareagować. Rumień jest pierwszym objawem choroby, jednak zdarza się, że nie pojawia się on u osoby zarażonej. Jeśli jednak po styczności z kleszczem występują typowe dla grypy objawy oraz złe samopoczucie, to również może sygnalizować boreliozę, więc powinniśmy skontaktować się z lekarzem - mówi dr Andrzej Trybusz.

Borelioza jest chorobą bakteryjną, którą leczymy antybiotykami. Taka terapia najczęściej trwa kilka tygodni. Nieleczona borelioza w przyszłości może doprowadzić do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych oraz mózgu, zapalenia nerwów, zapalenia stawów lub zaburzenia rytmu pracy serca.

Czytaj także: Kryzys lekowy w Polsce! Brakuje ok. 500 leków. Nie ma ich w aptekach i hurtowniach. Pacjenci nie wiedzą co robić

Borelioza u zwierząt

Borelioza jest chorobą, którą zarazić się mogą także zwierzęta. Najczęściej dotyka ona psów. Jak mówi weterynarz z Centrum Stomatologii Psa i Kota - Adam Karaś, ta choroba u zwierząt występuje rzadko. Jeśli jednak u zwierzęcia wykryje się boreliozę konieczne jest leczenie.

- Najpopularniejszą formą leczenie boreliozy u zwierząt jest podobnie jak u ludzi, antybiotykoterapia. Trwa ona zazwyczaj od 4 do 6 tygodni - mówi Adam Karaś.

Jak objawia się borelioza u zwierząt?

- Borelioza zaczyna się objawiać po kilku miesiącach od ukąszenia przez kleszcza. Wówczas u zwierzęcia może występować wysoka temperatura, obrzęki stawów i zwyrodnienia. Choroba ta może prowadzić także do zapalenia wątroby lub uszkodzenia nerek, co objawia się wymiotami - informuje Adam Karaś i dodaje, że boreliozę wykrywa się poprzez badania krwi. Możemy także poddać badaniu kleszcza, który ukąsił zwierzę i w ten sposób sprawdzić, czy istnieje ryzyko zarażenia boreliozą.

Boreliozie u zwierząt mogą zapobiegać szczepienia, jednak są one mało popularne ze względu na rzadkość występowania tej choroby.

Zapobieganie boreliozie

Kleszcze żyją powszechnie w miejscach wilgotnych. Można spotkać je w lasach, na łąkach oraz w parkach. Aby uchronić się przed ukąszeniem, należy w miejscach zalesionych chronić ciało i używać środków odstraszających kleszcze. Po spacerze w miejsce, w którym mogą występować kleszcze, powinno się dokładnie sprawdzić ciało, a w razie ukąszenia, jak najszybciej usunąć kleszcza.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski