Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska Teraz - region, w którym żyjemy, na zdjęciach czterech fotografów [ZDJĘCIA]

Kamil Babacz
Adrian Wykrota fotografuje m.in. współczesne polskie wesela.
Adrian Wykrota fotografuje m.in. współczesne polskie wesela. Adrian Wykrota
To, co nas codziennie otacza, przyjmujemy za oczywiste. Nawet nie dostrzegamy przestrzeni, w której żyjemy, do momentu, w której nagle się zupełnie zmieni. Mariusz Forecki, jeden z twórców projektu fotograficznego Wielkopolska Teraz, uważa jednak, że właśnie to, co nam najbliższe i pozornie niezmienne, wymaga dokumentacji.

Kilkanaście lat temu Mariusz Forecki zrobił zdjęcia polskich dworców - pełnych śpiących na podłogach ludzi. Dziś ten obrazek jest już nieco egzotyczny - spać można jeszcze na lotniskach, ale gdy ułożymy się w pozycji poziomej na dworcu, momentalnie "wypionuje" nas Straż Ochrony Kolei. - Dworce kolejowe są dziś zupełnie inne niż wtedy, kiedy dało się na nich mieszkać. Kiedy robiłem te zdjęcia, wydawało mi się, że tak będzie zawsze. Myślę, że powinniśmy fotografować to wszystko, co wydaje nam się, że będzie zawsze - mówi.

Razem z trójką innych fotografów - Michałem Adamskim, Andrzejem Doboszem i Adrianem Wykrotą - powołał do życia projekt Wielkopolska Teraz. Fotografują nasze województwo takie, jakie jest w tej chwili. Zdjęcia - wraz z opisem ich kontekstu i materiałami filmowymi, publikują na stronie wielkopolskateraz.pl. Fotografie mają uchwycić specyfikę regionu i zmiany, jakie w nim następują. Okazuje się, że ma on mnóstwo twarzy - czasem tylko trzeba zjechać z autostrady, zatrzymać się w miasteczku i porozmawiać z mieszkańcami.

- Wesele we wsi Bardo jest tak samo ważne, jak Juwenalia w Poznaniu, jarociński festiwal rockowy czy biesiada dudziarska w Zbąszyniu. Cała Wielkopolska przesiąknięta jest wymieszaną tradycją rozmaitych narodów i kultur, jakie przewinęły się przez nasz region w ciągu wieków. 25 lat od przemian systemowych kraju przywdziała nową, europejską skórę. I to warto udokumentować - przekonują twórcy projektu.

Michał Adamski, kilkunastokrotnie nagrodzony w konkursach (m.in. finalista Grand Press Photo 2013) portretuje przede wszystkim życie wsi. Jego najnowszy projekt, inspirowany 25-leciem wolnych wyborów samorządowych, poświęcony jest sołtysom. Na jego zdjęciach doskonale widać, że tę funkcję pełnią inne osoby, niż kilkanaście lat temu - to coraz częściej kobiety. Wykonują pełen przekrój zawodów. Są wśród nich między innymi graficy i pielęgniarki.

- Chciałem zacząć od wójtów i burmistrzów, ale okazało się, że najbliżej potrzeb społeczności są sołtysi. Zarabiają niewielkie pieniądze, a wykonują mnóstwo pracy - organizują dożynki, próbują integrować mieszkańców, pomagać im - mówi Adamski.

Michał portretuje region, po prostu wsiadając w samochód i jadąc przez kolejne miejscowości. Mówi, że Wielkopolska jest pełna kontrastów: - Są tu stare fabryki i nowe magazyny, ale też pięknie odnowione z zewnątrz wiejskie sale, w których w środku nic się nie zmieniło od dziesięcioleci.

Paradoksów nie brakuje też na zdjęciach Andrzeja Dobosza - choćby sportowych samochodów przed "odnowionymi" budynkami w stylu popularnej pastelozy. Takich sprzeczności szuka też Adrian Wykrota. Fotografuje m.in. polskie wesela, podczas których tradycyjne zabawy odbywają się w nowoczesnych dyskotekowych salach.

Na stronie wielkopolskateraz.pl znajduje się już pokaźna kolekcja zdjęć i ciągle dochodzą kolejne. Mają powstać także materiały multimedialne i reportaże pisane. Zwieńczeniem projektu będzie wydanie albumu o Wielkopolsce, dalekiego od typowych przewodników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski